Americké akcie ve středu opět vystoupaly na nové rekordní hodnoty, dochází jim ale dech

Americké akcie ve středu znovu zpevnily, a indexy Dow a S&P 500 tak opět posunuly výše jak zavírací, tak absolutní maxima. Růst benchmarků již ale nebyl příliš výrazný, index Nasdaq Composite dokonce uzavřel v mínusu.

Nákupy akcií v minulých dnech podporovaly příznivá páteční zpráva z amerického trhu práce, podle které v USA v červnu vzniklo výrazně více pracovních míst, než se čekalo, zmírnění politického napětí v Japonsku a v Británii a vyhlídky na nová podpůrná opatření ze strany centrálních bank.

Ve středu ale akciový trh podkopalo obnovení propadu cen ropy. Náladu investorů nedokázala výrazně zvednout ani zpráva Fedu zvaná Béžová kniha, v níž centrální banka konstatovala, že v americké ekonomice stále nejsou patrné známky budoucího růstu inflace, které by ospravedlnily zvyšování úroků.

Dow nakonec posílil o 0,13 % na nové zavírací maximum 18 372,12 bodu a širší S&P 500 připsal 0,01 % na nové zavírací maximum 2 152,43 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,34 % na 5 005,73 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,76 % na 13,04 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 1,469 %.

Historické maximum posunuly Dow na 18 390,16 bodu a S&P 500 na 2 156,45 bodu.

V plusu skončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru necyklického spotřebního zboží, odvětví základních materiálů a sektoru veřejných služeb. Pod nulou skončily energetický sektor, odvětví cyklického spotřebního zboží, sektor zdravotní péče a technologické odvětví.

Trhy se nyní připravují na rozjíždějící se výsledkovou sezónu. Analytici dotázaní agenturou Reuters očekávají, že zisky firem zastoupených v indexu S&P 500 ve druhém čtvrtletí klesly o pět procent, zhruba stejně jako v prvním kvartálu. Tržby by se podle nich měly meziročně snížit o procento. Ve druhém pololetí se však již čeká obnovení růstu zisků.

V indexu Dow ve středu nejvíce zpevnily akcie zdravotnické skupiny UnitedHealth Group (+1,16 %), operátora Verizon Communications (+0,96 %) a banky Goldman Sachs (+0,64 %). Nedařilo se naopak cenným papírům maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-0,95 %), technologické firmy Apple (-0,56 %) nebo výrobce letecké techniky Boeing (-0,54 %).

Po konci středečního obchodování zveřejnily čtvrtletní hospodářské výsledky společnosti Yum! Brands a CSX.

Společnost Yum! Brands (v řádném obchodování -0,03 %), která provozuje restaurace s rychlým občerstvením KFC, Pizza Hut a Taco Bell, oznámila, že ve druhém čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,75 USD nad odhadem trhu 0,74 USD. Tržby firmy dosáhly 3,01 miliardy USD, analytici čekali 3,09 miliardy USD. Akcie společnosti na výsledky v poobchodní fázi reagovaly růstem o zhruba čtyři a půl procenta.

Železniční dopravce CSX (v řádném obchodování +4,4 %) vykázal za druhý kvartál zisk 445 milionů dolarů neboli 0,47 USD na akcii při tržbách 2,7 miliardy USD. Trh čekal zisk na akcii 44 centů. Tržby byly v souladu s odhadem analytiků. V poobchodní fázi akcie firmy zhruba o procento zlevňovaly.

Dolar oslabil, ceny ropy spadly o více než 4 %

Dolar ve středu oslaboval vůči euru, jenu i franku. Byla to reakce na výrazné pohyby v předešlých dnech, kdy se zvýšila ochota investorů podstupovat vyšší riziko.

Proti jenu ke konci dne dolar ztrácel 0,3 % na 104,38 USD/JPY a během dne sestoupil až pod 104 USD/JPY. Euro k dolaru večer získávalo 0,4 % na 1,11 EUR/USD.

Jen v minulých dnech srážely vyhlídky na prohloubení měnové stimulace ekonomiky, ve středu ale šéf úřadu japonské vlády Jošihide Suga řekl, že Tokio neuvažuje o "shazování peněz z vrtulníku", tedy o politice přímého předávání peněz obyvatelům v zájmu podpory domácí poptávky.

Světové ceny ropy ve středu obnovily výrazný pokles a oba hlavní typy suroviny večer ztrácely přes čtyři procenta. Trh oslabila předpověď Mezinárodní agentury pro energii (IEA) a zprávy o vývoji zásob ropy ve Spojených státech.

Cena severomořské ropy Brent večer klesala o 4,2 % na 46,24 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevňovala o 4,1 % na 44,77 USD za barel.

Trh v úterý sázel na pokračující pokles zásob v USA, v noci ale institut API odhadl nečekaný nárůst zásob. Vládní Úřad pro energetické informace (EIA) pak ve středu uvedl, že zásoby ropy klesly, ale jen o 2,5 milionu barelů, tedy zhruba o půl milionu barelů méně, než očekávali analytici v anketě agentury Reuters. Úřad navíc registroval nečekaný růst zásob benzinu a dalších ropných produktů, což prudce oslabilo burzovní ceny benzinu a topného oleje.

Mezinárodní agentura pro energii ve středu navíc upozornila, že přebytek ropy na světových trzích navzdory rostoucí spotřebě v řadě oblastí včetně Evropy nepolevuje.

Zlato ve středu večer zdražovalo o 12 dolarů na 1 343,70 USD za trojskou unci a cena stříbra rostla o necelých 22 centů na 20,38 USD za trojskou unci.

Hlavní středeční události na amerických trzích

 • Americká ekonomika v druhé polovině jara pokračovala v expanzi, známky budoucího růstu inflace však stále nevykazovala. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou ve středu zveřejnila americká centrální banka (Fed). Měnový výbor Fedu ke zprávě přihlédne na konci července, kdy se sejde k dalšímu rozhodování o nastavení měnové politiky.
 • Chystaný odchod Británie z Evropské unie neovlivní zájem Spojených států vyjednat s unií dohodu o volném obchodu známou jako Transatlantické investiční a obchodní partnerství (TTIP). Novinářům to v Bruselu, kde se nyní odehrává už 14. vyjednávací kolo, řekl analytik Jacques Pelkmans ze Střediska pro výzkum evropské politiky (CEPS).
 • Index dovozních cen ve Spojených státech v červnu meziročně klesl o 4,8 % (květen: -5 %), index vývozních cen se snížil o 3,5 % (květen: -4,5 %). Meziměsíčně dovozní ceny vzrostly o 0,2 % (odhad: +0,5 %, květen: +1,4 %) a vývozní ceny vzrostly o 0,8 % (odhad: +0,3 %, květen po revizi: +1,1 %).
 • Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 8. června vzrostl o 7,2 % (předchozí týden: +14,2 %).
 • Analytické společnosti Gartner a IDC uvedly, že prodeje počítačů v USA se ve druhém čtvrtletí po více než roce vrátily k růstu. Podle dat společnosti Gartner, která zahrnují i prodeje tabletů s operačním systémem Windows, vzrostly prodeje počítačů v zámoří ve druhém čtvrtletí o 1,4 %. Podle dat IDC, v nichž tablety s operačním systémem Windows zahrnuty nejsou, se v USA prodeje počítačů zvýšily o 4,9 %. Americký trh tak kontrastuje se zbytkem světa, kde prodeje naopak klesly o 4,5 % (Gartner), respektive o 5,2 % (IDC).
 • Izraelská farmaceutická společnost Teva Pharmaceutical, s jejímiž akciemi se obchoduje na NYSE, zvýšila výhled svého zisku na akcii za druhé čtvrtletí na 1,19-1,22 USD z 1,16-1,20 USD. Trh čeká 1,17 USD.
 • Financial Times: Nabídky na čínská franšízová práva společnosti McDonald's nejsou příliš zajímavé.
 • Společnost Sequoia Fund, dříve největší podílník firmy Valeant Pharmaceuticals, prodala všechny své akcie farmaceutického podniku.
 • Goldman Sachs potvrdila doporučení "kupovat" na akcie Williams Companies, fundamentální pozice firmy podle analytiků zůstává silná.
 • Deutsche Bank snížila doporučení na akcie pojišťovny MetLife na "držet" z "kupovat".
 • Walgreens Boots Alliance zvyšuje čtvrtletní dividendu o 4,2 % na 37,50 centu na akcii.
 • J. M. Smucker zvyšuje dividendu na 75 z 67 centů na akcii.
 • Přebytek ropy na světových trzích navzdory rostoucí spotřebě v řadě oblastí včetně Evropy nepolevuje a jeho vliv na ceny této strategické suroviny je zásadní. V pravidelné měsíční zprávě to ve středu uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
 • Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) dosáhla těžba ropy zemí sdružených v kartelu OPEC nejvyšší úrovně za osm let. OPEC v červnu vyprodukoval o 4 000 barelů ropy za den více než v předcházejících měsících a celkově na trh dodával 33,21 milionu barelů denně. Růst produkce způsobily téměř rekordní dodávky ze Saúdské Arábie (10,45 milionu barelů za den) a znovu se zvedající produkce v Nigérii.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Yum! Brands ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,74 USD), tržby 3,01 miliardy USD (odhad: 3,09 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +4,5 %.
 • Výsledky CSX ve 2Q: Zisk na akcii 0,47 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 2,7 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie ve středečním after-marketu -1 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat