Americké akcie v úterý přidaly zhruba procento, Dow přerušil sérii šesti poklesů v řadě

Hlavní americké akciové indexy v úterý zpevnily zhruba o procento. Trh podpořily solidní finanční výsledky některých velkých firem a také stabilizace čínských akciových trhů. Investoři nyní čekají, jak ve středu skončí dvoudenní zasedání americké centrální banky.

Dow zpevnil o 1,09 % na 17 630,27 bodu, širší S&P 500 přidal 1,24 % na 2 093,25 bodu a Nasdaq uzavřel se ziskem 0,98 % na 5 089,21 bodu. Index volatility VIX spadl o 13,85 % na 13,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o tři bazické body na 2,25 %.

V zelených číslech uzavřelo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo akciím z energetického sektoru, odvětví základních materiálů a průmyslového sektoru. Nejméně naopak posílily akcie z technologického odvětví a sektoru veřejných služeb.

V pondělí americké akcie oslabily, když k jejich poklesu přispěl masivní propad cen akcií v Číně, který vyvolal obavy z dalšího zpomalení hospodářského růstu druhé největší ekonomiky světa.

Ve Spojených státech pak v úterý začalo dvoudenní zasedání centrální banky, na němž se bude jednat o měnové politice. Žádné změny v úrokových sazbách se nečekají, obchodníci ale budou pozorně sledovat, zda banka nenaznačí větší ochotu začít úrokové sazby zvyšovat ještě letos. "Pozornost se nyní přesune z Číny do Spojených států, respektive k americké centrální bance," řekl David Schiegoleit, šéf investic v U.S. Bank Private Client Reserve. "Pokud bude Fed nadále ohledně sazeb spíše opatrný, mohla by v USA pokračovat rally."

Akcie mikroblogovací sociální sítě Twitter (+5,3 %) zdražily v řádném obchodování zhruba o pět procent v očekávání zveřejnění hospodářských výsledků za druhé čtvrtletí. Po konci obchodování firma oznámila, že po očištění výsledků o jednorázové položky vydělala ve druhém čtvrtletí 0,07 USD na akcii. Trh čekal zisk 0,04 USD na akcii. Tržby společnosti meziročně vyskočily o 61 % na 502 milionů USD, na což akcie v after-marketu reagovaly skokovým posílením z 36,54 USD až k 41 USD, posléze ale zhruba polovinu zisku odevzdaly a zpevňovaly asi o šest procent. Počet aktivních uživatelů Twitteru meziročně stoupl o 15 % na zhruba 316 milionů. Tržby z mobilní reklamy se na celkových tržbách podílely z 88 %. Pro třetí čtvrtletí Twitter čeká tržby 545-560 milionů USD (odhad analytiků v anketě agentury FactSet: 556 milionů USD).

Cenné papíry biotechnologické společnosti Gilead Sciences (+2,29 %) posílily v řádném obchodování o necelá dvě procenta. Po konci obchodování na amerických burzách společnost zveřejnila výsledky za druhý kvartál, podle kterých hospodařila s upraveným ziskem na akcii 3,15 USD, nad odhadem 2,71 USD. Tržby společnosti stouply na 8,24 miliardy dolarů z 6,54 miliardy dolarů. V after-marketu akcie firmy rostly o necelá tři procenta.

Zásilková společnost United Parcel Service (+5,07 %) před začátkem obchodování oznámila, že ve druhém čtvrtletí vydělala 1,23 miliardy dolarů neboli 1,35 USD na akcii. Analytici čekali v průměru výsledek 1,27 USD na akcii. Tržby firmě meziročně klesly o 1,2 % na 14,1 miliardy dolarů (odhad analytiků: 14,5 miliardy dolarů).

Dařilo se také akciím farmaceutické společnosti Pfizer (+2,94 %), která zlepšila celoroční výhled. Firma nově čeká, že za celý letošní rok dosáhne zisku 2,01-2,07 dolaru na akcii. Dosud odhadovala, že letos vydělá 1,95-2,05 dolaru na akcii. Spodní hranici odhadovaných tržeb společnost zvýšila o miliardu na 46 miliard dolarů.

Recenzní sociální síť Yelp (v řádném obchodování -0,65 %) po konci obchodování oznámila, že ve 2Q dosáhla upraveného zisku na akcii 0,12 USD, nad odhadem 0,01 USD. Tržby firmě ve 2Q meziročně stouply na 133,9 milionu USD z 88,8 milionu USD. Analytici čekali v průměru 133,4 milionu USD. Akcie Yelp v after-marketu v reakci na výsledky ztrácely více než 14 %.

Dolar zpevnil k euru i jenu, ropa přešla z poklesu k růstu

Americký dolar se v úterý na devizových trzích zotavoval k euru i japonskému jenu, když obchodníci vybírali zisky po předešlém růstu obou měn. Zájem o dolar pomohla zvýšit rovněž očekávání, že by americká centrální banka ve středu mohla naznačit větší ochotu zahájit zvyšování úrokových sazeb ještě letos.

Euro k dolaru krátce po desáté hodině oslabovalo o 0,3 % na 1,106 EUR/USD a dolar k japonskému jenu posiloval o 0,26 % na 123,56 USD/JPY. Takzvaný dolarový index, který měří výkonnost dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, přidal 0,2 % na 96,69 bodu.

V pondělí kurz americké měny nepříznivě zasáhl vývoj na čínských akciových trzích, které zaznamenaly největší jednodenní pokles za více než osm let. Úterní kolísavou seanci čínské akcie zakončily mírným poklesem.

Světové ceny ropy v úterý nejprve pokračovaly v poklesu a dostaly se na nejnižší úroveň za posledních téměř šest měsíců, odpoledne se ale trend obrátil a nakonec černé zlato mírně zdražilo. Krátce po desáté hodině cena severomořské ropy Brent rostla o 16 centů na 53,09 USD za barel a severoamerická ropa WTI zdražovala o 65 centů na 47,72 USD za barel.

Hlavní index čínských akcií během posledních dvou obchodních seancí ztratil asi deset procent. "Přirozeně existuje určité riziko, že se to odrazí v reálné ekonomice," řekl analytik Michael Lewis z Deutsche Bank. Čína je největším spotřebitelem energie na světě a rovněž významným dovozcem ropy.

K poklesu cen přispívaly i další známky toho, že na trhu bude nadále panovat převis nabídky nad poptávkou. "Domníváme se, že Brent by mohl sestoupit pod 50 USD za barel," uvedl analytik Virendra Chauhan ze společnosti Energy Aspects.

Cena zlata v úterý vzrostla o 55 centů na 1 095,11 USD za trojskou unci a stříbro zdražilo o 11 centů na 14,68 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Zdroj: MarketWatch, ČTK, FactSet

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat