Americké akcie zakončily ztrátový obchodní týden lehkým čtvrtečním poklesem, do záporu je poslala data z trhu práce

Americké akcie na konci obchodního týdne odevzdaly počáteční zisky a mírně ztratily. Vliv měla zejména zpráva Mezinárodního měnového fondu o tom, že Řecko může potřebovat další peníze. Investoři reagovali rovněž na horší údaje z trhu práce v USA.

Index Dow zakončil obchodování poklesem o 0,16 % na 17 730,11 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,03 % na 2 076,78 bodu. Technologický Nasdaq odepsal 0,08 % na 5 009,21 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,35 % na 16,79 bodu.

V červených číslech skončilo šest z deseti hlavních sektorů. Nejvýrazněji oslabil sektor veřejných služeb (-1,44 %). Dařilo se naopak energetickému sektoru (+0,87 %) i odvětví telekomunikačních služeb (+0,54).

Americké trhy vykázaly ztrátu i za celý obchodní týden - Dow oslabil o 1,25 %, S&P 500 přišel o 1,22 % a Nasdaq klesl o 1,43 %. Investoři se nechali ovládnout nejistotou ohledně vývoje v Řecku. Obchodování utlumilo především čekání na nedělní referendum, kdy se mají Řekové vyslovit ohledně přistoupení na podmínky zahraničních věřitelů, nebo dohodu odmítnout.

Během čtvrtečního obchodování byly úspěšné zejména akcie společnosti Xoom, které posílily o 21,01 %. Firma ve středu večer obdržela atraktivní nabídku na koupi od gigantu PayPal. Akcie společnosti Health Net posílily o 10,01 % poté, co firma Centene oznámila, že Health Net koupí za 6,8 miliardy dolarů.

Výrazně naopak oslabily akcie Yelp, které odepsaly 9,99 %. Přes šest procent oslabily také akcie International Speedway, když čtvrtletní zisk a tržby firmy zklamaly analytiky.

Dolar i ropa ve čtvrtek ztrácely

Americký dolar ve čtvrtek na devizových trzích klesal k euru i dalším předním zahraničním měnám. Nejnovější údaje z amerického pracovního trhu posílily očekávání, že Fed zvýší úrokové sazby až v příštím roce.

Euro tak ve večerních hodinách k dolaru posilovalo o 0,27 % na 1,1086 USD.

K japonskému jenu dolar ve stejnou dobu ztrácel 0,09 % na 123,04 JPY.

Dolar sice vykazoval pokles, držel se ale nad nejnižšími hodnotami ze středečního obchodování. Podle analytiků tlumí čtvrteční propad dolaru skutečnost, že účastníci trhu čekají na výsledek nedělního řeckého referenda a před pátečním svátkem v USA se jim nechce provádět riskantnější transakce.

Večer mírně klesaly také ceny ropy, které nicméně přes den znatelně rostly. Jejich růst pozdě odpoledne dosahoval téměř dvou procent. Kromě očekávání, že navýšení úrokových sazeb bude odloženo, ropě pomohl i předpokládaný růst spotřeby benzínu během letním motoristické sezony ve Spojených státech.

Kolem 22. hodiny severomořská ropa Brent oslabovala o 0,44 % na cenu 61,825 dolaru za barel.

Cena americké lehké ropy klesala o 0,82 % na 56,530 dolaru za barel.

Také cena zlata šla dolů. Ve večerních hodinách komodita ztrácela 0,26 % na 1 165,88 dolaru za trojskou unci.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Americká ekonomika v červnu vytvořila 223 tisíc pracovních míst, trhy očekávaly 233 tisíc. Celková míra nezaměstnanosti klesla na 5,3 % z předchozích 5,5 %, očekával se pokles na 5,4 %. Průměrná hodinová mzda ale v červnu stagnovala, očekával se 0,2% růst, a míra participace klesla na 62,6 % z předchozích 62,9 %.
 • Společnost BP se dohodla s USA na vyrovnání soudního sporu o náklady na odstranění škod po havárii vrtu Deepwater Horizon v roce 2010. Vyrovnání jak pro federální vládu, tak pro pět států, kterých se odstraňování škod týkalo, činí 18,7 miliardy dolarů. Toto vyrovnání bude firma splácet následujících 18 let.
 • Počet ropných vrtů v provozu v USA poprvé od 5. prosince 2014 vzrostl, a to o 12 na 640.
 • Podnikové objednávky ve Spojených státech v květnu klesly výrazně více, než se čekalo. Snížily se o procento při očekávání půlprocentního poklesu. Zároveň došlo k negativní revizi dat za duben (snížení o 0,3 procentního bodu na -0,7 %). Po očištění o dopravní prostředky objednávky vzrostly o 0,1 %. Zároveň byly negativně revidovány objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za květen, a to na 2,2% pokles oproti původně hlášenému 1,8% poklesu.
 • Index aktivity ISM pro oblast New Yorku v červnu vzrostl na 63,1 bodu (květen: 54 bodů).
 • Prezidentka společnosti Intel Renée Jamesová odstupuje z funkce. Oznámila to ve čtvrtek společnost v tiskové zprávě. Jamesová zůstane až do ledna, aby pomohla se změnami ve vedení firmy. Kromě ní k lednu odejde také současný ředitel Intel Capital Arvind Sodhani, ve funkci ho nahradí dosavadní ředitel divize pro fúze a akvizice Wendell Brooks.
 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 27. června vzrostl na 281 tisíc z 271 tisíc v předchozím týdnu. Očekával se pokles na 270 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 20. června klesl na 2,246 milionu z 2,249 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,247 milionu), čekal se pokles na 2,236 milionu. Čtyřtýdenní průměr počtu nových žádostí vzrostl na 274 750 z 273 750.
 • Centene kupuje konkurenční firmu Health Net za zhruba 78,57 dolaru za akcii.
 • Tesla ve druhém čtvrtletí dodala rekordních 11 507 vozů Modelu S, tedy o 52 % více než ve stejném období před rokem. Tempo růstu však oproti 55 % z prvního čtvrtletí mírně zpomalilo.
 • PayPal koupí za 890 milionů USD firmu Xoom aktivní v oblasti internetového převodu peněz. Akvizice má podpořit expanzi PayPalu v Latinské Americe, Indii a Číně a přichází několik dní před plánovaným oddělením firmy PayPal od jejího majitele eBay.
 • Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles poskytovala americkým regulátorům zavádějící informace o svolávání aut k opravě. Uvedl to ve čtvrtek Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA). Podle šéfa úřadu Marka Rosekinda tak firmě hrozí pokuta za porušování bezpečnostních pravidel.

Hlavní události týdne na amerických trzích

 • Pokud na pozadí řecké dluhové krize někdo dokázal, že je mužem na svém místě, pak je to šéf ECB Mario Draghi. Prohlásil to bývalý šéf ekonomických poradců Bílého domu Lawrence Summers. Zdůraznil přitom Draghiho snahy udržet eurozónu jednotnou.
 • Spoluzakladatel americké společnosti Nike Phil Knight (77) odstoupí během příštího roku z funkce předsedy správní rady, v největším světovém výrobci sportovní obuvi a oblečení bude ale chtít dále hrát aktivní roli. Knight to oznámil v úterý večer. Doporučil také, aby ho v čele rady nahradil Mark Parker, který od roku 2006 vykonává funkce generálního ředitele a prezidenta společnosti. Nike sdělila, že nového předsedu určí v příštím roce.
 • Zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o 2,39 milionu barelů, což se stalo poprvé od dubna a navzdory očekáváním analytiků, uvedl vládní Úřad pro energetické informace (EIA).
 • Soukromý sektor Spojených států v červnu podle agentury ADP vytvořil 237 tisíc pracovních míst. Analytici očekávali 218 tisíc nových míst po květnových 203 tisících (revidováno z 201 tisíc).
 • Výdaje na stavební projekty v květnu vzrostly meziměsíčně o 0,8 % (odhad: 0,4 %, duben: 2,1 %, revidováno z 2,2 %).
 • ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červnu vzrostl na 53,5 bodu z 52,8 bodu v květnu (odhad: 53,2 bodu).
 • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červnu klesl na 53,6 bodu (květen: 54 bodů, flash: 53,4 bodu).
 • Výsledky General Mills ve 4Q: Zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,71 USD), tržby: 4,30 miliardy USD (odhad: 4,53 miliardy USD).
 • Výsledky Family Dollar v 3Q: Očištěný zisk na akcii 0,74 USD (loni 0,85 USD), tržby narostly o 2,6 %.
 • Soud schválil vyrovnání ve výši 50 milionů dolarů, na kterém se domluvila společnost Sprint s Úřadem na ochranu spotřebitelů ve finančním sektoru (CFPB). Firma čelila obvinění z toho, že na účty za mobilní služby zákazníkům přidávala neschválené poplatky.
 • Realitní společnosti Chambers Street Properties a Gramercy Property Trust podepsaly dohodu o fúzi, po níž vznikne firma v hodnotě 5,7 miliardy dolarů. Akcionáři Gramercy dostanou zhruba 3,2 akcie Chambers Street za každou svou akcii.
 • Facebook dal inzerentům možnost platit pouze za videoreklamy, na které se uživatelé budou dívat déle než 10 vteřin.
 • ACE koupí firmu Chubb za 28,3 miliardy dolarů v hotovosti a akciích. Akcionáři Chubb obdrží 62,93 dolaru a 0,6 akcie ACE za každou svou akcii.
 • Goldman Sachs stahuje akcie společnosti Starbucks ze svého seznamu nejlepších akcií k nákupu, doporučení ale ponechává na "kupovat".
 • Prodeje automobilů značky Toyota v USA v červnu vzrostly o 4,1 %, prodeje Fiat Chrysler stouply o 8,2 % a Nissan Motor o 13,3 %. Prodeje automobilky Ford Motor vzrostly o 1,6 %, Honda Motor o 4,2 %, Volkswagen o 5,6 % a její divize Audi o 8,3 %. Nejméně stouply červnové prodeje v USA automobilce Hyundai Motor, a to o méně než procento. Celkové prodeje stouply anualizovaně na 17,1 milionu vozů, čekalo se 17,2 milionu.
 • Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červnu vzrostl na 101,4 bodu z 95,4 bodu v květnu. Očekával se růst na 97,3 bodu.
 • Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v červnu vzrostl na 49,4 bodu z 46,2 bodu v květnu (odhad: 50,6 bodu).
 • RBC Capital Markets začala pokrývat akcie Fitbit s doporučením "outperform" a cílovou cenou 45 dolarů.
 • Ceny domů ve Spojených státech v dubnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve 20 amerických městech, meziročně vzrostly o 4,9 %. Očekával se růst cen o 5,5 %. V březnu index stoupl o 5,04 % meziročně.
 • Řecká dluhová krize nepředstavuje pro ekonomiku Spojených států velké ani přímé ohrožení. Uvedl to v pondělí podle agentury AP mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Bílý dům zároveň apeloval na to, aby Řecko zůstalo v eurozóně. Udržení Řecka v klubu států používajících euro je v zájmu všech zúčastněných stran, uvedl mluvčí.
 • Francouzský prezident François Hollande a jeho americký protějšek Barack Obama se v telefonickém rozhovoru shodli, že budou společně usilovat o obnovení jednání o řecké finanční krizi. Informoval o tom v pondělí podle agentur Reuters a AFP zdroj z Elysejského paláce. Britský ministr financí George Osborne v pondělí varoval před podceněním dopadů případného vystoupení Řecka z eurozóny.
 • Září je žhavým kandidátem na termín prvního zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. Prohlásil to prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley. Americká ekonomika podle Dudleyho dále ožívá.
 • Tento týden by mohlo dojít k velmi neobvyklé ekonomické události - hned dva suverénní státy by mohly vyhlásit bankrot. Prvním je samozřejmě dlouho omílané Řecko, druhým Portoriko.
 • Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v květnu vzrostly o 0,9 %. Očekával se meziměsíční růst o 1,4 %. Meziročně se prodeje zvýšily o 8,3 %, trh predikoval 11,6% růst.
 • Index aktivity dallaského Fedu se v červnu odrazil od šestiletého minima a dosáhl -7 bodů (odhad: -16 bodů).
 • Novartis kupuje biotechnologickou společnost Spinifex Pharmaceuticals za 200 milionů dolarů.
 • Deutsche Bank snižuje investiční doporučení na akcie Macy's na "prodat" z "kupovat".
 • Oppenheimer snižuje investiční doporučení na akcie JPMorgan na "perform" z "outperform".
 • Americká společnost General Electric prodá část své divize GE Capital Fleet Services za 6,9 miliardy USD kanadské firmě Element Financial. Oznámily to společnosti v pondělním prohlášení. Divize poskytuje financování na nákup osobních a nákladních aut a nabízí služby v oblasti správy vozového parku. Prodej je součástí plánu GE prodat většinu majetku GE Capital a zaměřit se na podnikání v průmyslu.

Zdroj: MarketWatch, Bloomberg, Google, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
12. 5. 2021 17:01
VE ČTVRTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): V technologickém sektoru bych nyní preferoval nejen vysoký růst,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat