Americké akcie ve čtvrtek kvůli levnější ropě a obavám o světovou ekonomiku obnovily pokles

Akcie ve Spojených státech se ve čtvrtek vrátily k poklesu, hlavní indexy odepsaly kolem jednoho procenta. Na trhy znovu dolehly klesající ceny ropy a obavy ohledně světové ekonomiky. Dolar oslabil, když se investoři rozhodli dát přednost bezpečnějším investicím do japonského jenu a zlata.

Dow klesl o 0,98 % na 17 541,96 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,2 % na 2 041,91 bodu, a Nasdaq Composite spadl dokonce o 1,47 % na 4 848,37 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 14,69 % na 16,16 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o sedm bazických bodů na 1,689 %.

V mínusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly finanční odvětví, technologický sektor a odvětví cyklického spotřebního zboží. Nad nulou se udržel sektor veřejných služeb.

"Podle mého názoru se trh domnívá, že politika (centrálních bank) a diskuse o záporných sazbách snižují zisky a přinášejí více škody než užitku, větší nejistotu," řekl agentuře Reuters analytik Michael O'Rourke ze společnosti JonesTrading.

Zápis z březnového zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed) ve středu poukázal na obavy, do jaké míry je banka schopna se vypořádat se zpomalováním růstu světové ekonomiky.

Akcie potravinářské společnosti ConAgra Foods (+1,45 %) přidaly navzdory celkově negativnímu sentimentu na trhu procento a půl poté, co firma zveřejnila lepší než očekávané hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí. Firma oznámila, že ve svém třetím finančním kvartálu dosáhla upraveného zisku na akcii 67 centů nad odhadem trhu 58 centů při tržbách 2,92 miliardy USD rovněž nad odhadem trhu 2,86 miliardy USD. Za celý finanční rok společnost čeká upravený zisk na akcii 2,05 až 2,07 USD.

Nedařilo se naopak akciím společnosti L Brands (-2,26 %), která je majitelem řetězce obchodů se spodním prádlem Victoria's Secret či obchodů s kosmetikou Bath & Body Works. Společnost oznámila, že plánuje v rámci své restrukturalizace propouštění a omezení prodeje některých druhů zboží.

Přes dvě procenta odepsaly také akcie mobilního operátora Sprint (-2,23 %), který oznámil, že se s několika zbankrotovanými entitami dohodl na prodeji a zpětném pronájmu infrastrukturních zařízení, která poté budou použita jako kolaterál k získání dodatečných 2,2 miliardy USD.

V indexu Dow ve čtvrtek kleslo 27 z 30 titulů, nejvíce zlevnily akcie investičních bank Goldman Sachs (-3,08 %) a JPMorgan Chase (-2,53 %) a mobilního operátora Verizon Communications (-2,84 %). Nad nulou se udržely akcie technologického podniku United Technologies (+0,52 %), provozovatele řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (+0,49 %) a konglomerátu 3M (+0,21 %).

Dolar dále oslabil, ropa zlevnila

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích pokračoval v poklesu, který byl z valné části reakcí na zápis z posledního zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed). Vůči japonskému jenu dolar spadl pod 108 JPY, a dostal se tak nejníže za posledních 17 měsíců. Japonská měna zpevňuje kvůli přetrvávajícím pochybnostem, že tamní centrální banka proti jeho růstu zakročí.

Guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda řekl, že banka je v případě nutnosti připravena přikročit k dalšímu uvolnění měnové politiky. Také ale řekl, že japonská ekonomika pokračuje v procesu mírného zotavování. Japonsko bude v květnu hostit zasedání skupiny G7 a trhy se domnívají, že tamní centrální banka bude mít do té doby pro případnou intervenci svázané ruce.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek vrátily k poklesu, a umazaly tak část středečního pětiprocentního nárůstu. Na vině byly nejnovější údaje o vývoji zásob v klíčovém americkém překladišti Cushing a zpráva o růstu exportu suroviny z Iráku.

Průměrné tempo exportu ropy z přístavů na jihu Iráku se podle čtvrtečních informací agentury Reuters v dubnu zvýšilo na 3,49 milionu barelů denně z březnových 3,29 milionu barelů denně.

Obchodníci s odvoláním na výzkumnou organizaci Genscape uvedli, že zásoby ropy v překladišti Cushing v týdnu do tohoto úterý stouply o téměř 256 000 barelů, a to i přesto, že od soboty je kvůli úniku ropy přerušen provoz části obřího ropovodu Keystone.

Zlato ve čtvrtek večer zdražovalo o 11 dolarů na 1 240,72 USD za trojskou unci a cena stříbra rostla o 26 centů na 15,227 USD za trojskou unci.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat