Americké akcie zahájily rok 2014 poklesem o 0,8 % z historických maxim

Ceny akcií ve Spojených státech vstoupily do nového roku poklesem. Hlavní akciové indexy oslabovaly navzdory dobrým údajům z ekonomiky. První obchodní den roku v mínusu americký trh zaznamenal poprvé od roku 2008.

Index Dow ve čtvrtek ztratil 0,82 % na 16 441,35 bodu, S&P 500 klesl o 0,89 % na 1 831,98 bodu a Nasdaq odepsal 0,8 % na 4 143,07 bodu. Nejméně ztrácely zdravotnický sektor a firmy z odvětví cyklického spotřebního zboží, nejhůře do letošního obchodování vstoupily energetika a síťové služby. Na NYSE ztrácely dvě třetiny titulů.

"Trh si nyní dává malou přestávku při hledání nových impulzů," uvedla analytička Anastasia Amorosová ze společnosti JPMorgan Funds. "Podle mě jde o to, jak dlouho vydrží entusiasmus investorů. Trh totiž o hodně předběhl fundamenty. Trend vývoje dat je příznivý, ale investoři to v posledních měsících přehánějí. Korekce je otázkou času," doplnil Bruce McCain, hlavní investiční stratég Key Private Bank.

"Čtvrteční pokles může být velice dobře také obyčejným výběrem zisků ze strany těch, kdo nechtěli prodávat na konci roku 2013," mírnil pesimismus Elliot Marc Spar, tržní stratég ze Stifel, Nicolaus & Company. "Podle mě výprodej nespustí změnu trendu na trhu," souhlasil s ním ve čtvrtek z Greenwood Capital Associates. "Očekávám cestu vzhůru minimálně do začátku výsledkové sezóny za čtvrtý kvartál."

Čtěte také:

Analytici v průměru očekávají za čtvrté čtvrtletí 2013 růst zisků amerických firem z indexu S&P 500 o 5,2 %. Alcoa, neoficiální pionýr každé výsledkové sezóny, oznámí svá čísla 9. ledna po zakončení obchodování na trzích.

Poklesu cen akcií ve čtvrtek nezabránily ani příznivé zprávy z trhu práce a ze zpracovatelského sektoru v USA. Údaje ministerstva práce ukázaly, že se počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti minulý týden opět snížil, aktivita zpracovatelského sektoru naopak minulý měsíc podle organizací Markit a ISM pokračovala v růstu. Stavební výdaje ve Spojených státech v listopadu vzrostly meziměsíčně v souladu s odhady o 1 %.

Technologický sektor negativně reagoval na zhoršené hodnocení akcií Applu ze strany Wells Fargo. Analytik Maynard Um snížil doporučení na akcie Applu na "market perform" z "outperform". Neočekává, že by se předpokládaný růst hrubé marže z prodejů nových mobilních telefonů iPhone 5S výrazněji promítl do tržního ocenění společnosti. Akcie Applu v řádném obchodování ztratily 1,41 %. Akcie Analog Devices po sérii zhoršených doporučení od Wells Fago a Goldman Sachs odepsaly 3,24 %.

Mezi vítěze se naopak zařadily akcie ze sektoru solární energetiky. Canadian Solar přidala přes 14 % po dokončení prodeje své elektrárny Mississippi Mills společnosti TransCanada. Okolo 9 % připsaly také Trina Solar a SunPower Corporation.

Dobrý start roku pro zlato, mizerný pro ropu

Futures na zlato na burze NYMEX přidávaly ve čtvrtek téměř 2 %. Cena zlata loni poprvé v tomto tisíciletí klesla, a to velice výrazně. O 4 % ve čtvrtek zdražily akcie producenta zlata Newmont Mining.

Čtěte také:

Cena ropy WTI klesla o téměř 3 dolary na 95,45 USD za barel. Snížila se i cena Brentu. Na ceny ropy negativně působily informace o obnovení produkce na jednom z libyjských ropných polí a spekulace o růstu zásob WTI v překladišti v Cushingu, podle kterého se stanovují ceny futures na WTI na americkém trhu.

Do roku 2014 na vítězné vlně vstoupil americký dolar. O 1 bazický bod na 2,98 % stouply také výnosy amerických 10letých vládních dluhopisů.

Výhled na rok 2014: Opatrný optimismus

Podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg letos zpomalí růst cen amerických akcií. V průměru experti očekávají na konci roku index S&P 500 na 1 950 bodech, tedy o zhruba 5,5 % výše meziročně.

Celkem 116 akcií z indexu by mělo za rok zlevnit, což je největší podíl medvědích výhledů pro konkrétní tituly za posledních devět let. V průměru by každá akcie z S&P 500 měla posílit o 4,8 %, což je nejpesimističtější výhled od 31. prosince 2004.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC, Reuters

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat