Americké akcie ve středu posílily navzdory eskalaci obchodních sporů mezi USA a Čínou

Americké akcie ve středu posílily navzdory počátečním ztrátám, za kterými stály obavy z obchodních sporů mezi Spojenými státy a Čínou. Investoři doufají, že se podaří zabránit dalšímu stupňování tohoto konfliktu.

Index Dow si připsal 0,96 % na 24 264,30 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 1,16 % na 2 644,69 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,45 % na 7 042,11 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,93 % na 20,06 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelé tři bazické body na 2,803 %.

V plusu uzavřely všechny hlavní sektory s výjimkou energetického odvětví. Nejlepší výkon podaly sektory cyklického a necyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotní péče.

Čína ve středu uvedla, že hodlá uvalit 25% clo na dovoz více než stovky amerických výrobků, mimo jiné aut, letadel či sojových bobů. Peking tím reaguje na obdobný seznam, který USA zveřejnily v úterý. Ten pro změnu obsahuje 1 300 čínských výrobků.

Ohlášená opatření obou stran nicméně nevstupují v platnost okamžitě a někteří představitelé Bílého domu, například hlavní ekonomický poradce Donalda Trumpa Larry Kudlow, signalizovali, že USA by cla nemusely vůbec zavést, pokud Čína více otevře svou ekonomiku.

Dolar smazal většinu úvodních ztrát, ceny ropy sestoupily na dvoutýdenní minima

Americký dolar ve středu mírně oslaboval kvůli pokračujícím obchodním třenicím mezi Spojenými státy a Čínou. Nakonec ale většinu průběžných ztrát smazal. Euro vůči dolaru vykazovalo v závěru obchodování v New Yorku růst již jen o 0,1 % na 1,228 USD.

Obchodní spory mezi Spojenými státy a Čínou zastínily zprávu organizace ADP, podle které soukromí zaměstnavatelé v USA minulý měsíc vytvořili zhruba 241 000 pracovních míst. Výsledek překonal očekávání analytiků, kteří podle průzkumu agentury Reuters počítali se vznikem asi 205 000 nových pracovních příležitostí.

Ceny ropy během středečního obchodování sestoupily až na dvoutýdenní minima kvůli obavám z obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Velkou část ztrát ale smazaly po zprávě o překvapivém poklesu zásob ropy v USA.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) odpoledne oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech se minulý týden snížily o 4,6 milionu barelů. Analytici čekali nárůst o 246 000 barelů.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Čína chce uvalit 25% clo na dalších 106 amerických výrobků, mimo jiné na auta, letadla či sójové boby, uvedlo ve středu čínské ministerstvo obchodu. Peking tím reaguje na obdobný seznam, který USA zveřejnily v úterý. Ten pro změnu obsahuje 1 300 čínských výrobků. Na obou stranách odpovídají také hodnoty dotčených výrobků - v obou případech jde o zboží v hodnotě téměř 50 miliard dolarů.
  • Největší indická soukromá letecká společnost Jet Airways uzavřela dohodu o koupi 75 úzkotrupých letadel Boeing 737 MAX v hodnotě 8,8 miliardy dolarů. Aerolinky to oznámily burze, neuvedly však, zda jde o předběžnou dohodu nebo finální objednávku.
  • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 30. března po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 3,3 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
  • Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v březnu vytvořili 241 000 nových pracovních míst. Ve středu to oznámila organizace ADP. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo 208 000 pracovních příležitostí. V únoru vzniklo 246 000 pracovních míst.
  • Index nákupních manažerů v sektoru služeb USA v březnu podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 54 bodů z únorových 55,9 bodu. Analytici počítali s poklesem na 54,1 bodu. Kompozitní PMI se snížil na 54,2 bodu z 55,8 bodu v předchozím měsíci (odhad: 54,3 bodu).
  • ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor v březnu klesl na 58,8 bodu z 59,5 bodu v únoru (odhad: 59 bodů).
  • Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v únoru o 1,2 % vyšší než v lednu. Po lednovém meziměsíčním poklesu o 1,3 % trh v únoru očekával růst o 1,7 %.
  • EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 4,617 milionu barelů (odhad: +0,246 milionu barelů, předchozí týden: +1,643 milionu barelů).
  • Morgan Stanley snížila cílovou cenu akcií Facebooku na 200 z 230 USD.
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat