Americké akcie ve čtvrtek pokračovaly v růstu, obavy z obchodního konfliktu opadají

Americké akciové indexy posílily díky poklesu obav z eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou. Pozornost investorů se začala přesouvat k hospodářským výsledkům firem za první čtvrtletí.

Index Dow si připsal 0,99 % na 24 505,22 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,69 % na 2 642,84 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,49 % na 7 076,55 bodu.

Index volatility VIX klesl o 5,58 % na 18,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 2,832 %.

Nevýrazný den za sebou mají kryptoměny, ty nejznámější ztratily okolo procenta.

K růstu akciového trhu přispěly některé velké technologické společnosti, včetně firem Facebook (+2,73 %) či Amazon (+2,92 %). Akcie Facebooku reagovaly na prohlášení generálního ředitele Marka Zuckerberga, podle kterého firma zatím nezaznamenala žádné výraznější dopady skandálu kolem nakládání s osobními údaji na příjmy z reklamy. Akcie výrobce čipů AMD (+2,56 %) posílily díky zlepšenému doporučení od analytiků ze společnosti Stifel.

"Současný trh je pro zkušené investory. Na stole je řada podstatných témat, která je potřeba vyřešit. Obchodování bude nejspíše nadále rozkolísané, což ovšem automaticky neznamená, že by základy trhu byly narušeny," uvedla Alicia Levine z BNY Mellon Investment Management.

Peking ve středu oznámil, že hodlá uvalit 25% clo na více než stovku amerických výrobků, mimo jiné na auta, letadla či sójové boby. Reagoval tak na obdobný seznam, který USA zveřejnily v úterý. Ten pro změnu obsahuje 1 300 čínských výrobků, na něž chtějí aplikovat 25% clo Spojené státy. V obou případech jde o zboží, jehož dovoz do Číny, respektive do Spojených států, dosahuje hodnoty kolem 50 miliard dolarů ročně.

Ohlášená opatření obou stran nicméně nevstupují v platnost okamžitě a někteří představitelé Bílého domu, například hlavní ekonomický poradce Larry Kudlow, signalizovali, že Spojené státy by cla nemusely vůbec zavést, pokud Čína více otevře svou ekonomiku. "Pokud odstraníte bariéry a budete dodržovat pravidla, měly by z toho těžit obě strany," prohlásil ve čtvrtek Kudlow.

4 akcie na SHORT? Tyto americké firmy mohou výrazně pocítit čínská cla
Spojené státy americké zavedly cla na dovoz oceli a hliníku, ale minimálně dočasně od nich osvobodily většinu svých významných obchodních partnerů. Čína je výjimkou, a tak nepřekvapuje, že na sebe nenechala dlouho čekat její odvetná opatření. Akciové trhy na obchodní přestřelku ekonomických těžkých vah reagují nervózně a pokračují ve výrazném kolísání. Které akcie by mohly kvůli čínským clům utrpět ztráty?

Pokles obav z eskalace obchodního konfliktu měl příznivý vliv rovněž na americký dolar. Ten se během čtvrtečního obchodování vyšplhal na více než měsíční maximum vůči koši předních měn. Euro v závěru obchodování v New Yorku vůči dolaru ztrácelo 0,3 % na 1,2240 USD.

"Dolar těží z názoru, že by Washington a Peking mohly dosáhnout obchodní dohody, která by nezasáhla globální obchod a nepoškodila světovou ekonomiku," uvedl analytik Joe Manimbo ze společnosti Western Union Business Solution.

Ceny ropy ve čtvrtek mírně rostly. Podporovalo je oživení na amerických akciových trzích a pokles obav z obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Výraznějšímu zdražování ropy nicméně brání silnější dolar.

Ceny ropy jsou podporovány rovněž středeční zprávou o překvapivém poklesu zásob suroviny ve Spojených státech. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že se zásoby ropy v USA minulý týden snížily o 4,6 milionu barelů. Analytici přitom očekávali nárůst o 246 tisíc barelů.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Obchodní deficit Spojených států se v únoru vyšplhal na nejvyšší úroveň za více než devět let, schodek v obchodování se samotnou Čínou se však výrazně snížil. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů amerického ministerstva obchodu.
  • Americké úřady práce zaznamenaly v týdnu do 31. března přibližně 242 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 218 tisících žádostí v předcházejícím týdnu (revidováno z 215 tisíc) očekával trh pouze 225 tisíc nově podaných žádostí. Pokračujících žádostí o podporu evidovaly úřady v týdnu do 24. března 1,808 milionu. Po 1,872 milionu v předcházejícím týdnu (revidováno z 1,871 milionu) očekával trh 1,849 milionu.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Monsanto v 2QFY2018: Upravený zisk na akcii 3,22 USD (odhad: 3,31 USD), tržby 5,02 miliardy USD (loni: 5,07 miliardy USD, odhad: 5,34 miliardy USD).
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat