Americké akcie v úterý po předchozím propadu výrazně oživily. Banky překvapily lepšími výsledky

Americké akcie v úterý zahájily obchodování v plusu. Index S&P 500 se vzpamatovával z výrazného pondělního propadu, který byl vůbec největší za poslední dva měsíce. Banky JPMorgan Chase a Wells Fargo trhy příjemně překvapily lepším ziskem a investoři příznivě přijali i data o prosincovém vývoji amerických maloobchodních tržeb.

Dow posílil o 0,71 % na 16 373,86 bodu, širší S&P 500 přidal 1,08 % na 1 838,88 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 1,69 % na 4 183,02 bodu. Nejvíce se v úterý dařilo technologickým titulům a sektoru zdravotnictví. Nejslabší výkonnost naopak předvedl sektor služeb, který posílil pouze o desetinu procenta.

"Trhy jsou ve fázi, kdy jsou dobré zprávy vnímány skutečně pozitivně," říká zakladatel společnosti Barrack Yard Advisors Martin Leclerc. "Jsem přesvědčen, že po silné akciové rally, jejímiž svědky již několik měsíců jsme, se keynesiánské animal spirits znovu probudily k životu, což dále zvyšuje optimismus investorů."

Nejdůležitější úterní události na americkém trhu:

Z indexu Dow se v úterý nejvíce dařilo cenným papírům společnosti Intel (+3,96 %), softwarovému a technologickému gigantu Microsoft (+2,29 %) a konglomerátu 3M (+2,03 %). V červených číslech naopak uzavřely akcie výrobce letadel Boeing (-0,49 %), farmaceutické společnosti Merck (-0,23 %), firmy United Technologies (-0,15 %) a výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-0,01 %).

Akcie výrobce počítačových čipů Intel (+3,96 %) prudce posilovaly poté, co analytik z JPMorgan Christopher Danely zvýšil investiční doporučení na akcie Intelu na "overweight" z "neutral". Danely uvedl, že jej k tomuto kroku vedla zlepšující se situace v počítačovém segmentu a pozitivní vliv nového šéfa Briana Krzaniche na chod firmy.

Rostly také akcie internetového gigantu Google (+2,35 %), kterým pomohla zpráva, že společnost koupí výrobce chytrých termostatů a detektorů kouře Nest Labs za 3,2 miliardy dolarů. Dohoda je druhou největší akvizicí Googlu po koupi výrobce mobilních telefonů Motorola v roce 2012 a podle analytiků svědčí o snahách Googlu proniknout hlouběji do domácností. Internet věcí se začíná stávat součástí běžného života.

O více než patnáct procent v úterý posílily akcie automobilky Tesla Motors (+15,74 %), na které investoři poslali sérii nákupních objednávek poté, co prodeje společnosti ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku výrazně překonaly odhady trhu. Výrobce plně elektrického sedanu Tesla Model S uvedl, že v posledním čtvrtletí minulého roku prodal a doručil celkem 6 900 vozů, nejvíce ve své historii. Investoři se nenechali zaskočit ani oznámením, že společnost kvůli vadným adaptérům do servisů svolává téměř 30 tisíc vozů vyrobených v roce 2013. Analytici ze společnosti Baird v reakci na rekordní čtvrtletní prodeje zvýšili investiční doporučení na akcie Tesly na "outperform" z "neutral", cílovou cenu ponechali na 187 USD.

Mezi další rostoucí tituly patřila například společnost Jabil Circuit (+7,84 %), která vyrábí komponenty pro technologické společnosti Apple nebo Hewlett-Packard. Její akcie poslalo nahoru zvýšené investiční doporučení od Goldman Sachs na "buy" z "neutral".

Indický list Economic Times tvrdí, že se společnost Apple chystá přijít s ojedinělým plánem, jak v zemi zvýšit prodej svých mobilních telefonů iPhone. Apple se na indický trh údajně plánuje vrátit se starším modelem iPhone 4 (8GB verzí), čímž chce reagovat na rostoucí oblibu zařízení od konkurenční společnosti Samsung. Firma podle informací Economic Times hodlá použité telefony iPhone 4S zpětně odkupovat a poté je po nezbytných opravách znovu nabízet za cenu kolem 15 tisíc rupií (přibližně 245 USD). Původně se přitom iPhone 4S v Indii prodával za 26 500 rupií (přibližně 430 USD) a cena nejnovějšího modelu iPhone 5S se při vstupu na tamní trh pohybovala kolem 870 USD. Zpětný odkup telefonů a jejich následná redistribuce je pro Apple jedinou možností, jak se k prodeji starších telefonů vrátit, firma totiž tento model loni přestala vyrábět. Akcie Applu v úterý na NYSE posílily o 1,99 % na 546,39 USD.

Nevydařenou obchodní seancí si naopak prošly cenné papíry prodejce počítačových her a videoher GameStop (-19,88 %), které výrazně oslabily poté, co firma revidovala výhled čtvrtletního zisku na 1,85 až 1,95 USD na akcii z původního rozpětí 1,97 až 2,14 USD na akcii. Trh přesto očekává, že se růst tržeb firmy bude pohybovat kolem horní hranice odhadu, který společnost stanovila na 2 až 9 % meziročně. Společnost zároveň upravila odhad celoročního zisku na 2,96 až 3,06 USD na akcii z 3,08 až 3,25 USD na akcii. "Domníváme se, že prodejní strategie firmy, která spočívá v distribuci her na fyzických nosičích, bude ve velké míře nahrazena on-line distribučními kanály, jejichž obliba mezi uživateli stále roste," uvedl analytik ze společnosti Benchmark Mike Hickey.

Nedařilo se ani cenným papírům těžařů Newmont Mining (-1,97 %) a Barrick Gold (-2,04 %), které na NYSE následovaly pokles ceny zlata.

Dolar posílil vůči jenu, ale mírně oslabil vůči euru

Dolar v úterý na devizových trzích stoupl k jenu, a oživil tak po dvou dnech ztrát. Americké měně pomohla zejména nečekaně dobrá zpráva o maloobchodních tržbách v USA. Tempo jejich růstu sice v prosinci mírně zpomalilo, výsledek ale překonal očekávání analytiků. Americká měna vůči jenu zahajovala na hladině 103,10 a po celodenním růstu se krátce po uzavření amerických burz obchodovala za 104,15 USD/JPY.

Mírně naopak dolar oslabil vůči jednotné evropské měně, když kurz eurodolaru vzrostl z 1,367 na intradenní maximum 1,3699 a kolem desáté hodiny osciloval kolem 1,368.

Cena severomořské ropy Brent v úterý pokračovala v poklesu, za kterým opět stálo zvyšování objemu těžby v Libyi a očekávání, že se na trh časem vrátí také íránská ropa. Barel Brentu se v úvodu úterní obchodní seance prodával za 107 USD a po krátkém růstu k hladině 107,20 USD zamířil do červených čísel. Kolem desáté hodiny se Brent obchodoval za 106,25 USD za barel.

Opačným směrem se vydala severoamerická lehká ropa WTI, která z úvodní úrovně kolem 91,90 USD za barel zdražila přibližně o padesát centů na 92,40 USD za barel.

Na cenu Brentu měla kromě prosincového vývoje amerických maloobchodních tržeb vliv i dřívější zpráva ohledně dohody mezi západními velmocemi a Íránem o omezení jeho sporného jaderného programu. Vyřešení sporu by mohlo vést k odstranění západních sankcí na vývoz ropy z Íránu a potenciálně ke zvýšení nabídky suroviny na světových trzích.

Nadále má na cenu ropy vliv i zvyšující se těžba v Libyi. Podle dřívějšího prohlášení tamního ministra stoupla produkce libyjské ropy na nejméně 600 tisíc barelů denně. Stále to je však jen asi polovina denní produkce, kterou země vykazovala v červenci, než eskalovaly protesty na zařízeních k těžbě suroviny.

Zlato v úterý mírně korigovalo předešlé zisky, když jeho cena po pondělním růstu klesla téměř o deset dolarů na 1 244 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC, Economic Times

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
18. 1. 2021 9:28
Globalizace vs. regionalizace: Světové trendy probíhají zároveň a působí proti sobě, svět potřebuje…
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
18. 1. 2021 6:15
Expertní tržní výhled: Vyšší výnosy dluhopisů jako riziko pro akcie a čekání na (ne)klidnou Bidenovu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat