Americké akcie zahájily březen silným růstem, pomohl jim růst cen ropy i slušná makrodata

Všechny tři hlavní americké akciové indexy v úterý přidaly výrazně přes dvě procenta a zakončily seanci poblíž denních maxim. Pomohl jim růst cen ropy a lepší než očekávaný údaj o aktivitě ve zpracovatelském průmyslu od ISM.

Index Dow posílil o 2,11 % na 16 865,08 bodu, S&P 500 přidal 2,39 % na 1 978,34 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 2,89 % na 4 689,60 bodu. Posílily tituly v devíti z deseti hlavních sektorů, na červené nule zakončily den síťové společnosti, nejvíce se naopak dařilo technologickým, finančním a ropným společnostem. Index volatility VIX klesl o bezmála čtrnáct procent na 17,70 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů přidal přes devět bazických bodů na 1,8266 %, když z denních minim těsně nad 1,70 % vystoupal až nad 1,83 %.

"Akcie dnes posilují tak trochu kvůli ničemu. Určitě se nestalo nic, co by vysvětlovalo růst cen o více než 2 %, spíše se část traderů honí za nějakými technickými obrázky na grafech," připomněl John Caruso, senior market stratég z RJO Futures, nedávné překonání 50denního průměru u indexu S&P 500. Podle dalších komentářů hodnoty okolo 1 955 bodů zmíněného indexu donutily pokrývat short pozice některé pesimisty, a tak ceny povyrostly výrazněji, než by odpovídalo úterním zprávám z ekonomiky.

Možnost, že by se americká ekonomika ale přece jen dočkala ještě letos dalšího zvyšování sazeb ze strany Fedu, a tedy i větší důvěra v sílu hospodářství jako takového, by ale mohly na trh působit dlouhodoběji.

Nejlépe si vedly finanční společnosti v čele s akciemi Morgan Stanley (+5,63 %) a Citigroup (+6,25 %). I přes úterní vysoký růst o zhruba tři procenta však finanční sektor zůstává letos odvětvím s nejhorším výkonem. Od začátku roku index finančního sektoru oslabil o zhruba devět procent, hlavně kvůli nejistotě ohledně dalšího vývoje úroků v USA.

Silné byly v úterý i velké technologické firmy jako Apple (+3,97 %), Alphabet (+3,48 %) nebo Amazon (+4,80 %).

Silnější dolar i ropa

Americký dolar se během úterního obchodování vyšplhal na měsíční maximum vůči euru a posiloval i k japonskému jenu. Příznivé údaje o americkém zpracovatelském sektoru totiž podpořily vyhlídky na růst úrokových sazeb ve Spojených státech.

Americký Institut nákupních manažerů (ISM) uvedl, že index aktivity zpracovatelského průmyslu ve Spojených státech v únoru vystoupil na 49,5 bodu z lednových 48,2 bodu. Překonal tak očekávání analytiků, kteří čekali jeho únorovou hodnotu v průměru na 48,5 bodu.

Ceny ropy během odpoledne kolísaly a po počátečním růstu se dočasně vrátily k poklesu. Na trhu převládala nervozita z nadměrných dodávek, ke které přispěl i ruský prezident Vladimir Putin. Ten sice řekl, že ruští producenti ropy se dohodli, že letos nebudou zvyšovat těžbu, nenaznačil ale, že by v úvahu připadala i možnost koordinovaného snížení těžby.

"Lidé jsou posedlí komentáři od klíčových producentů ropy," řekl agentuře Reuters analytik z investiční banky Natixis Abhishek Deshpande. "Zdá se, že trhem teď hýbe sebemenší komentář, který naznačuje řešení nadprodukce, anebo který naopak s žádnými kroky nepočítá," dodal.

Putin uvedl, že ruské ropné společnosti souhlasí s návrhem na zmrazení těžby ropy, na kterém se Rusko nedávno dohodlo s několika dalšími významnými producentskými zeměmi. Analytici jsou ale k dohodě o zmrazení těžby skeptičtí a upozorňují, že na trhu i po zmrazení těžby zůstane převis nabídky nad poptávkou kolem jednoho milionu barelů denně. Účinné pro rovnováhu trhu by podle nich bylo snížení těžby.

Ceny ropy se nejprve zvyšovaly, a to díky překvapivému uvolnění měnové politiky v Číně. Tento krok posílil očekávání, že by se mohla zvýšit poptávka po ropě z Číny, která je největším světovým konzumentem komodit.

Později během dne ale na trhy dorazily zprávy o tom, že američtí producenti ropy a plynu z břidlic již byli donuceni začít snižovat těžbu, a dále o tom, že jednání Ruska s dalšímu těžařskými státy o zmrazení produkce jsou blízko dokončení a že s dohodou zatím souhlasilo asi 15 zemí.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Dollar Tree ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,16 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 5,37 miliardy USD (odhad: 5,41 miliardy USD).
  • Výsledky AutoZone ve 2QFY2016: Zisk na akcii 7,43 USD (odhad: 7,28 USD), tržby 2,26 miliardy USD (v souladu s odhady).

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Nová popularita etherea a vztah trhu s výnosovou křivkou
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosová křivka
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Ochránit se před 20-30% propadem cen akcií by v současnosti nebyla žádná…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat