Americké akcie začaly týden poklesem, investory nepotěšil sektor služeb. Yellenová byla Senátem potvrzena od února v čele Fedu

Americké akciové trhy zahájily obchodování v pondělí bez větších změn, v polovině obchodování už ale hlavní indexy vykazovaly zřetelný pokles. Dílčí statistiky nijak podstatně nezměnily vyhlídky americké ekonomiky ani očekávání nejbližších kroků centrální banky.

Původní ztráty kolem 0,4 % indexy postupně umazávaly a uzavřely jen mírně v mínusu poté, co Byron Wien z Blackstone Group zveřejnil predikci amerického ekonomického růstu na více než 3 % v roce 2014. Zároveň v rámci svého seznamu deseti překvapení pro rok 2014 predikuje indexu S&P 500 silnou korekci a následné posílení o 20 %.

Dow v pondělí oslabil o 0,27 %, S&P 500 o 0,25 % a Nasdaq o 0,44 %. Akcie zatím zahajují rok nejhůře od roku 2005. Index Dow nahoru táhly Goldman Sachs, Verizon Communications a Boeing, který v loňském roce dodal odběratelům rekordní počet letadel. Dolů naopak index Dow táhly společnosti Microsoft, Caterpillar, DuPont a Intel.

Trh příliš dobře nereagoval na údaje, podle nichž americký sektor služeb v prosinci mírně zpomalil růst.

Fed minulý měsíc zahájil proces omezování podpůrných nákupů dluhopisů a investoři nyní odhadují jeho další kroky. "Celkově pondělní údaje nezvyšují obavy z toho, že by Fed mohl ústup od stimulace urychlit," řekl agentuře Reuters Peter Jankovskis ze společnosti OakBrook Investments.

Do čela Fedu byla v pondělí Senátem potvrzena Janet Yellenová. Schválení její nominace se všeobecně očekávalo. Sama Yellenová několikrát v posledních měsících zopakovala, že s ukončováním kvantitativního uvolňování není potřeba spěchat.

Akcie společnosti Twitter odepsaly téměř 4 % poté, co na ně Morgan Stanley snížila doporučení z "equal weight" na "underweight". Analytici z Morgan Stanley akcionáře varují, že by Twitter mohl ztratit část z příjmů z reklamy ve prospěch svých rivalů, především sociální sítě Facebook, jejíž akcie v pondělí zpevnily o 4,8 %.

Google si polepšil o více než procento. Jeho cenné papíry reagovaly na zvýšení cílové ceny od společnosti Sanford C. Bernstein na 1 350 dolarů z 1 200 dolarů. Investoři také přijali pozitivně zprávu o tom, že Google uzavřel partnerství o expanzi systému Android do aut Audi, General Motors, Honda a Hyundai.

Mírně posílila i společnost Apple, jejíž nová akvizice, Snappy Labs, by mohla znamenat revoluci ve fotografování mobilem. Zakladatel firmy a zároveň jediný zaměstnanec John Papandriopoulos přepsal JPEG algoritmus tak, aby vytvořil extrémně rychlý foťák schopný udělat až 20 snímků za sekundu v plném rozlišení.

Cenné papíry General Electric ztrácely půl procenta poté, co firma oznámila záměr odkoupit aktiva od Thermo Fisher za zhruba miliardu dolarů. Dohoda by měla být uzavřena v první polovině letošního roku.

Naopak akcie T-Mobile US podražily o více než tři procenta, když společnost zveřejnila zprávu o odkupu frekvencí od Verizon Wireless za celkem 3,3 miliardy dolarů. Akcie Verizon Communications na zprávu také reagovaly pozitivně a posílily o 0,8 %.

O více než 7 % podražily akcie společnosti Sirius XM Holdings poté, co firma dostala nabídku na koupi od svého majoritního akcionáře Liberty Media Corp., která již v Sirius XM vlastní téměř polovinu akcií. Minulý týden Liberty Media nabídla ostatním akcionářům 3,68 dolaru za akcii (tedy zhruba 10,6 miliardy dolarů), akcie reagovaly zdražením až na současných 3,86 dolaru.

Další mediální společnosti Pandora Media se v pondělí také výrazně dařilo. Její akcie zpevnily o více než 14 % poté, co firma odhalila, že začíná prodávat reklamní obsah, který bude exkluzivní pro posluchače v autech, čímž by si mohla zajistit nové příjmy.

Ceny ropy kolísaly, zlato zažilo flash crash

Zlato v pondělí po zveřejnění dat institutu ISM o americkém sektoru služeb v prosinci zažilo flash crash z 1 245,50 dolaru za trojskou unci na 1 212,60 dolaru. Ze dna se postupně vyšplhala cena zpátky až k 1 236 dolarům za trojskou unci.

Světové ceny ropy v pondělí mírně oživily z propadu z minulého týdne, přestože Libye o víkendu obnovila těžbu na jednom z klíčových ropných polí. Trh má nadále pochybnosti, zda bude Libye schopna v brzké době obnovit nejen těžbu, ale i vývoz. Severomořská ropa Brent během dne vystoupila až na téměř 108 dolarů za barel, následně však znovu zlevnila téměř o dolar na 107,14 USD. Cena americké ropy WTI přidávala pět centů, v závěru však také klesla o téměř třicet centů na 93,70 USD.

V posledních čtyřech obchodních dnech ceny klesaly. Jejich propad se zrychlil po čtvrteční zprávě o plánu na otevření libyjského pole.

Libyi se o víkendu podařilo obnovit těžbu na velkém ropném poli na jihu země, kde demonstranti ukončili blokádu. Libyjská státní ropná společnost National Oil doufá, že během několika dní zde dosáhne produkce maximální kapacity asi 340 000 barelů denně. Těžba ropy se nyní v Libyi kvůli blokádám pohybuje pouze kolem 250 000 barelů denně ve srovnání s obvyklým objemem zhruba 1,4 milionu barelů denně.

Ropný trh sleduje s obavami počasí v Severní Americe, kde středozápadní státy zažívají nejnižší teploty za dvě desetiletí a vlna mrazu se přesouvá na východ. Problémy s počasím sice mohou omezit poptávku po benzínu a narušit těžbu a zpracování ropy, měly by ale zvýšit spotřebu topného oleje.

Dolar v pondělí oslabil vůči euru o 0,3 % na 1,3631 EUR/USD, vůči jenu zprvu posiloval až na 104,60 USD/JPY, po zveřejnění zprávy o sektoru služeb institutu ISM však začal slábnout a spadl až na 103,93 USD/JPY. Následně již jen mírně posílil na 104,20 USD/JPY.

Pondělní události na americkém trhu

Zdroj: Bloomberg, ČTK, CNN

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
11. 1. 2021 6:27
Anketa: Co by (ne)mělo chybět ve vítězném portfoliu na rok 2021
Akciové tipy
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Alokace investic
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Přestat sledovat