Americké akcie ve středu ztrácely. Banky začínají upravovat svá očekávání ekonomického růstu v prvním čtvrtletí

Americké akcie ve středu zahájily obchodování v plusu, S&P 500 dokonce na moment koketoval s historickým rekordem, postupně však obrátily do červených čísel. Investoři zvažovali možné dopady zveřejněného záznamu z minulého jednání FOMC i nečekaně špatnou zahájenou výstavbu v lednu způsobenou pokračujícím špatným počasím.

Dow odepsal 0,56 %, S&P 500 0,65 % a technologický Nasdaq odevzdal 0,82 %.

Nejvíce se v indexu Dow ve středu dařilo společnostem Verizon Communications, Chevron a Procter & Gamble. Dolů ho naopak táhly akcie farmaceutické společnosti Pfizer, Home Depot, Boeing a banky JPMorgan Chase.

Spojené státy stále trápí extrémní počasí, které se odráží především v datech ze stavebního sektoru. Některé banky už v reakci na nepříznivá data začaly snižovat své predikce růstu HDP v prvním čtvrtletí - Goldman Sachs zhoršila svá očekávání o desetinu procentního bodu na 1,8 % a Barclays o 0,3 procentního bodu na 1,9 %.

Investory také znepokojuje napětí panující na rozvíjejících se trzích. Politické krize zmítají státy napříč kontinenty od Ukrajiny po Thajsko a výsledkem jsou padající měny rozvíjejících se ekonomik i klesající ceny akcií. Za první dva měsíce letošního roku už investoři stáhli z emerging markets více peněz než za celý loňský rok. Ve čtvrtek by se měli sejít ministři zahraničí Evropské unie na mimořádné schůzi. Budou se věnovat eskalujícímu napětí na Ukrajině a podle předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa by mohli zvážit i možné sankce.

Akcie společnosti Tesla Motors před zveřejněním hospodářských výsledků ztrácely přes čtyři procenta poté, co v úterý dosáhly historického rekordu 206 dolarů. Po uzavření burz Tesla ohlásila výsledky, které překonaly očekávání trhu. Zisk na akcii dosáhl 33 centů oproti odhadovaným 26 centům. Naopak tržby firmy za konsenzem trhu zaostaly - očekávalo se 683 milionů dolarů, Tesla ohlásila jen 615 milionů dolarů. Akcie Tesly v reakci na výsledky přidávaly okolo 12 % na nový rekord nad 216 USD, firma totiž letos očekává obrovský skok v tržbách.

Cenné papíry farmaceutické společnosti Chelsea Therapeutics posílily o více než 20 % poté, co její lék Northera vyvinutý pro léčbu vzácné formy nízkého krevního tlaku spojené s neurologickými poruchami, jako je například Parkinsonova choroba, získal povolení amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv.

Společnost Signet Jewelers oznámila, že koupí firmu Zale Corporation za 21 dolarů za akcii, tedy zhruba 690 milionů dolarů. Tato nabídka představuje 41% prémii oproti ceně akcií Zale v úterý, kdy uzavřely na 14,91 dolaru. Ve středu v reakci na zprávu zpevnily o více než 40 %.

Facebook oznámil, že kupuje společnost WhatsApp za 16 miliard USD (12 miliard v akciích a 4 miliardy v hotovosti). Firma, která provozuje aplikaci na posílání zpráv v chytrých telefonech, má přes 400 milionů měsíčně aktivních uživatelů. Jan Koum, zakladatel a ředitel WhatsApp, se stane členem vedení a představenstva Facebooku. V after-marketu akcie s označením FB ztrácely přes 4 %.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Měnový výbor americké centrální banky se na svém posledním zasedání na konci ledna přiblížil změně vodítek pro budoucí vývoj úrokových sazeb. Výbor se také shodl na potřebě postupného omezování podpůrných nákupů dluhopisů, pokud se bude situace v americké ekonomice dále zlepšovat. Vyplývá to podle agentury Reuters ze zápisu z jednání měnového výboru, který ve středu Fed zveřejnil.
  • Započatá výstavba v lednu ve Spojených státech klesla mnohem více, než se čekalo. Očekával se pokles o 4,9 %, namísto toho výstavba klesla o 16 %, nejvíce od února 2011. Počet vydaných stavebních povolení klesl o 5,4 % na 931 tisíc z prosincových 991 tisíc (revidováno z 986 tisíc).
  • Společnost Apple svůj podíl na čínském trhu navýšila v posledním kvartálu jen o jeden procentní bod. Podle zprávy The Wall Street Journal největší část trhu zaujímá Samsung (19 %), nad deseti procenty se drží Lenovo (13 %), Coolpad (11 %) a Huawei (10 %), až pak následují Apple se 7 % a Xiaomi s 6 %. Dobrou zprávou pro Apple je to, že tržby i přes tak malý podíl na trhu vyskočily o 20 %, a navíc Apple nyní spolupracuje v prodeji iPhonů s China Mobile, což by mu mohlo výrazně pomoci.

Ropa zůstala díky mrazům v USA na úterních maximech

Světové ceny ropy si ve středu zachovávaly úterní zisky, v nichž se severomořská ropa Brent vyhoupla na letošní maximum nad 110 dolarů za barel. Ropný trh podporují obavy z vývoje v Africe a ve Venezuele a pokračující mrazivé počasí v USA.

Cena Brentu v 21.30 SEČ byla kolem 110,57 USD za barel, několik centů pod úterním maximem od 31. prosince. Americká ropa WTI dále posílila o 97 centů na 103,08 USD za barel, což je její nové maximum za čtyři měsíce.

Neobvykle chladné počasí v Severní Americe vyvíjí tlak na dodávky topného oleje a zvyšuje jeho ceny. Čtvrteční oficiální údaje by podle průzkumu agentury Reuters měly ukázat pokles zásob topného oleje a nafty v USA za poslední týden o 1,8 milionu barelů. Předpovědi pro další zhruba týden hovoří o pokračování mrazů.

Ropu vedle mrazů v USA zvedají další výpadky dodávek z Libye a ozbrojené střety v Jižním Súdánu. "K tomu se přidávají obavy z opozičních protestů ve Venezuele s ohledem na to, kam takový vývoj vede nyní na Ukrajině," řekl analytik z Petromatrix Olivier Jakob.

Ropný trh sleduje také nynější kolo jednání o íránském jaderném programu. V případě dohody by se výrazně zmírnily sankce Západu na íránský vývoz ropy.

Dolar po statistice a před zápisem ze zasedání FOMC klesl

Americký dolar ve středu oslaboval. Vůči euru se propadl nejníže za sedm týdnů a ke koši šesti hlavních měn nejníže od začátku roku. K poklesu dolaru přispěla nejnovější statistika z trhu s bydlením a nervozita před zveřejněním zápisu z posledního zasedání měnového výboru centrální banky USA.

Euro ve středu stouplo vůči dolaru až na 1,3773 USD, nejvýše od 2. ledna. Později však dolar většinu svých ztrát smazal a kolem 21.30 se vůči euru obchodoval pouze s nepatrnou ztrátou okolo 1,3738 USD.

Euro k jenu oslabilo o 0,25 % na 140,48 JPY. Dolar vůči jenu klesl o 0,1 % na 102,26 JPY.

Investory ve středu zklamaly údaje z amerického trhu s bydlením. Zakládání nových obytných staveb ve Spojených státech utrpělo v lednu nejhlubší pokles za tři roky. Zpráva posílila obavy, že by Fed mohl zbrzdit omezování svého stimulačního programu.

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 5. 2021 17:01
Jaroslav Vybíral (ČSOB AM): Pandemie ukázala, že inovativnost vždy obstojí. Masivní fiskální a…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:21
Chlupatý & Sedláček: Kapitalismus se (z)mění. I kvůli pandemii covidu-19
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Globalizace
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Internet
Přestat sledovat
Kapitalismus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
28. 4. 2021 11:51
ABCD investora: ESG investice, trh START a kapitalismus po covidu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat