Americké akcie zahájily týden smíšeně, zprávy o převzetích firem napravily dojem z dat z realitního trhu

V pondělí si investoři do amerických akcií dali rozcvičku před extrémně nabitým obchodním týdnem. Zklamání z poklesu pokračujících prodejů domů poslalo v úvodu hlavní indexy výrazně do mínusu, postupně ale převážily nákupní příkazy a indexy s výjimkou Nasdaqu se vyhouply do mírného plusu.

Index Dow posílil nakonec o 0,13 % na 16 982,40 bodu, S&P 500 přidal nepatrných 0,03 % na 1 978,91 bodu a Nasdaq oslabil o 0,1 % na 4 444,91 bodu. Dařilo se sektorům telekomunikací a síťových služeb, zlevnily naopak akcie z odvětví necyklického spotřebního zboží a průmyslu. Index volatility VIX nepatrně klesl na 12,63 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vyrostly o 2 bazické body na 2,48 %.

"V současnosti má trh tendenci rychle napravovat jakýkoli pokles. Nižší ceny jsou vždy využity k nákupům," uvedl pro CNBC JJ Kinahan z TD Ameritrade. Pondělní smíšená ekonomická data byla přijata relativně v klidu, v průběhu týdne zasedá FOMC, vyjdou předběžné údaje o vývoji HDP v druhém čtvrtletí a zpráva z trhu práce za červenec. Také by s až 25 vstupy firem na burzu mělo jít o v tomto směru nejnabitější týden od srpna 2000.

"Slabá data z nemovitostního trhu a geopolitická rizika jsou na trhu cítit. Akcie jsou ale nadále pro nás do konce roku atraktivním aktivem," uvedl James Liu, globální stratég z JPMorgan Funds. "Ekonomika se zotavuje a růst zisků je velice silný. I proto jsou poklesy zajímavé pro nakupující." Zhruba v polovině výsledkové sezóny zatím firmy zvýšily meziročně zisk na akcii o více než 8 % a tržby téměř o 5 %.

Akcie Dollar Tree přidaly přes procento poté, co firma oznámila, že převezme Family Dollar Stores (+24,86 %). Akcie Zillow nakonec i přes počáteční pokles posílily o 0,92 % po oznámení, že kupuje společnost Trulia (+15,42 %) za 3,5 miliardy USD.

Mezi poražené se v pondělí zařadily akcie AcelRx Pharmaceuticals (-41 %), které se propadly v reakci na oznámení, že jím vyvinuté analgetikum Zalviso nebylo schváleno regulátorem FDA. Akcie Tesla Motors (+0,56 %) během seance přidávaly přes 3 %, firma plánuje s Panasonicem spolupráci na své továrně na baterie, japonská společnost by do ní měla investovat. Po skončení obchodování oznámila výsledky hospodaření společnost Herbalife.

Americký prezident Barack Obama a evropští lídři se v pondělí shodli na tom, že proti Rusku zavedou širší sankce. Měly by se týkat finančního sektoru, sektoru obrany a energetiky. V hledáčku jsou blízcí spolupracovníci ruského prezidenta Vladimira Putina a řada firem. Zatím se sankce týkají 87 lidí a 20 organizací. Nová opatření mají být oznámena v úterý nebo ve středu.

Americký dolar mírně ztrácel vůči euru a zamířil dolů i ke koši hlavních světových měn. Dolar se po výrazném nárůstu v minulém týdnu ale stále pohybuje blízko maxima za půl roku. Trhy tento týden čeká řada ekonomických údajů a dvoudenní zasedání měnového výboru americké centrální banky. Od začátku července dolar posílil o zhruba 1,6 %, mohl by zažít nejlepší měsíc od ledna.

Světové ceny ropy zahájily týden poklesem. Vyhlídky na dostatečné zásobování trhu spolu se slabou poptávkou v Evropě a Asii převážily nad obavami investorů z napětí na Ukrajině a Blízkém východě. "Nebýt geopolitických rizik, které jsme do cen započítali minulý týden, nacházel by se trh na ještě nižší úrovni," upozornil analytik Gene McGillian ze společnosti Tradition Energy.

K poklesu cen přispěly zprávy o přebytečné nabídce ropy ze Severního moře a západní Afriky. "Nízké marže rafinerií ve všech regionech naznačují, že se situace v brzké době neotočí," uvedl analytik ropného trhu Michael Wittner ze Société Générale.

Evropská unie a Spojené státy budou tento týden jednat o dalších sankcích proti Rusku kvůli jeho postupu vůči Ukrajině. Podle agentury Reuters se však zdá, že ropný trh se neobává dopadu těchto sankcí na dodávky energetických produktů. "Názorem trhu zůstává, že tyto sankce pravděpodobně nebudou mít žádný závažný vliv na dostupnost ropy," uvedl analytik Eugen Weinberg z Commerzbank.

Mírně klesla cena zlata, naopak pár desetin procenta přidaly stříbro nebo platina.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

 • Aktivita v americkém sektoru služeb se v červenci udržela na nejvyšší úrovni za čtyři a půl roku. Dílčí údaje pro nové zakázky a růst zaměstnanosti nicméně byly mírně horší. Vyplývá to z předběžných dat výzkumné organizace Markit. Předběžný index nákupních manažerů, který měří aktivitu v sektoru služeb, zůstal podle sezónně očištěných údajů na červnové úrovni 61 bodů.
 • Pokračující prodeje domů v červnu klesly meziročně o 7,3 % (květen: -6,9 %) a meziměsíčně o 1,1 % (odhad: +0,3 %, květen +6,1 %).
 • Index aktivity dallaského Fedu v červenci roste na 12,7 bodu (odhad: 12 bodů, červen: 11,4 bodu).
 • Americký maloobchodní řetězec Dollar Tree se se svým konkurentem Family Dollar dohodl na jeho převzetí za 8,5 miliardy dolarů. Akcionáři Family Dollar získají za jeden cenný papír 59,60 USD v hotovosti a 14,90 USD v akciích Dollar Tree. Za jednu akcii tak Dollar Tree zaplatí celkem 74,50 USD. K dokončení transakce by mělo dojít během letošního roku.
 • Aerolinky Virgin America miliardáře Richarda Bransona se chystají vstoupit na burzu. Podrobnosti o počtu akcií ani ceně dosud nebyly zveřejněny. Emisi cenných papírů povedou banky Barclays a Deutsche Bank.
 • Realitní agentura Zillow se dohodla na převzetí svého konkurenta Trulia za 3,5 miliardy dolarů. K vypořádání dojde výhradně prostřednictvím akcií společnosti Zillow, a to v poměru 0,444 akcie Zillow za jeden cenný papír firmy Trulia. Akcionáři Zillow budou po dokončení akvizice držet dvě třetiny akcií nové firmy.
 • Americký internetový obchod Amazon.com plánuje v Indii otevřít pět nových velkoskladů. Svoji skladovací kapacitu v zemi tím takřka zdvojnásobí na více než 46 tisíc metrů čtverečních. Společnost o tom v pondělí informovala ve svém prohlášení.
 • Nízkonákladové aerolinky Virgin Atlantic zčásti patřící miliardáři Richardu Bransonovi zažádaly o vstup na burzu.
 • Čínský výrobce osobních počítačů Lenovo představil vlastní chytré brýle. Informoval o tom na konci minulého týdne internetový server BBC. Podle serveru PCWorld oznámí Lenovo další podrobnosti o novém přístroji v říjnu. Jde o přímou konkurenci Google Glass od Googlu.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Tyson Foods ve 3QFY2014: Upravený čistý zisk na akcii: 0,75 USD (odhad: 0,78 USD), tržby: 9,682 miliardy USD (odhad: 9,47 miliardy USD).
 • Výsledky Herbalife ve 2Q2014: Očištěný zisk na akcii 1,55 USD (odhad: 1,57 USD), tržby 1,31 miliardy USD (odhad: 1,354 miliardy USD). Akcie v poobchodní fázi ztrácely přes 11 %.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat