Americké akcie ve čtvrtek navázaly na vánoční růst, Dow si zapsal 50. rekordní závěr v letošním roce

Akcie na amerických burzách ve čtvrtek pokračovaly ve zdražování, když trhy navnadil překvapivě nižší počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Dow přidal 0,75 % na 16 479,88 bodu, S&P 500 posílil o 0,47 % na 1 842,02 bodu (44. závěrečný rekord roku 2013) a Nasdaq vzrostl o 0,28 % na 4 167,18 bodu. Nejvíce se dařilo akciím ze sektorů průmyslu a zdravotní péče, v mínusu zůstalo jako jediné síťové odvětví.

Čtvrtek byl od pondělí prvním dnem, kdy bylo obchodování úplné. V úterý burzy kvůli Štědrému dni zavřely dříve a ve středu zůstaly zavřené úplně. Objemy obchodů byly ale i tak výrazně slabší, protože část obchodníků má stále volno. Trh má nicméně snahu pokračovat v růstu, Dow a S&P 500 skončily na rekordech i v úterý. "Nechápu ten snad nekonečně rostoucí trh," poznamenala analytička Kim Forrestová ze společnosti Fort Pitt Capital Group. "Není důvod akcie prodávat, není ale ani mnoho důvodů je teď nakupovat, snad s výjimkou toho, že trh má nadále snahu pokračovat v růstu," dodala. Například Dow je nyní na cestě k nejdelší růstové šňůře od letošního března.

"Fundamenty se zlepšují ve správnou dobu, kdy Fed ustupuje od podpory ekonomiky," říká Jim Russell, akciový stratég z US Bank Wealth management. Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti bylo v USA v týdnu do 21. prosince 338 tisíc, čekalo se 340 tisíc. Čtyřtýdenní průměr je nyní na 348 tisících. V předchozím týdnu bylo nových žádostí po revizi 380 tisíc (o tisíc více než před revizí). Pokračujících žádostí o podporu přibylo v týdnu do 14. prosince 46 tisíc na 2,923 milionu.

Akcie Amazonu (+1,30 %), UPS (+0,20 %) a FedExu (+0,92 %) posilovaly po zprávě, že Amazon vrátí poplatky za doručení prodlených zásilek. Firmy UPS a FedEx nestíhaly zboží v předvánočních dnech dodávat kvůli velkému množství objednávek. "Zahlcení zakázkami jistě není dobré pro UPS ani FedEx, ale je jistě signálem dobrého stavu ekonomiky," uvedl k tomu Jack Ablin, investiční ředitel BMO Private Bank.

Cenné papíry T-Mobile US posílily o 2,3 %. O akvizici firmy má zájem japonská telekomunikační společnost SoftBank. Mezi největší poražené se naopak zařadil výrobce mobilních telefonů BlackBerry (-8,67 %), a to poté, co jeden ze zakladatelů a bývalý ředitel firmy Mike Lazaridis oznámil, že již o převzetí kanadského výrobce mobilních telefonů nemá zájem.

Tesla Motors posílila o 2,7 %. Firma by podle listu China Daily měla v příštím roce otevřít nové předváděcí salony v Číně. Twitter posílil o dalších 4,79 % na 73,31 USD a za poslední měsíc zdražil o více než 80 %. Panuje optimismus ohledně jeho potenciálu zvýšit tržby z digitální reklamy.

Dluhopisy i ropa mírně oslabily. Dolar byl stabilní, vůči jenu na pětiletém maximu

Akciová rally nesvědčí dluhopisům, které pro investory v honbě za zisky nejsou tak atraktivní. Výnos 10letého amerického vládního bondu se vyšplhal na 2,99 %.

Kolem desáté večer středoevropského času nepatrně klesala cena ropy Brent. Zaměstnanci francouzské rafinerie Feyzin ve čtvrtek odhlasovali ukončení stávky, která trvala asi dva týdny. Rafinerie denně zpracovává zhruba 109 tisíc barelů ropy. Zaměstnanci rafinerie Gonfreville budou naopak ve stávce pokračovat, stejně jako zaměstnanci rafinerie La Mede. Gonfreville denně zpracovává 247 tisíc barelů ropy a je největší rafinerií firmy Total ve Francii.

Za celý letošní rok má Brent zatím cenový průměr 108,66 USD za barel, což je třetí nejvyšší hodnota v historii. Loňský průměr činil 111,68 USD, což byl zároveň rekord. Druhý nejvyšší průměr činí 110,91 USD a je z roku 2011.

Dolar k jenu již dopoledne vystoupil až na 104,84 JPY, a dostal se tak nad hodnoty z minulého týdne, kdy zpevnil na 104,63 JPY. Odpoledne se ale kurz pohyboval kolem 104,77 JPY, což byl denní nárůst o 0,4 %. Večer se držel okolo 104,80 JPY.

Obchodníci však poukazují na to, že dolar se nyní bude těžko dostávat nad hranici 105 JPY, protože bude narážet na silný odpor v podobě otevřených opčních kontraktů. Pokud se nad tuto úroveň dostane, nebude to asi dříve než příští týden, kdy se z dovolené vrátí většina obchodníků. Tento týden jsou totiž kvůli vánočním svátkům zavřena některá klíčová finanční centra, především v Evropě a Severní Americe.

Euro k dolaru se bez výraznějších změn pohybovalo kolem 1,3682 USD a už je poměrně výrazně vzdáleno hodnotám z minulého týdne, kdy se prodávalo za více než 1,38 USD. Večer se EUR/USD držel okolo 1,369.

Zdroj: CNBC, Bloomberg, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat