Americké akcie v úterý po váhavém úvodu zdražily o procento

Americké akcie zahájily úterní obchodování mírným růstem. V první polovině seance se indexy jen posunovaly do boku, v druhé polovině dne se ale vytvořil přetlak na straně kupujících a indexy zisky zdvojnásobily. Růst cen akcií nejdříve limitovala slabá data institutu ISM o vývoji aktivity v americkém zpracovatelském sektoru, nakonec ale převážily slušné údaje ze stavebnictví.

Dow nakonec posílil o 0,95 % na 17 888,35 bodu, širší S&P 500 přidal 1,07 % na 2 102,63 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,93 % na 5 156,31 bodu. Index volatility VIX klesl o 9,05 % na 14,67 bodu a výnos 10leých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o šest bazických bodů na 2,15 %. S&P 500 uzavřel nad 2 100 bodů poprvé od 4. listopadu.

V plusu uzavřelo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo sektoru zdravotní péče, finančním titulům a telekomunikačnímu odvětví, naopak nejméně stouply sektory průmyslu, energetiky a veřejných služeb.

Růst cen akcií zprvu zbrzdily nepříznivé údaje institutu ISM, další data ale ukázala, že výdaje ve stavebnictví vystoupily na téměř osmileté maximum, což naznačuje, že americká ekonomika stojí navzdory určitému útlumu spotřebitelských výdajů a horšímu výkonu ve zpracovatelském sektoru nadále na pevných základech. Investoři tyto údaje pozorně sledují a hledají v nich náznaky, kdy centrální banka USA začne zvyšovat úrokové sazby.

Ekonomové navíc neopomněli zdůraznit, že pouze 12 % americké ekonomiky tvoří průmysl, a přirovnali současnou situaci ke druhé polovině 90. let, kdy rovněž ISM v průmysl klesl pod 50 bodů (opakovaně), ale růst ekonomiky byl silný.

Akcie internetového prodejce Amazon.com (+2,15 %) zdražily o více než dvě procenta poté, co společnost oznámila, že během slevové akce Black Friday a následujícího víkendu prodala rekordní počet svých zařízení. Nejlépe se prodávaly Amazon Fire TV a TV Stick pro streamování filmů a hudby nebo hraní her a tablet Amazon Fire. Prodeje Fire TV vyskočily na šestinásobek a prodeje tabletů na trojnásobek.

Dařilo se také akciím softwarové společnosti Infoblox (+22,01 %), která v pondělí po konci obchodování oznámila, že ve svém prvním finančním čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem 0,13 USD na akcii při tržbách 94 milionů dolarů. Analytici oslovení agenturou FactSet čekali v průměru upravený zisk na akcii 0,06 USD na akcii a tržby 87,6 milionu dolarů. Firma také uvedla, že čeká, že za druhé čtvrtletí vykáže upravený zisk 0,12 až 0,14 USD na akcii při tržbách 93 až 95 milionů dolarů. Trh za druhý finanční kvartál čeká upravený zisk 0,07 USD na akcii při tržbách 91,1 milionu dolarů. Dále firma uvedla, že její představenstvo schválilo program zpětného odkupu vlastních akcií v objemu 100 milionů dolarů.

Akcie ekonomického a finančního poradce HF Financial (+18,85 %) zpevnily téměř o pětinu poté, co se na trhu objevila zpráva, že firmu za 139,4 milionu dolarů koupí zprostředkovatel hypoték Western Bancorp.

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+3,15 %) a farmaceutických firem Merck (+2,95 %) a Pfizer (+2,59 %). Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-1,5 %), technologické firmy Apple (-0,81 %) a chemického obra DuPont (-0,09 %).

Akcie farmaceutické firmy Valeant Pharmaceuticals International (+9,8 %) zdražily bez kurzotvorných zpráv téměř o desetinu na 98,78 USD. Jejich cena se tak dostala na měsíční maximum. Od začátku letošního roku ale titul stále ztrácí více než 30 %.

Dolar oslabil k euru i jenu

Dolar v úterý na devizových trzích oslaboval a ke koši hlavních světových měn sestoupil z nejvyšší úrovně za osm a půl měsíce. Americkou měnu srážela nepříznivá data z amerického průmyslu a naopak solidní ekonomické údaje z eurozóny. To vrhá stín pochybností na předpoklady, že se od sebe začnou citelně oddalovat měnové politiky Fedu a ECB.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, před 18.00 SEČ vykazoval pokles asi o 0,3 % na 99,88 bodu a krátce po desáté hodině se pohyboval kolem 99,78 bodu. V pondělí index vystoupil až na 100,26 bodu.

Euro k dolaru se během úterního obchodování odpoutalo od minima za více než sedm měsíců a večer posilovalo o více než 0,5 % na 1,063 USD. Dolar k japonskému jenu po desáté hodině oslaboval o 0,24 % na 122,85 JPY.

Euru pomohly k růstu zprávy, podle kterých nezaměstnanost v Německu klesla na rekordní minimum a index aktivity ve zpracovatelském sektoru eurozóny dosáhl v listopadu nejvyšší hodnoty za posledních 19 měsíců.

Evropská centrální banka (ECB) bude o své měnové politice jednat ve čtvrtek. Předpokládá se, že sníží depozitní sazbu ještě více do záporného pásma a rozšíří program kvantitativního uvolňování, který zahrnuje rozsáhlé nákupy státních dluhopisů.

Od americké centrální banky (Fed) se naopak očekává, že tento měsíc zpřísní měnovou politiku zvýšením úrokových sazeb. Analytik Joe Trevisani ze společnosti WorldWide Markets agentuře Reuters řekl, že úterní americká data ale mírně zvýšila pravděpodobnost, že Fed tento měsíc sazby zvyšovat nezačne.

Světové ceny ropy v úterý klesaly v očekávání, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na svém pátečním zasedání nepřikročí k omezení těžby. Pokles cen nicméně zmírnil slabší kurz dolaru a severoamerická ropa WTI se nakonec dostala mírně nad nulu.

Cena severomořské ropy Brent kolem 18.30 SEČ vykazovala pokles o půl procenta a pohybovala se kolem 44,40 USD za barel. Severoamerická ropa WTI ve stejnou dobu ztrácela 0,3 % a nacházela se v blízkosti 41,50 USD za barel. Krátce po desáté hodině se barel Brentu prodával za 44,31 USD a barel WTI za 41,69 USD.

Kartel OPEC bude v pátek ve Vídni jednat o své těžební politice. Ceny ropy jsou už delší dobu pod enormním tlakem v důsledku převisu nabídky suroviny nad poptávkou. OPEC však zatím odmítá podpořit ceny snížením produkce, protože nechce uvolnit místo na trhu konkurenci.

K omezení těžby ropy je kartel ochoten přistoupit pouze v případě, že se k němu připojí i nečlenské země, hlavně Rusko. To však na rozdíl od loňského roku na pátečním zasedání OPEC své zástupce mít nebude.

Pozornost investorů se soustředí rovněž na údaje o listopadovém vývoji situace ba americkém trhu práce, které v pátek zveřejní americká vláda. Příznivé údaje by podpořily očekávání, že Fed tento měsíc přikročí ke zvýšení úrokových sazeb, což by pravděpodobně vedlo k posilování dolaru. Silnější dolar zvyšuje ceny ropy a dalších komodit z pohledu držitelů ostatních měn, což obvykle tlačí dolů poptávku.

Zlato v úterý zdražilo zhruba o čtyři dolary na 1 068,72 USD za trojskou unci a cena stříbra vzrostla o deset centů na 14,178 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

 • Růst aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v listopadu podle dat agentury Markit výrazně zpomalil. Index nákupních manažerů klesl na 52,8 bodu z předchozích 54,1 bodu, sektor tak expandoval nejslabším tempem od října 2013.
 • Podle dat institutu ISM aktivita ve zpracovatelském sektoru Spojených států v listopadu klesla na nejnižší úroveň za více než šest let, kdy byla největší světová ekonomika uprostřed hospodářské recese. Za zhoršením stojí levná ropa a silnější americký dolar, které se podepsaly na produkci i nových zakázkách.
 • Stavební výdaje v říjnu meziměsíčně vzrostly o procento (odhad: +0,6 %, září: +0,6 %).
 • Německá automobilka Volkswagen v listopadu zaznamenala ve Spojených státech hluboký propad odbytu. Je to poprvé od vypuknutí skandálu kolem testů emisí. Firma v úterý oznámila, že odbyt aut značky Volkswagen se na americkém trhu meziročně propadl o 24,7 % na 23 882 vozů. Za poklesem stálo zastavení prodeje naftových aut, která umožňují manipulovat s měřením emisí. Odbyt luxusní divize Audi, které se skandál rovněž týká, stoupl pouze o 0,4 % na 16 700 vozů.
 • Celkový prodej vozů v USA byl v listopadu rekordní, konkrétně anualizovaně 18,19 milionu aut.
 • Mark Zuckerberg oznámil narození dcery a řekl, že se postupně zbaví 99 % svých akcií Facebooku v hodnotě 45 miliard USD, které věnuje na charitativní účely.
 • Amazon.com oznámila, že o víkendu dosáhla rekordních prodejů svého zboží, jako jsou tablety nebo televize Fire, a Barclays zvýšila cílovou cenu akcií firmy na 850 ze 700 dolarů. Akcie Amazonu v úterý +2,15 %.
 • Schlumberger, největší poskytovatel služeb v ropném průmyslu, bude v roce 2016 dále propouštět. Vyplývá to z jejího hlášení regulátorovi. Přesný počet nově propouštěných ale neuvedla.
 • Citigroup zvyšuje doporučení na akcie Allstate na "neutral" z "prodat". Akcie Allstate v úterý +1,18 %.
 • Citigroup snižuje doporučení na akcie Progressive na "neutral" z "kupovat". Akcie Progressive v úterý +1,14 %.
 • Cowen zvyšuje doporučení na akcie Yum! Brands na "outperform" z "market perform". Akcie Yum! Brands v úterý +2,27 %.
 • Chemours, oddělená divize společnosti DuPont, propustí 400 zaměstnanců, tedy 5 % své pracovní síly. Akcie DuPont v úterý -0,09 %.
 • Raymond James zvyšuje doporučení na akcie Pioneer Natural Resources na "kupovat" z "outperform", cílovou cenu zvyšuje na 190 ze 177 dolarů. Akcie Pioneer Natural Resources v úterý +3,11 %.
 • Barclays zvyšuje doporučení na akcie Eli Lilly na "overweight" z "equal weight", cílovou cenu zvyšuje na 95 ze 75 dolarů. Akcie Eli Lilly v úterý +5,44 %.
 • Barclays zvyšuje doporučení na akcie Merck na "overweight" z "equal weight", cílovou cenu zvyšuje na 66 ze 64 dolarů. Akcie Merck v úterý +2,94 %.
 • Barclays zvyšuje doporučení na akcie Johnson & Johnson na "overweight" z "equal weight", cílovou cenu zvyšuje na 115 ze 101 dolarů. Akcie Johnson & Johnson v úterý +1,11 %.
 • Barclays snižuje doporučení na akcie AbbVie na "equal weight" z "overweight", cílovou cenu snižuje na 72 ze 73 dolarů. Akcie AbbVie v úterý +1,5 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat