Americké akcie v závěru pondělního obchodování přišly o předchozí zisky a sklouzly pod nulu

Americké akcie ke konci pondělního obchodování přišly o zisky, které jim přinesl růst sektoru základních materiálů a bankovních titulů, a nakonec seanci uzavřely pod nulou. Důvodem byl masivní výprodej v sektoru zbytného spotřebního zboží kvůli obavám o výsledky hospodaření firem.

Index Dow klesl v pondělí o 0,12 % na 17 556,41 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,27 % na 2 041,99 bodu a Nasdaq Composite přišel o 0,36 % a obchodování zakončil na hodnotě 4 833,40 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 5,86 % na 16,26 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně zvýšil na 1,72 %.

Z deseti základních sektorů skončily v plusu jenom tři, dařilo se sektoru základních materiálů, finančnímu odvětví a energetickému sektoru, naopak nejslabší výkon podaly sektor cyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotní péče.

Nejlépe si z bankovních titulů vedly JPMorgan Chase (+0,8 %), Citigroup (+1,61 %), Bank of America (+0,7 %) a Goldman Sachs (+1,28 %).

Po konci obchodování neoficiálně odstartovala výsledkovou sezónu za první čtvrtletí hliníkárenská společnost Alcoa (v řádném obchodování +3,95 %). Společnost oznámila, že v prvních třech měsících letošního roku hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,07 USD nad odhadem trhu 0,02 USD při tržbách 4,9 miliardy USD pod odhadem trhu 5,2 miliardy USD. Společnost se potýkala s nízkými cenami komodit, negativní vliv měl i silný kurz dolaru. Výsledky ovlivnilo také uzavírání provozů, jak vyplývá z pondělní zprávy. Šéf podniku Klaus Kleinfeld ale očekává, že poptávka po hliníku se letos bude zvyšovat rychleji než nabídka. Akcie Alcoy v after-marketu zlevňovaly zhruba o 3,5 %.

Analytici podle ankety agentury Thomson Reuters očekávají, že zisky firem z indexu S&P 500 za první čtvrtletí klesly o 7,5 %.

Akcie společnosti Yahoo! (+1,14 %) přidaly přes procento poté, co britský deník Daily Mail potvrdil, že jedná s několika investory o společné nabídce na převzetí internetových aktivit firmy. "Jednáme s řadou potenciálních zájemců," uvedla mluvčí serveru DailyMail.com. Odmítla však upřesnit, které investiční firmy se těchto jednání účastní. Podle zdrojů WSJ by společná nabídka mohla zahrnovat variantu, že investiční partner převezme základní internetové aktivity Yahoo! a Daily Mail získá její zpravodajské a mediální aktivity.

Americké ministerstvo spravedlnosti v pondělí oznámilo, že banka Goldman Sachs souhlasí s tím, že zaplatí pět miliard dolarů za ukončení vyšetřování ohledně prodeje cenných papírů krytých hypotékami v době před finanční krizí z roku 2008. Podle úřadů banka pracovala s hodnotou hypotékami krytých cenných papírů, která neodpovídala skutečnosti, a tyto cenné papíry prodávala investorům. Na podobné dohody již dříve přistoupily také JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup a Morgan Stanley.

Dolar oslabil, ropa zdražila

Americký dolar zahájil nový týden poklesem a k jenu se propadl až na nejnižší hodnotu za 17 měsíců. Později však dolar část svých ztrát vůči japonskému jenu smazal kvůli varování, že Japonsko by mohlo intervenovat na trhu, aby jen oslabilo. Euro vůči dolaru v závěru obchodování posilovalo o 0,02 % na 1,1404 USD a k jenu klesalo o 0,1 % na 123,11 JPY. Dolar vůči jenu oslaboval o 0,1 % na 107,96 JPY. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ztrácel 0,2 % na 93,99 bodu.

Hlavní tajemník japonské vlády Jošihide Suga naznačil, že vláda by mohla zasáhnout do vývoje kurzu jenu a intervenovat na trhu. Uvedl, že vláda pozorně sleduje vývoj na devizovém trhu a pohyby jenu označil za jednostranné a spekulativní. Část analytiků se ale domnívá, že Tokio zřejmě nebude intervenovat před schůzkou skupiny zemí G20, která se uskuteční tento týden ve Washingtonu, a před květnovým summitem skupiny největších ekonomik světa G7.

Světové ceny ropy v pondělí dále výrazně rostly a severomořská ropa Brent vystoupala až na čtyřměsíční maximum. Slabý dolar inicioval oživení cen na všech komoditních trzích a ropný trh dále podporují naděje na dohodu na nadcházejícím setkání zástupců ropných zemí v Kataru.

Zlato v pondělí zdražilo o necelý dolar na zhruba 1 258,50 USD za trojskou unci a cena stříbra nepatrně stoupla na 15,93 USD za trojskou unci.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Alcoa v 1Q2016: Upravený zisk na akcii 0,07 USD (odhad: 0,02 USD), tržby 4,9 miliardy USD (odhad: 5,2 miliardy USD). Akcie v pondělním after-marketu -3,5 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat