Americké akcie v úterý oslabily, indexy dolů stahoval technologický sektor

Akcie na amerických burzách v úterý oslabily pod tlakem titulů z technologického sektoru. Obchodování v USA bylo zkrácené, ve středu zůstanou americké trhy kvůli oslavám Dne nezávislosti zcela zavřené.

Index Dow odepsal 0,54 % na 24 174,82 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,49 % na 2 713,22 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 0,86 % na 7 502,67 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 3,46 % na 16,14 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o zhruba čtyři bazické body na 2,83 %.

Výrazně klesly telekomunikační odvětví, finanční sektor a technologické odvětví. Nahoru naopak zamířily energetický sektor či realitní odvětví.

Akcie Facebooku (-2,35 %) se propadly o více než dvě procenta v reakci na zprávu listu The Washington Post, že vyšetřování firmy v souvislosti s kauzou Cambridge Analytica bylo rozšířeno a nyní jsou do něho zapojeny ministerstvo spravedlnosti, FBI, Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) i Federální komise pro obchod. Trh táhly dolů také akcie Applu (-1,74 %).

O jedno až dvě a půl procenta oslabily akcie leteckých firem American Airlines Group (-1,59 %), United Continental Holdings (-1,07 %) a Delta Air Lines (-2,28 %), a to kvůli komentáři Deutsche Bank, podle něhož budou mít na jejich hospodářské výsledky negativní dopad spory USA s Čínou na poli mezinárodního obchodu.

Dolar oslaboval, cena ropy WTI stoupla nad 75 dolarů za barel

Dolar v úterý vůči ostatním předním měnám oslaboval. Investoři čekají na zápis z červnového zasedání americké centrální banky, který bude zveřejněn ve čtvrtek. Před středečním svátkem v USA se obchodníci zaměřili i na jiné měny, například na australský dolar.

Krátce před 20.00 SELČ euro k dolaru přidávalo 0,15 % na 1,1656 USD a libra 0,24 % na 1,3175 USD. Australský dolar vůči americkému zpevňoval o 0,54 % na 0,738 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, oslabil o 0,24 % na 94,64 bodu.

Cena americké lehké ropy WTI během úterního obchodování poprvé od roku 2014 překročila hranici 75 dolarů za barel. Investoři mají obavy z výpadků dodávek suroviny na trh.

K růstu cen podle agentury Reuters přispělo nejednoznačné vyjádření íránského prezidenta Hasana Rúháního, které naznačovalo hrozbu, že Teherán naruší dodávky ropy z Blízkého východu, pokud budou Spojené státy pokračovat v prosazování protiíránských sankcí.

Investory navíc znepokojují nynější výpadky v dodávkách ropy z Libye, Venezuely a dalších zemí. Banka Morgan Stanley v úterý zvýšila odhad ceny Brentu pro druhé pololetí o 7,5 dolaru na 85 dolarů za barel.

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Administrativa prezidenta Donalda Trumpa chce zablokovat vstup čínského mobilního operátora China Mobile na americký trh. Federální komisi pro spoje proto doporučila zamítnout žádost firmy z roku 2011 s poukazem na národní bezpečnost. Vyplývá to ze sdělení, které bylo v pondělí zveřejněno na webu amerického Národního telekomunikačního a informačního úřadu.
  • Hodiny tikají, Čína se připravuje na eskalaci obchodního konfliktu se Spojenými státy. V pátek totiž vstoupí v platnost první americká cla na zboží z Číny v hodnotě 34 miliard dolarů. Peking se chce revanšovat a nebezpečí zlehčuje, napsala agentura DPA. Čínská centrální banka v úterý uvedla, že nehodlá nečinně přihlížet nynějšímu propadu měny a na turbulence na akciových trzích se chystá reagovat i čínská komise pro cenné papíry.
  • Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v květnu o 0,4 % vyšší než v dubnu. Po dubnovém meziměsíčním poklesu o 0,8 % trh v květnu očekával pokles o 0,1 %.
  • ISM index aktivity pro oblast New Yorku v červnu klesl na 55 bodů (květen: 56,4 bodu).
  • Deutsche Bank snížila doporučení na akcie firem American AirlinesDelta Air LinesUnited Continental a PepsiCo na "hold" z "buy".
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
18. 1. 2021 10:00
Expertní tržní výhled: Vyšší výnosy dluhopisů jako riziko pro akcie a čekání na (ne)klidnou Bidenovu inauguraci
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 1. 2021 9:28
Globalizace vs. regionalizace: Světové trendy probíhají zároveň a působí proti sobě, svět potřebuje mocenskou i ekonomickou rovnováhu založenou na několika těžištích
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat