Americké akcie ve čtvrtek ztrácely především kvůli bankám

Americké akcie ve čtvrtek ztrácely pátý den v řadě. Dolů je stahoval bankovní sektor po hospodářských výsledcích i technologie v čele s akciemi společnosti Apple.

Index Dow odepsal 0,61 %, S&P 500 0,92 % a technologický Nasdaq 1,48 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností UnitedHealth, Wal-Mart a Travelers, většina emisí se však pohybovala v mínusu v čele s JPMorgan, Caterpillar a Cisco Systems. Společnost Apple odepsala 2,71 %.

Bank of America a Citigroup po hospodářských výsledcích odepsaly 5,2 % respektive 3,7 % poté, co obě ohlásily pokles zisku ve čtvrtém kvartálu. Best Buy odepsala 14 % poté, co vydala varování o tom, že by cenový tlak a slabá poptávka mohly ohrozit zisk v následujícím roce.

"Na trzích je hodně nejistoty," řekl Thomas Garcia z Thornburg Investment Management. "Panuje nejistota ohledně švýcarských aktiv, ani komodity náladě nepomáhají. Navíc dostáváme smíšená makrodata, velký vliv v tomto týdnu mají na trhy i hospodářské výsledky firem."

Poté, co v loňském roce index S&P 500 nezažil nikdy více než tři ztrátové dny v řadě, letos už podruhé ztrácí více než čtyři dny za sebou. Index volatility VIX naopak pátý den v řadě vzrostl, a to o 6,5 % na 22,88 bodu.

Obavy z vlivu klesajících cen ropy na investice a zisky firem testují odolnost amerických akcií společně s tím, jak investoři spekulují, zda poptávka po komoditách bude stačit na to, aby stáhla přebytečnou nabídku.

"Dejte dohromady cenu mědi, posilující dolar a krok švýcarské centrální banky, a dostanete obecnou obavu z globálního růstu, jako jsme viděli i loni v říjnu," uvedl Paul Christopher z Wells Fargo Investment Institute.

Švýcarská národní banka ve čtvrtek oznámila, že již není opodstatněné uměle držet hladinu 1,20 EUR/CHF. Zároveň snížila depozitní sazbu na viděnou na -0,75 % a dodala, že měnový kurz bude nadále zohledňovat při stanovování měnové politiky. Frank v reakci skokově posílil vůči euru o 30 %, postupně se vrátil k paritě. Vůči dolaru posiloval až o 27 %, než se začal vracet níže.

"Asi rozumím tomu, proč to guvernér Thomas Jordan udělal, ale mluvit o tom by bývalo jistě dobré," uvedla šéfka MMF Christine Lagardeová. "Trochu mě překvapilo, že mi to nesdělil."

Ceny ropy po dočasném oživení obnovily pokles

Světové ceny ropy ve čtvrtek po silném kolísání nakonec obnovily pokles a smazaly značnou část prudkého středečního oživení. Slabší kurz dolaru pomohl trhu jen nakrátko a ceny srazily prognózy dalšího pádu cen a slabší údaje z americké ekonomiky.

Cena severomořské ropy Brent ke konci obchodování ztrácela zhruba jeden dolar na 47,70 USD za barel, třebaže během dne se její cena vyhoupla až nad 50 dolarů. Ve středu vzrostla o 4,5 %, což byl nejsilnější nárůst za dva a půl roku. Americká lehká ropa WTI oslabila o téměř dva dolary na 46,40 USD a přiblížila se úternímu šestiletému minimu pod 45 dolary.

Ceny ropy od loňského června klesly už o zhruba 60 %. Dolů je tlačí vysoké dodávky suroviny na trh, které jsou důsledkem rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. K poklesu přispívá i slabá globální poptávka, která odráží útlum ekonomiky v řadě oblastí světa.

Analytici z Bank of America Merrill Lynch ve čtvrtek srazili své cenové prognózy a předpověděli, že Brent by mohl do konce prvního čtvrtletí oslabit až na 31 dolarů za barel. To by bylo minimum od roku 2004. Banka poukázala na velmi rychlý nárůst zásob suroviny po celém světě, kvůli němuž se podstatně snižuje pravděpodobnost výrazného oživení cen.

Čtvrteční údaje ukázaly zpomalení tempa růstu průmyslové aktivity v oblasti Filadelfské rezervní banky na nejnižší úroveň za téměř rok. Minulý týden se navíc zvýšil počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA nad hranici 300 000.

Ropu dočasně podpořil pokles kurzu dolaru proti koši měn. Byl to důsledek prudkého posílení švýcarského franku, který reagoval na rozhodnutí švýcarské centrální banky zrušit limit pro kurz domácí měny k euru.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) předpověděla, že poptávka po její ropě letos klesne na 28,78 milionu barelů denně, což je 140 000 barelů denně pod dosavadním odhadem. OPEC, který loni v listopadu odmítl zasáhnout proti poklesu cen omezením své těžby, také předpověděl, že tempo růstu těžby v zemích mimo organizaci se zvolní, v USA však produkce i při nynějších mnohem nižších cenách vzroste o téměř milion barelů denně.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Americký finanční ústav Citigroup hospodařil ve čtvrtém čtvrtletí s čistým ziskem 346 milionů dolarů. Oznámila to ve čtvrtek firma, která je třetí největší bankou ve Spojených státech podle aktiv. Společnosti se podařilo vytvořit mírný zisk poté, co ve čtvrtletí odepsala 3,5 miliardy dolarů na řešení právních sporů a restrukturalizaci.
  • Hospodářské výsledky společnosti BlackRock předčily očekávání trhu. Firma dosáhla čistého zisku ve výši 813 milionů dolarů (4,77 USD na akcii) oproti 841 milionů dolarů (4,86 USD na akcii) v předešlém roce. Po očištění o kompenzační program spojený s akcionářem společnosti firmou PNC Financial Services Group, byl čistý zisk 4,82 USD na akcii. Čtvrtý kvartál BlackRock zakončila s objemem spravovaných aktiv ve výši 4,65 bilionu dolarů, což představuje 8% meziroční nárůst.
  • Bank of America, druhá největší americká banka co do objemu aktiv, ohlásila ve čtvrtek 14% pokles kvartálního zisku. Banka vykázala čistý zisk 2,74 miliardy dolarů (25 centů na akcii) oproti 3,18 miliardy dolarů (29 centů na akcii) v předešlém roce. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali 31 centů na akcii. Výnosy banky činily 18,73 miliardy dolarů, trh predikoval 20,94 miliardy.
  • Po konci obchodování zveřejnil výsledky výrobce čipů Intel. Za čtvrté čtvrtletí loňského roku vykázal růst tržeb o 6,4 % díky stabilizaci poptávky po osobních počítačích. Příjmy pouze z počítačového podnikání nicméně oproti předchozímu čtvrtletí poklesly o přibližně tři procenta na 8,9 miliardy dolarů. Čistý zisk vzrostl na 3,66 miliardy dolarů neboli 74 centů na akcii, oproti 2,6 miliardy dolarů a 51 centům na akcii o rok dříve. Tržby meziročně vzrostly z 13,8 miliardy dolarů na 14,7 miliardy dolarů. V poobchodní fázi akcie firmy ztratily 2,49 %.

Zdroj: Bloomberg, ČTK, MarketWatch

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 4. 2021 17:01
ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat