Americké akcie v úterý zlevnily, pokles ale zbrzdily příznivé ekonomické údaje. Tržní kapitalizace Amazonu dosáhla bilionu dolarů

Americké akcie v úterý oslabovaly, a to zejména kvůli technologickým podnikům. Pokles akciového trhu nicméně zmírnily příznivé údaje o srpnovém vývoji aktivity zpracovatelského sektoru ve Spojených státech.

Index Dow ztratil 0,05 % na 25 952,48 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,17 % na 2 896,72 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,23 % na 8 091,25 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,33 % na 13,16 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,9 %.

Akcie internetové společnosti Facebook (-2,69 %) oslabovaly, protože makléřská firma MoffettNathanson zhoršila jejich hodnocení. K poklesu se připojily také akcie dalších technologických společností, včetně firem Alphabet (-1,66 %), Twitter (-0,97 %) a Snap (-2,84 %).

Dolů zamířily rovněž akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-3,16 %). Reagovaly tak na zprávu, že jednou z tváří nové reklamní kampaně firmy se stal hráč amerického fotbalu Colin Kaepernick, který před dvěma lety vyvolal v USA velké pozdvižení, když na protest proti rasové diskriminaci poklekl při hraní hymny před zápasem.

Vzhůru naopak zamířily akcie internetového obchodu Amazon (+1,33 %). Tržní hodnota firmy tak během dne dosáhla bilionu dolarů. Amazon je po Applu druhým americkým podnikem, který tuto hranici pokořil.

Dolar posiloval, ceny ropy se zvyšovaly

Na devizovém trhu v úterý dolar posiloval, podporovaly ho obavy z možné eskalace obchodního konfliktu mezi USA a Čínou. K růstu měny přispíval rovněž pokles zájmu investorů o měny rozvíjejících se trhů.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, během úterního obchodování stoupl až na dvoutýdenní maximum 95,74 bodu. Euro k dolaru kolem 22.00 SELČ ztrácelo 0,3 % na 1,1585 USD.

Ve Spojených státech by mělo tento týden skončit období veřejných konzultací o nových clech na zboží z Číny. Americký prezident Donald Trump by následně mohl přikročit k uvalení cel na čínské zboží v hodnotě 200 miliard dolarů, či ještě vyšší.

Ceny ropy se v úterý zvyšovaly, jedním z důvodů byla nutnost evakuace dvou ropných plošin v Mexickém zálivu kvůli blížícímu se hurikánu. Část ropné infrastruktury Spojených států se totiž nachází v pravděpodobné dráze přírodního živlu.

Podle analytiků banky Barclays by se cena ropy mohla v krátkém časovém horizontu vyšplhat až k 80 USD za barel nebo výše. Na rok 2020 banka odhaduje, že průměrná cena Brentu dosáhne 75 USD za barel. Ve své předchozí prognóze odhadovala cenu na 55 USD za barel. Francouzská banka BNP Paribas vidí cenu Brentu v příštím roce na 79 USD  za barel.

Americké sankce proti Íránu nutí mnohé západní firmy přestat nakupovat jeho ropu. Dva velcí zákazníci - Indie a Čína - už ale uvedli, že ji budou odebírat i nadále.

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Hráč amerického fotbalu Colin Kaepernick, který před dvěma lety vyvolal v USA velké pozdvižení, když na protest proti rasové diskriminaci v USA poklekl při hraní hymny před zápasem, se stal jednou z tváří nové reklamní kampaně firmy Nike. Informoval o tom v úterý zpravodajský server BBC News.
  • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v srpnu podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 54,7 bodu z červencových 55,3 bodu. Analytici počítali s poklesem na 54,5 bodu. Podle ISM indexu nákupních manažerů v srpnu expanze v americkém zpracovatelském sektoru naopak zrychlila na 61,3 bodu z 58,1 bodu v červenci (odhad: 57,7 bodu).
  • Stavební výdaje v červenci meziměsíčně stouply o 0,1 % (odhad: +0,5 %, červen: -1,1 %).
  • Index ekonomického optimismu v září klesl na 55,7 bodu z 58 bodů v srpnu (odhad: 57,8 bodu).
  • Barclays snížila cílovou cenu akcií AT&T na 31 ze 40 USD.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Workday v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,24 USD (odhad: 0,26 USD), tržby 671,7 milionu USD (odhad: 662,8 milionu USD).
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
4. 4. 2021 19:01
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Ohlédnutí za prvním kvartálem a detailní rozbor kauzy Archegos…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat