Americké akcie ve čtvrtek po zmírnění obav kolem Sýrie stouply, dolar posílil

Americké akcie ve čtvrtek posílily. Náladu na trhu podpořilo zmírnění obav z možného konfliktu mezi západními mocnostmi a Ruskem v Sýrii, které přimělo investory obrátit jejich zájem na začínající výsledkovou sezónu.

Index Dow přidal 1,21 % na 24 483,05 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,83 % na 2 663,99 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,01 % na 7 140,25 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,65 % na 18,49 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelý jeden bazický bod na 2,827 %.

V plusu skončila většina hlavních sektorů, nejvýrazněji stouply finanční odvětví, průmyslový sektor a technologické odvětví. Klesly sektor utilit, realitní odvětví, sektor necyklického spotřebního zboží a energetické odvětví.

Americký prezident Donald Trump ve středu varoval před vojenským zásahem v Sýrii kvůli podezření z útoku jedovatým plynem. Ve čtvrtek však varování pozměnil a uvedl, že vojenský útok by mohl přijít velmi brzy, nebo vůbec.

Z jednotlivých firem se díky výsledkům hospodaření dařilo zvláště firmám BlackRock (+1,47 %) a Delta Air Lines (+2,93 %). Oslabily naopak akcie Facebooku (-1,47 %), které v předchozích dvou dnech, kdy šéf firmy Mark Zuckerberg vypovídal o kontroverzním využívání dat uživatelů sociální sítě před americkými zákonodárci, posílily o 5,3 %.

Analytici oslovení agenturou Thomson Reuters očekávají, že zisk firem z indexu S&P 500 za druhé čtvrtletí vzrostl v průměru meziročně o 18,4 %. To by byl nejvýraznější růst za sedm let. V pátek mají zveřejnit výsledky mimo jiné společnosti JPMorgan Chase, Citigroup a Wells Fargo.

Dolar zastavil propad, ceny ropy klesly

Americký dolar ve čtvrtek na devizových trzích zastavil propad, který trval čtyři dny. Investorům se vrátila chuť k rizikovějším obchodům. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti světových měn, stoupl o 0,3 % na 89,78 bodu a euro k dolaru oslabilo o 0,3 % na 1,233 USD.

K poklesu kurzu eura přispělo zveřejnění zápisu z březnového zasedání Evropské centrální banky. Bankéři podle zápisu vyjádřili obavy z rizika plné obchodní války se Spojenými státy a jsou znepokojeni i možnými nepříznivými dopady silného eura na evropskou ekonomiku.

Pro dolar byla příznivá rovněž zpráva z trhu práce. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden dál klesl, což potvrzuje, že trh práce zůstává silný.

Ceny ropy ve čtvrtek klesaly, zčásti pod vlivem silnějšího dolaru. Sestoupily tak z tříletých maxim, kde byly ve středu, stále je však podporuje napětí na Blízkém východě a také pokles globálních zásob.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve čtvrtek uvedla, že přebytek zásob ropy ve světě by mohl brzy zmizet, přestože těžba v USA se zvyšuje. Přispívá k tomu zdravá poptávka a snížení těžby ropy ze strany některých předních světových producentů.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Delta Air Lines v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,73 USD), tržby 9,97 miliardy USD (loni: 9,1 miliardy USD, odhad: 9,89 miliardy USD).
  • Výsledky BlackRock v 1Q: Čistý zisk na akcii 6,68 USD (loni: 5,21 USD, odhad: 6,39 USD), tržby 3,58 miliardy USD (loni: 3,09 miliardy USD, odhad: 3,2 miliardy USD).
  • Výsledky Rite Aid ve 4QFY2018: Upravená provozní ztráta na akcii 0,01 USD (odhad: -0,03 USD), tržby 5,66 miliardy USD (loni: 5,88 miliardy USD, odhad: 5,571 miliardy USD).
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat