Americké akcie v úterý zpevnily, investoři ocenili slušná makrodata a potěšilo je i vyznění debaty prezidentských kandidátů

Americké akcie v úterý zaznamenaly solidní nárůst. Wall Street podpořil pocit řady investorů, že první televizní debatě prezidentských kandidátů dominovala demokratka Hillary Clintonová. Akciím ale pomohl také silný růst spotřebitelské důvěry v USA.

Dow zpevnil o 0,74 % na 18 228,30 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,64 % na 2 159,93 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,92 % na 5 305,71 bodu. Index volatility VIX po pondělním prudkém růstu v úterý spadl o 9,66 % na 13,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva a půl bazického bodu na 1,558 %.

Z hlavních sektorů nejvíce zpevnily technologické odvětví a sektor necyklického spotřebního zboží. Nedařilo se naopak energetickému sektoru a odvětví veřejných služeb.

Náladu investorů podpořil převládající dojem, že v televizní debatě prezidentských kandidátů měla navrch Hillary Clintonová nad republikánem Donaldem Trumpem. Clintonová je pro investory symbolem statu quo, kdežto vítězství Trumpa v listopadových volbách by znamenalo pro trhy zvýšenou nejistotu.

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech vzrostla v září na nejvyšší úroveň za devět let. Údaje tak naznačily, že největší světová ekonomika by po dlouhém útlumu mohla v letním čtvrtletí ožít.

V indexu Dow nejvýrazněji zdražily akcie softwarové firmy Microsoft (+1,85 %), počítačového obra IBM (+1,81 %) a výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+1,73 %). Pod nulou skončily pouze akcie zábavní a mediální společnosti Walt Disney (-0,26 %).

Společnost Nike po konci úterního obchodování zveřejnila své hospodářské výsledky. Firma oznámila, že ve svém prvním finančním čtvrtletí dosáhla zisku 73 centů na akcii a tržeb 9,06 miliardy USD. Trh čekal, že Nike vykáže zisk na akcii 56 centů a tržby 8,86 miliardy USD. Investory ale zklamal slabý růst objednávek pro období od letošního září do ledna 2017. Hodnota objednávek se zvýšila meziročně pouze o 5 % na 12,3 miliardy USD, hodnota zásob stoupla k 31. srpnu proti loňskému roku o 11 % na 4,9 miliardy USD. V after-marketu akcie Nike odepisovaly téměř pět procent.

Dolar mírně zpevnil k euru, ropa odevzdala pondělní zisky

Na devizovém trhu americký dolar zpevnil vůči euru, jehož pozici podkopaly obavy o evropský bankovní sektor kvůli nejistotě kolem sporu Deutsche Bank s americkou vládou.

Euro vůči dolaru v závěru seance klesalo o 0,3 % na 1,122 USD, a sestoupilo tak z pondělního 11denního maxima 1,128 USD. Dolar vůči japonskému jenu zůstal po pondělním propadu bez větších změn kolem 100,32 JPY. Index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti předních světových měn, rostl ke konci dne o 0,15 %.

Světové ceny ropy v úterý odevzdaly většinu pondělních více než 3% přírůstků. Vyhlídky na dohodu světových producentů o omezení těžby a zmírnění vysokého přetlaku nabídky ropy na trhu slábnou, protože se nedaří překlenout rozdíly v postojích Saúdské Arábie a Íránu. Členové kartelu OPEC a zástupci některých nečlenských těžařských zemí neoficiálně jednají v rámci energetické konference v Alžírsku.

Zdroje agentury Reuters řekly, že Saúdská Arábie nabídla snížení své těžby, pokud Írán slíbí, že svou produkci zmrazí. Teherán však dal najevo, že zatím k žádné dohodě nepřistoupí, a označil nynější schůzku pouze za poradní.

"Všechno ukazuje na pokračování nynější situace s dodávkami, to znamená na přetrvání nadprodukce," uvedli analytici Commerzbank.

Investiční banka Goldman Sachs snížila odhad ceny ropy WTI ve čtvrtém čtvrtletí na 43 dolarů za barel z rozpětí 45-50 USD za barel. Předpověděla přitom, že dodávky na světový trh budou na konci roku překračovat poptávku o 400 000 barelů denně.

Zlato v úterý zlevnilo o 11 dolarů na 1 327 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 30 centů na 19,14 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

 • Světová obchodní organizace (WTO) v úterý snížila prognózu globálního obchodního růstu v letošním roce na 1,7 %. Změna reflektuje zpomalení růstu v Číně a snižující se import do Spojených států. Původní dubnový odhad počítal s růstem o 2,8 %. WTO rovněž počítá s pomalejším růstem v příštím roce, z původně odhadovaného 3,6% růstu snížila výhled na 1,8 až 3,1 %.
 • Goldman Sachs snížila výhled cen ropy WTI ve čtvrtém čtvrtletí na 43 USD z 45-50 USD za barel.
 • Ceny domů ve Spojených státech v červenci podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 5 % po 5,1% růstu v červnu. Analytici čekali pokračování růstu cen 5,1% tempem. Meziměsíčně ceny domů ve dvaceti největších městech USA po očištění o sezónní vlivy v souladu s očekáváním stagnovaly po 0,1% poklesu v červnu.
 • Index nákupních manažerů v sektoru služeb USA sestavovaný společností Markit v září podle předběžných údajů dosáhl 51,9 bodu (odhad: 51,2 bodu, srpen: 51 bodů). Kompozitní PMI dosáhl hodnoty 52 bodů, když v srpnu byl na 51,5 bodu.
 • Index aktivity richmondského Fedu v září vzrostl na -8 bodů (odhad: -2 body, srpen: -11 bodů).
 • Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v září zvýšila. Vyplývá to ze zprávy organizace Conference Board. Index spotřebitelské důvěry stoupl na 104,1 bodu, nejvyšší úroveň za devět let, ze 100,1 bodu v srpnu. Čekal se naopak pokles na 99 bodů.
 • Z první televizní debaty kandidátů na post amerického prezidenta vyšla vítězně demokratka Hillary Clintonová, vyplývá z průzkumu televize CNN. Clintonová podle CNN zahnala Donalda Trumpa do defenzivy, což by v dosud velmi vyrovnané kampani mohl být klíčový moment. Průzkumy jiných médií ale tak jednoznačné nejsou.
 • Do Británie v úterý dorazila první dodávka zkapalněného zemního plynu (LNG) z amerických břidlicových ložisek. Náklad pro skotskou rafinerii v Grangemouthu je předzvěstí dalších dodávek břidlicového plynu z USA do Evropy plánovaných od roku 2018, uvedla agentura Reuters.
 • Americký provozovatel alternativní osobní přepravy Uber Technologies zahájil razantní expanzi na trhu rozvozu jídla. Jeho pobočka UberEats začne provozovat své služby ve čtvrtek v Amsterodamu a plánuje vstoupit do nejméně 22 zemí, sdělila v úterý společnost.
 • Wedbush Securities snížila cílovou cenu akcií Viacom na 40 ze 44 USD.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Nike za 1QFY2017: Zisk na akcii 0,73 USD (odhad: 0,56 USD), tržby 9,06 miliardy USD (odhad: 8,86 miliardy USD). Investory zklamal slabý růst objednávek pro období od letošního září do ledna 2017 (+5 % na 12,3 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -5 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Lukáš Novotný, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat