16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Americké akciové trhy do čtvrtečního obchodování vstupovaly s mírnými ztrátami a index S&P 500 sklouzl z rekordu, na který se ve středu vyšplhal. Ze tří nejvýznamnějších amerických akciových indexů se nad nulu dokázal během dne probojovat pouze technologický Nasdaq, který nakonec s mírnými zisky i uzavřel. Wall Street dolů srážel téměř 30% propad akcií maloobchodního řetězce Best Buy a oslabovaní velkých bank jako Goldman Sachs nebo JPMorgan Chase.
Dow oslabil o 0,39 % na 16 417,01 bodu a klesl i širší S&P 500, který uzavřel se ztrátou 0,13 % na 1 845,89 bodu. Mírně naopak posílil technologický Nasdaq, a to o 0,09 % na 4 218,69 bodu. Nejvíce ve čtvrtek odepisovaly finanční tituly a sektor cyklického spotřebního zboží. Dařilo se naopak titulům ze sektorů základních materiálů, služeb a zdravotnictví.
"Americká ekonomika je překvapivě silná a rozjíždějící se výsledková sezóna prozatím vypadá poměrně nadějně," uvedl šéf společnosti Platinum Partners Uri Landesman. "Otázkou ale je, zda budou mít burzy dostatek síly na to, aby znovu přepisovaly historická maxima. Trhy rostou prakticky nepřetržitě od března 2009, a v současné chvíli proto neexistuje prakticky žádná hladina podpory, která by byla schopna akcie při změně sentimentu podržet. Případné výprodeje by proto mohly být skutečně drastické."
Nejdůležitější čtvrteční události na americkém trhu:
"Investoři intenzivně hledají odpověď na otázku, jaký je hlavní trend probíhající výsledkové sezóny," říká akciový stratég z US Bank Wealth Management Jim Russell. "Vleklé kvantitativní uvolňování totiž způsobilo, že se loni výrazně zvětšily rozdíly v hospodaření vítězů a poražených, což je velmi patrné například v sektorech financí a maloobchodu."
Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce odepisovaly akcie zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-2,78 %), banky Goldman Sachs (-2,00 %) a maloobchodního řetězce Wal-Mart (-1,16 %). Přibližně o půl procenta naopak posílily cenné papíry McDonald's (+0,63 %), IBM (+0,54 %) a mobilních operátorů Verizon (+0,54 %) a AT&T (+0,50 %).
Nevydařenou obchodní seancí si prošly akcie maloobchodního řetězce Best Buy (-28,59 %), které se po oznámení slabých předvánočních prodejů staly dokonce nejslabším titulem z indexu S&P 500. Společnost také odhaduje, že se jí ve čtvrtém čtvrtletí zhoršila zisková marže.
Po čtvrtletních finančních výsledcích některých velkých amerických bankovních domů oslabovaly rovněž akcie finančních titulů. Banka Goldman Sachs (-2,00 %) svými čtvrtletními finančními výsledky sice překonala odhady analytiků, její ziskovost však ve čtvrtém čtvrtletí meziročně výrazně klesla. Očekávání trhu naopak nedokázala naplnit banka Citigroup (-4,35 %). O necelé procento oslabily také cenné cenné papíry banky JPMorgan Chase (-0,84 %), která své lepší než očekávané čtvrtletní finanční výsledky zveřejnila již v úterý.
Nedařilo se ani akciím internetové společnosti Yahoo! (-1,78 %), jejíž cenné papíry ve čtvrtek oslabily v reakce na zprávu, že provozní ředitel Henrique de Castro odchází z funkce. Cenné papíry konkurenčního internetového gigantu Google posílily o 0,66 % na 1 156,22 USD.
Již třetím dnem v řadě si naopak velmi solidní zisky připisovaly cenné papíry americké automobilky Tesla Motors (+4,17 %), jejíž akcie se na pozitivní vlně vezou díky úterní zprávě, podle které výrobce plně elektrického sedanu Tesla Model S v posledním čtvrtletí minulého roku prodal a doručil celkem 6 900 vozů, nejvíce ve své historii.
Po závěru trhů zveřejnil čtvrtletní výsledky svého hospodaření výrobce počítačových čipů Intel (v řádném obchodování -0,49 %). Firma vykázala za čtvrté čtvrtletí loňského roku zisk 2,6 miliardy USD neboli 0,51 USD na akcii (odhad: 0,52 USD na akcii, loni: 0,48 USD na akcii). Tržby společnosti vzrostly meziročně na 13,8 miliardy USD (odhad: 13,72 miliardy USD) z 13,5 miliardy USD ve 4Q2012. V prvním čtvrtletí 2014 Intel očekává tržby na úrovni 12,3 až 13,3 miliardy USD (odhad trhu: 12,78 miliardy USD). Akcie Intelu v reakci na výsledky v after-marketu oslabovaly o více než 3 %.
Americký dolar během čtvrtečního obchodování zamířil dolů a ztrácel vůči jenu i euru. Trhy tak reagovaly na dílčí údaje z amerického trhu práce. Dolar v posledních dvou dnech spíše rostl a podle některých analytiků jsou jeho nynější ztráty pouze dočasné.
Eurodolar zahajoval na 1,360 a své intradenní maximum stanovil těsně pod 1,365. Kolem desáté hodiny se dolar vůči jednotné evropské měně obchodoval za 1,362 EUR/USD.
K japonskému jenu dolar zahajoval na hladině 104,60 USD/JPY a krátce po uzavření amerických burz oslaboval přibližně o 0,26 % na 104,30 USD/JPY.
Světové ceny ropy se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně. Zatímco severomořská ropa Brent mírně zdražila, cena severoamerické lehké ropy WTI klesla. Investoři se celý den vyrovnávali s očekáváním vyšších dodávek ropy z Blízkého východu a ze severní Afriky.
Cena Brentu dopoledne nejdříve klesla až pod 106,50 USD za barel, poté ale začala znovu růst a kolem desáté hodiny se barel Brentu obchodoval mírně nad 107 USD.
Severoamerická lehká ropa WTI do čtvrteční obchodní seance stejně jako Brent vstupovala s mírnými ztrátami. Poté barel ropy WTI po dalším mírném poklesu k 93,90 USD za barel zdražil na 94,60 USD za barel, později však znovu začal zlevňovat a krátce po uzavření amerických burz se prodával prakticky beze změny za 94,10 USD.
Politické napětí a občanské nepokoje v minulých měsících a letech z trhu odebraly velké množství ropy z Íránu a z Libye. Obě země by ale nyní mohly být schopny zvýšit své dodávky na trhy, které jsou již nyní ropou dobře zásobené. To by znamenalo další tlak na pokles cen suroviny. Tyto obavy přitom na trzích začínají převažovat nad náznaky, že globální ekonomika roste rychleji a poptávka po pohonných látkách se zvyšuje, tvrdí podle agentury Reuters analytici.
Cena zlata se v úvodu čtvrteční obchodní seance pohybovala těsně pod 1 242 USD za trojskou unci a kolem desáté hodiny žlutý kov zdražoval přibližně o půl dolaru na 1 242,40 USD za trojskou unci.