Americké akcie ve čtvrtek kvůli protichůdným statistikám uzavřely smíšeně

Akcie ve Spojených státech se ve čtvrtek pohybovaly bez jasného směru a uzavřely smíšeně. Negativně na ně zapůsobila nepříznivá statistika z amerického zpracovatelského průmyslu, povzbuzení jim naopak poskytly údaje o žádostech o podporu v nezaměstnanosti a dobré hospodářské výsledky maloobchodního řetězce Nordstrom.

Index Dow zpevnil o 0,19 % na 25 252,24 bodu, benchmark S&P 500 klesl o 0,05 % na 2 922,95 bodu a index Nasdaq Composite oslabil o 0,36 % na 7 991,39 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,57 % na 16,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 1,61 %.

Smíšeně uzavřely také hlavní sektory. Nejvyšší zisk zaznamenalo finanční odvětví, které stouplo o 0,7 %. Zhruba o půl procenta vzrostly reality a sektor necyklického spotřebního zboží. Nejvíce naopak ztratilo odvětví základních materiálů (-0,67 %).

Akcie zpočátku posílily, když ve středu zveřejněný čtvrtletní zisk Nordstromu překonal očekávání. Cenné papíry této firmy díky tomu ve čtvrtek zdražily o 16 %. Dobrou zprávou pro akciový trh jako celek byly i údaje amerického ministerstva práce, které za minulý týden ukázaly nižší než očekávaný počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Naopak průzkum společnosti IHS Markit ozřejmil, že se aktivita amerického zpracovatelského průmyslu v srpnu poprvé po deseti letech snížila. Mezi investory to vyvolalo obavu, že americko-čínská obchodní válka by mohla ekonomiku USA stáhnout dolů. Trhy nyní čekají na páteční projev šéfa americké centrální banky Jeroma Powella, který by v něm měl dodat podrobnosti k zápisu z jejího červencového jednání, zveřejněnému ve středu.

Na devizovém trhu ve čtvrtek kvůli nejistotě ohledně Powellova projevu oslaboval americký dolar. Kolem 22.00 SELČ ztrácel dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, 0,1 % na 98,2 bodu.

Velmi se ale dařilo britské libře. Její růst umožnila čtvrteční slova německé kancléřky Angely Merkelové, která si investoři vyložili tak, že do 31. října, kdy má Británie opustit Evropskou unii, lze vyřešit problém s její irskou hranicí. Kolem 22.00 na libru euro ztrácelo 1,1 % na 0,9044 GBP a k dolaru libra zpevňovala o procento na 1,2255 USD.

Digitální měny se ve čtvrtek pohybovaly v plusu. Bitcoin kolem 22.00 podle serveru coinmarketcap.com posiloval o 0,5 % na 10 189,2 USD, ethereum rostlo o 3,7 % na 192,6 USD a ripple si připisoval 2,1 % na 0,2715 USD.

Klesaly naopak ceny ropy. Severomořská ropa Brent kolem 22.00 ztrácela 0,5 % na 59,99 USD za barel, americká lehká ropa West Texas Intermediate zlevňovala o 0,47 % na 55,42 USD.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Šéf německého automobilového koncernu Volkswagen Herbert Diess se zajímá o koupi podílu v americkém výrobci elektromobilů Tesla. Informoval o tom ve čtvrtek podle agentury Reuters německý list Manager Magazin s odvoláním na zdroje z podniku. Diess se podle listu domnívá, že Volkswagen by mohl těžit ze zkušeností Tesly v oblasti baterií a softwaru. Akcie Tesly v reakci na zprávu stouply až o tři procenta. Později, když mluvčí Volkswagenu zprávu popřel, akcie Tesly zhruba polovinu svých denních zisků zase odevzdaly.
  • Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 10. srpna 209 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 216 tisících žádostí z předcházejícího týdne (revidováno z původního odhadu 220 tisíc) očekával trh mírnější pokles na 215 tisíc žádostí.
  • Objem amerického zpracovatelského sektoru se v srpnu po deseti letech expanze zmenšil. Index nákupních manažerů společnosti IHS Markit podle předběžných dat klesl na 49,9 bodu z 50,4 bodu v červenci, když analytici naopak odhadovali nepatrný růst na 50,5 bodu.
  • Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 16. srpna zvětšil o 59 miliard krychlových stop. Poté, co v předcházejícím týdnu čítal přírůstek 49 miliard kubických stop, očekával trh, že přibude dalších 60 miliard krychlových stop. 
  • Index aktivity ve výrobním sektoru na území Spojených států spadajícím pod kansaský Fed dosáhl v srpnu hodnoty -2 bodů. Představuje to nečekaný vzestup z červencové hodnoty -6 bodů; trh očekával pokles na -10 bodů.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Dick's Sporting Goods ve 2Q: Čistý zisk na akcii 1,26 USD (loni: 1,2 USD, odhad: 1,21 USD), tržby 2,26 miliardy USD (loni: 2,18 miliardy USD, odhad: 2,21 miliardy USD).
  • Výsledky Hormel Foods ve 3QFY2019: Upravený čistý zisk na akcii 0,37 USD (loni: 0,39 USD, odhad: 0,36 USD), tržby 2,29 miliardy USD (loni: 2,36 miliardy USD, odhad: 2,3 miliardy USD).
  • Výsledky salesforce.com ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,66 USD (odhad: 0,47 USD), tržby 4 miliardy USD (loni: 3,28 miliardy USD). Akcie v after-marketu +6,93 %.
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat