Americké akcie ve středu zpevnily třetí den v řadě, ceny ropy vyskočily o šest procent

Americké akcie ve středu třetí den v řadě skončily v zelených číslech. Trh podpořily růst ceny ropy, který pomohl energetickému sektoru téměř o 4 % nahoru, a zápis z lednového zasedání měnového výboru Fedu. Černé zlato výrazně zdražilo poté, co íránský ministr ropného průmyslu Bížan Námdar Zangáne podpořil plán na zmrazení těžby jako první krok ke stabilizaci trhu. Analytici ale upozorňují, že účast Íránu na zmrazení těžby Zangáne neslíbil, takže oživení cen černého zlata může být jen dočasné.

Dow připsal 1,59 % na 16 453,83 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 1,65 % na 1 926,82 bodu a Nasdaq Composite uzavřel silnější o 2,21 % na 4 534,06 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,47 % na 22,31 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o více než tři bazické body na 1,807 %.

Index S&P 500 posílil o více než procento třetí den v řadě, což se mu v posledních 50 letech podařilo jen devětadvacetkrát.

V plusu skončilo ve středu všech deset hlavních sektorů, nejvíce vzrostly energetický sektor, odvětví základních materiálů a technologické odvětví. Nejslabší výkon podal sektor veřejných služeb.

Členové měnového výboru Fedu na svém zasedání minulý měsíc podle zveřejněného zápisu vyjadřovali rostoucí obavy z potenciálních hrozeb pro americkou ekonomiku, včetně turbulencí na finančních trzích, propadu cen ropy a zpomalování růstu v Číně a v dalších rozvíjejících se zemích. Rozhodli se proto být opatrní a odložit další zvýšení úrokových sazeb, což je příznivé pro akcie.

Akcie provozovatele rezervačního portálu Priceline (+11,24 %) výrazně zpevnily poté, co společnost uvedla, že v posledních třech měsících loňského roku hospodařila s upraveným ziskem na akcii 12,63 USD nad odhadem trhu 11,81 USD při tržbách 2 miliardy USD nad odhadem trhu 1,96 miliardy USD.

Dařilo se také cenným papírům provozovatele plynovodů a ropovodů Kinder Morgan (+9,99 %), které podpořila zpráva, že investiční konglomerát Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta posílil svoji pozici ve firmě. Ke konci roku Berkshire držela přibližně 26,53 milionu akcií Kinder Morgan v hodnotě kolem 396 milionů dolarů. Buffett v posledním loňském čtvrtletí dále nakupoval rovněž akcie zpracovatele ropy Phillips 66 (+2,99 %), vyplývá ze čtvrtletního hlášení pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC).

Zpevnily i akcie technologického konglomerátu Alphabet (+2,52 %), který oznámil, že se think tank známý jako Google Ideas odštěpí od vyhledávače Google. Nově ponese firma název Jigsaw a bude fungovat jako technologický inkubátor. Think tank se zabývá mimo jiné problémy spojenými s digitální cenzurou a kybernetickou bezpečností.

V indexu Dow ve středu nejvíce zdražily akcie energetické firmy Chevron (+4,13 %), výrobce letadel Boeing (+3,32 %) a výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+3,14 %). V červených číslech skončily ve středu v indexu Dow pouze akcie řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-0,45 %) a farmaceutické firmy Pfizer (-0,6 %).

Ropa vyskočila o šest procent, dolar zpevnil k euru

Americký dolar ve středu navzdory počátečnímu poklesu mírně posílil vůči švýcarskému franku. Měna, která je považována za bezpečné útočiště v období nejistoty, se dostala pod tlak poté, co nárůst cen ropy a akcií zvýšil zájem investorů o rizikovější aktiva.

Kolem 18.30 SEČ vykazoval dolar vůči švýcarskému franku nárůst o 0,3 % na 0,992 USD/CHF. Vůči jenu americká měna posilovala o 0,1 % na 114,20 USD/JPY. Kurz eura vůči dolaru byl bez výraznějších změn na 1,114 EUR/USD.

Kolem 22.00 SEČ euro k dolaru oslabovalo na 1,1131 EUR/USD, dolar k franku se pohyboval stále kolem 0,992 USD/CHF a k japonskému jenu americká měna ztrácela 0,28 % na 113,89 USD/JPY.

Ceny ropy ve středu vzrostly a připsaly si více než šest procent. Reagovaly tak na prohlášení Íránu, který přivítal plán předních producentů suroviny na zmrazení její těžby. Cena severomořské ropy Brent kolem 17.50 SEČ rostla o 2,14 dolaru na 34,32 USD za barel a americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 1,67 dolaru na 30,71 USD za barel. Kolem desáté hodiny se barel Brentu prodával za 34,30 USD za barel.

Íránský ministr ropného průmyslu Bížan Námdar Zangáne se ve středu setkal v Teheránu se svými protějšky z Venezuely, Iráku a Kataru. Po jednání podpořil plán na zmrazení těžby jako první krok ke stabilizaci trhu. Neoznámil však, zda se Írán do plánu zapojí. Zapojení dalších předních těžařů ropy je ovšem podmínkou k realizaci záměru.

Zástupce Íránu při ropném kartelu OPEC předtím řekl, že země bude i nadále zvyšovat těžbu ropy, dokud se nedostane na úroveň před zavedením sankcí.

Někteří analytici však pochybují nad přínosem rozhodnutí zmrazit těžbu na lednové, téměř rekordní úrovni. Podle nich příliš nepřispěje ke snížení nadbytku ropy na trhu. "Trh potřebuje snížení, ne zmrazení produkce," řekl agentuře Reuters analytik PVM David Hufton. Plán však ukazuje, že Saúdská Arábie mění svůj postoj.

Ceny ropy se od poloviny roku 2014 propadly o více než 70 % až na nejnižší hodnotu za více než deset let. Důvodem je výrazný převis nabídky nad poptávkou. Nabídku zvýšil růst těžby v USA a rozhodnutí ropného kartelu OPEC zvýšit těžbu, a navýšit tak svůj podíl na trhu. Naopak slábnoucí globální ekonomika snižuje poptávku po ropě.

Zlato ve středu zdražilo bezmála o 13 dolarů na 1 207,80 USD za trojskou unci a cena stříbra se zvýšila o šest centů na 15,277 USD za trojskou unci.

Hlavní středeční události na amerických trzích

 • Členové měnového výboru americké centrální banky (Fed) na zasedání, které se konalo minulý měsíc, vyjadřovali rostoucí obavy z potenciálních hrozeb pro americkou ekonomiku, včetně turbulencí na finančních trzích, propadu cen ropy a zpomalování růstu v Číně a dalších rozvíjejících se zemích. Rozhodli se proto být opatrní a odložit další zvýšení úrokových sazeb. Vyplývá to ze zápisu z posledního zasedání výboru.
 • Pravděpodobnost, že americká ekonomika spadne v příštích 12 měsících do recese, je podle trhu 50%. Uvedl to ve středu finanční ústav Bank of America Merrill Lynch. Podle banky je pravděpodobnost tohoto scénáře jen 25%.
 • Průmyslová výroba ve Spojených státech v lednu vzrostla o 0,9 %, očekával se mírnější růst o 0,4 %. Prosincový údaj byl revidován na 0,7% pokles z původně hlášeného 0,4% poklesu. Meziročně se však průmyslová produkce snížila o 0,7 %, čímž zaznamenala třetí pokles v řadě. Jak poznamenává server Zero Hedge, v uplynulých sto letech v 17 z 19 případů, kdy produkce klesala tři měsíce v řadě, následovala v americké ekonomice recese. Jediné dva případy, kdy dlouhodobý pokles produkce nepředznamenával recesi, byly roky 1934 a 1952. Současný pokles je ale už nyní v součtu větší než ten z roku 1952.
 • Soud ve Spojených státech nařídil společnosti Apple, aby pomohla Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) odblokovat data v telefonu jednoho z pachatelů prosincového útoku v kalifornském San Bernardinu. Apple požadavek soudu odmítl, podle ředitele firmy Tima Cooka by to ohrozilo bezpečnost zákazníků.
 • Index cen výrobců ve Spojených státech v lednu meziměsíčně vzrostl o 0,1 %, očekával se přitom 0,2% pokles. Meziročně se výrobní ceny rovněž snížily o 0,2 %, očekával se 0,6% propad po procentním poklesu v prosinci. Jádrové výrobní ceny se meziměsíčně zvýšily o 0,4 %, tedy nejvíce od října 2014,, očekával se 0,1% růst po prosincovém revidovaném zvýšení o 0,2 %. Meziročně se jádrové ceny snížily o 0,2 % při očekávání 0,4% růstu po 0,3% růstu v prosinci.
 • Zahájená výstavba ve Spojených státech v lednu nečekaně klesla o 3,8 % na celoročně přepočítané tempo 1,099 milionu jednotek po prosincovém poklesu o 2,8 % (revidováno z 2,5% poklesu). Očekával se přitom 2,3% růst na 1,175 milionu. Počet vydaných stavebních povolení klesl o 0,2 % na celoročně přepočítané tempo 1,202 milionu, čekal se pokles o 0,3 % po prosincovém revidovaném propadu o 6,1 %.
 • Hedgeový fond Greenlight Capital miliardáře Davida Einhorna v posledním loňském čtvrtletí snížil svoji expozici vůči technologické společnosti Apple. Fond nyní drží přibližně 6,3 milionu akcií Applu, na konci třetího kvartálu držel 11,7 milionu akcií firmy. Zcela fond vystoupil ze společností Micron Technology, Applied Materials a Bank of New York Mellon a mírně snížil svoji expozici vůči General Motors. Navýšil ale pozici v Allerganu či Macy's.
 • Kanadský výrobce letadel a vlaků Bombardier v příštích dvou let zruší kolem 7 000 pracovních míst. To odpovídá zhruba 11 % jeho celkové pracovní síly, uvedla ve středu firma.
 • Írán podporuje plán předních producentů ropy na zmrazení těžby. Uvedl to ve středu íránský ministr pro ropný průmysl Bížan Námdar Zangáne. Neslíbil však, že se Írán do tohoto plánu zapojí. Zástupce Íránu při Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) Mahdí Asálí již dříve upozornil, že zmrazení těžby ropy je pro Írán nelogické. Země podle něj bude svou produkci naopak dále zvyšovat, dokud nedosáhne úrovně těžby před zavedením mezinárodních sankcí.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Priceline Group ve 4Q: Upravený zisk na akcii 12,63 USD (odhad: 11,81 USD), tržby 2 miliardy USD (odhad: 1,96 miliardy USD).
 • Výsledky Noble Energy ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,44 USD (odhad: -0,04 USD), tržby 846 milionů USD (odhad: 1,04 miliardy USD).
 • Výsledky NVIDIA ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,52 USD (odhad: 0,32 USD), tržby 5,01 miliardy USD (odhad: 4,92 miliardy USD).
 • Výsledky Williams Cos. ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,01 USD (odhad: 0,22 USD), tržby 2,01 miliardy USD (odhad: 1,95 miliardy USD.
 • Výsledky Marathon Oil ve 4Q: Upravená ztráta na akcii 0,48 USD (v souladu s odhady), tržby 1,48 miliardy USD (odhad: 1,22 miliardy USD).
 • Výsledky Newton Mining ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,04 USD (odhad: 0,12 USD), tržby 1,82 miliardy USD (v souladu s odhady).

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat