Americké akcie ve středu po obchodování v úzkém rozpětí posunuly historická maxima

Americké akciové trhy se ve středu příliš nevzdálily od úterních závěrečných hodnot. Po silném růstu z předchozího dne investoři omezili nákupy, přestože náladu na trhu povzbudily příznivé údaje z amerického trhu práce.

Index Dow přidal 0,12 % na 16 976,30 bodu, S&P 500 posílil o 0,07 % na 1 974,61 bodu a Nasdaq ztratil dvě setiny procenta na 4 457,73 bodu. Nejvíce se dařilo sektorům zdravotní péče a základních materiálů, nejhůře na tom byly síťové společnosti. Index volatility VIX se vrátil pod 11 bodů, o 6 bazických bodů na 2,62 % stouply výnosy 10letých vládních dluhopisů USA.

Akcie výrobce minikamer GoPro po mimořádně silných prvních dnech na burze ve středu ztratily 13,85 %. Šlo o vůbec první denní pokles titulu. O akcie projevují stále silnější zájem spekulanti na pokles.

Constellation Brands svými výsledky překonala odhady a její akcie patřily k tomu nejlepšímu v rámci indexu S&P 500 se ziskem 2,34 %. Google mírně ztratil po úterním oznámení akvizice společnosti Songza. Akcie Shutterfly posílily o bezmála 15 % poté, co Bloomberg přinesl zprávu o tom, že firma hledá kupce ve spolupráci s butikovou investiční bankou Qatalyst Partners.

Dolar díky příznivé zprávě z amerického trhu práce posílil. Euro naopak oslabovala opatrnost devizového trhu před čtvrtečním zasedáním Evropské centrální banky. Americký soukromý sektor zrychlil v červnu tvorbu pracovních míst na zhruba 281 000 z květnových 179 000 míst. Bylo to mnohem více, než se čekalo, a byl to také nejvyšší přírůstek od listopadu 2012. "Schopnost predikovat výsledky celkové tvorby pracovních míst v ekonomice, které se dozvíme již ve čtvrtek, je u ADP velice omezená," připomněl Ian Shepherdson z Pantheon Macro.

Cena severomořské ropy Brent pokračovala v poklesu a dostala se na nejnižší úroveň za téměř tři týdny. Dolů ji tlačí možný nárůst ropných dodávek z Libye. Libyjští povstalci blokující ropné přístavy na východě země slíbili, že obnoví provoz dvou ropných terminálů. Tento krok by podle agentury Reuters zvýšil exportní kapacitu Libye o zhruba 500 000 barelů denně.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Americká centrální banka by neměla začít zvyšovat své rekordně nízké úrokové sazby jen proto, aby snížila rizika destabilizace finančního systému. Řekla to šéfka Fedu Janet Yellenová. Měnová politika na něco takového vhodné nástroje nemá a prevence finančních rizik je primárně úkolem vládní regulace, řekla Yellenová na konferenci organizované Mezinárodním měnovým fondem. Ekonomové i někteří konzervativní činitelé Fedu varují před prodlužováním nestandardně podpůrné měnové politiky a mimořádně nízkých úroků. Poukazují na to, že to už začíná vyvolávat další bublinu na finančních trzích podobnou té, která vedla k poslední finanční krizi let 2007 až 2009. Fed podle některých z nich k minulé krizi významně přispěl tím, že držel úroky příliš dlouho na příliš nízké úrovni. Podle Yellenové je sice zvýšené zaměření na finanční stabilitu správné, měnová politika však může s takovými riziky bojovat jen zřídka. "Potenciální náklady takových zásahů budou pravděpodobně příliš vysoké na to, aby se rizika pro finanční stabilitu stala ústředním tématem diskuzí o měnové politice," uvedla Yellenová podle agentury Reuters. Připustila, že v určitých oblastech finančního systému je patrné zvýšené riskování, to ale podle ní může řešit zvýšené využívání regulačních nástrojů. "V současnosti nevidím potřebu, aby se měnová politika odchylovala od primárního zaměření na dosažení cenové stability a maximální zaměstnanost," řekla.
  • Soukromý sektor ve Spojených státech v červnu vytvořil mnohem více pracovních míst, než se čekalo. Zaměstnal 281 tisíc lidí, očekávalo se 205 tisíc po květnových 179 tisících.
  • Objem uzavíraných fúzí a akvizic dosáhl letos ve Spojených státech už 750 miliard dolarů, hodnoty, kterou trhy už dlouho neviděly. Meziročně se jedná zhruba o 50% nárůst, upozorňuje David Kostin z Goldman Sachs.
  • Americké ministerstvo obchodu uvalilo předběžná cla až 81 % na dovoz válcovaných drátů z uhlíkové a legované oceli z Číny. Washington podle agentury Reuters tvrdí, že čínské firmy při výrobě těchto drátů využívají nepoctivé vládní podpory.
  • Burza NYSE se chce ujistit, že její systém bude schopný zvládnout vstup společnosti Alibaba na burzu, a proto předem otestuje svůj software. Burza v poznámce traderům uvedla, že jim umožní vyzkoušet obchodní software, než Alibaba, která by mohla být největším IPO v technologickém sektoru v historii, na trh vstoupí.
  • Jamie Dimon, ředitel a předseda správní rady banky JPMorgan, oznámil, že mu byl objeven nádor v krku. V následujících osmi týdnech by měl postoupil léčbu ozářením. Jeho stav je podle lékařů velmi nadějný, rakovina byla objevena v raném stadiu a je léčitelná. Dimon ve zprávě zaměstnancům uvedl, že se cítí dobře a během chemoterapie bude banku vést "jako obvykle".
  • Švýcarská farmaceutická společnost Roche Holding koupí americkou biotechnologickou firmu Seragon Pharmaceuticals. Cena by se mohla vyšplhat až na 1,73 miliardy dolarů. Roche je největším světovým výrobcem léků na rakovinu a díky převzetí amerického podniku získá práva na nové léky na rakovinu prsu, které vyvíjí Seragon.
  • Americká internetová společnost Facebook kupuje firmu LiveRail působící v oblasti videoreklamy. Podle agentury Reuters jde o další krok podniku ve snaze podpořit příjmy z této části reklamního trhu. Údaje o finančních podmínkách akvizice Facebook nezveřejnil. Již koncem loňského roku oznámil, že se rozhodl začít testovat umísťování reklamních spotů na stránky svých uživatelů. Firma se však v tomto směru snaží postupovat velmi opatrně, aby nerozhořčila uživatele, které by videoreklama mohla obtěžovat, píše Reuters. "Z hlediska příjmů je videoreklama velmi důležitá," upozornil již dříve analytik Colin Sebastian ze společnosti Robert Baird & Co. "Je mnohem dražší než tradiční obrazová či textová reklama. A otevírá Facebooku dveře k širší skupině inzerentů."
  • Podnikové objednávky ve Spojených státech v květnu klesly o půl procenta, očekával se mírnější pokles o 0,3 %. Dubnový 0,7% růst byl revidován o 0,1 procentního bodu nahoru. Zásoby jsou naopak nejvyšší od října 2011 v květnu vzrostly o 0,8 %.
  • ISM index aktivity pro oblast New Yorku v červnu vzrostl na 60,5 bodu (květen: 55,3 bodu).
Zdroj:
ČTK, CNBC
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat