Americké akcie ve středu smazaly část úterních ztrát, podpořila je data z trhu práce

Americké akciové indexy středeční obchodování zahájily zhruba procentním růstem, a umazávaly tak část ztrát z předchozího dne, kdy skončily zhruba tři procenta v mínusu. Akcie ožily v reakci na další kroky Číny na podporu finančních trhů. V druhé polovině seance se navíc vytvořil přetlak na straně kupujících a indexy výrazně zrychlily růst, který ozdobila závěrečná rally.

Dow připsal 1,82 % na 16 351,38 bodu, S&P 500 zpevnil o 1,83 % na 1 948,86 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 2,46 % na 4 749,98 bodu. Index volatility VIX spadl o 16,91 % na 26,09 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelé čtyři bazické body na 2,19 %.

V plusu uzavřelo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo technologickým titulům, akciím ze sektoru zdravotní péče a cenným papírům z průmyslového odvětví. Pod nulou středeční obchodování zakončil pouze sektor veřejných služeb.

Devět čínských makléřských firem ve středu slíbilo zvýšit objem peněz určených na vlastní obchodování. Reagovaly tím na výzvy vládních úřadů, které mají zájem na zastavení propadu cen na čínském akciovém trhu, jehož hlavní indexy ztratily od poloviny června asi 40 %. Ve středu čínské akcie počáteční ztráty smazaly a skončily prakticky beze změn.

"V Číně se již tento týden burzy neotevřou, takže by na chvíli měl zmizet spouštěč negativního sentimentu," říká Stephen Carl z Williams Capital Group. "Pravděpodobnost zvýšení sazeb v USA již v září se stále mění. S ohledem na zvýšenou volatilitu na trzích v posledních dnech si nikdo není jistý tím, kdy Fed s úroky začne hýbat."

"Volatilita zůstane ještě nějakou dobu zvýšená, Čína trhy nadále udržuje v nejistotě a velké množství obchodníků se obává, že by indexy mohly v nadcházejících dnech spadnout pod minima z minulého týdne. Na druhou stranu ale někteří investoři nynější valuace akcií považují za atraktivní a předpokládají, že indexy na současných úrovních najdou silnou podporu, obzvláště pokud Fed počká se zvýšením sazeb na pozdější termín," dodal Teis Knuthsen z divize privátního bankovnictví Saxo Bank.

Akcie oděvního podniku Abercrombie & Fitch (+1,9 %) zpevnily téměř o dvě procenta, cenné papíry výrobce zemědělských produktů Monsanto (+1,47 %) připsaly přibližně procento a půl, akcie těžařské společnosti Transocean (-1,97 %) odepsaly necelá dvě procenta a akcie technologické firmy Apple (+4,29 %) posílily o více než čtyři procenta.

Dolar posiloval, ropa smazala část úterních ztrát

Americký dolar ve středu zpevnil k euru i dalším hlavním světovým měnám. Obchodníci reagovali na nejnovější údaje z amerického pracovního trhu, které posílily spekulace o zářijovém zvýšení úrokových sazeb v USA. Americkou měnu podpořila také situace na světových burzách, které se po nedávných velkých ztrátách ustálily.

Euro k dolaru kolem 21.45 SELČ oslabovalo o 0,8 % na 1,122 EUR/USD a dolar k japonskému jenu přidával 0,73 % na 120,27 USD/JPY. V úterý, kdy světové akcie prudce klesly, stoupl japonský jen o zhruba 1,6 % a euro přidalo asi 0,9 %. Měny těžily z averze investorů vůči riziku, ke kterému přispěly slabé údaje z čínského zpracovatelského sektoru.

Organizace ADP ve středu uvedla, že soukromí zaměstnavatelé v USA vytvořili v srpnu 190 tisíc pracovních míst, tedy o něco méně, než se čekalo. Ve srovnání s červencem nicméně tvorba pracovních míst v americkém soukromém sektoru zrychlila. Vládní statistika mezitím ukázala, že produktivita práce v USA ve druhém čtvrtletí rostla nejrychlejším tempem za rok a půl.

Světové ceny ropy ve středu nejdříve navázaly na úterní zhruba osmiprocentní pokles, odpoledne ale ztráty smazaly a vyhouply se nad nulu. Za dopoledním zlevňováním suroviny stály obavy ohledně převisu nabídky ropy nad poptávkou poté, co vládní zpráva informovala o výrazném nárůstu zásob suroviny v USA.

Severomořská ropa Brent kolem 21.45 SELČ zdražovala o 2,24 % na 50,40 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI rostla o 1,86 % na 46,05 USD za barel.

Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden stouply o 4,67 milionu barelů na 455,43 milionu barelů. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že vládní údaje ukáží stagnaci zásob.

Úterní propad cen ropy smazal podstatnou část z více než 20% vzestupu za poslední týden. Ropa v něm ožila z minim za šest a půl roku, kde byla minulé pondělí, kdy Brent po více než dvou měsících poklesu sestoupil až na 42,23 USD za barel.

V úterý po zprávě o poklesu průmyslové aktivity v Číně ropu oslabily také údaje o zpomalení v americkém zpracovatelském sektoru. Celkově negativní náladu investorů potvrdila úterní téměř tříprocentní ztráta indexů amerických akcií.

Trh v posledních měsících podkopává vysoká produkce v USA, rekordní těžba na Blízkém východě a obavy z klesající poptávky v Číně a dalších asijských zemích. Ropný kartel OPEC těží asi dva miliony barelů ropy denně nad poptávaným množstvím, což zvyšuje zásoby suroviny v celém světě.

Zlato ve středu kolem 21.45 SELČ zlevňovalo o více než šest dolarů na 1 133,85 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra naopak rostla zhruba o devět centů na 14,70 USD za trojskou unci.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat