Americké akciové trhy ve čtvrtek klesaly pod tíhou bank a akcií řetězce Best Buy

Americké akciové trhy do čtvrtečního obchodování vstupovaly s mírnými ztrátami a index S&P 500 sklouzl z rekordu, na který se ve středu vyšplhal. Ze tří nejvýznamnějších amerických akciových indexů se nad nulu dokázal během dne probojovat pouze technologický Nasdaq, který nakonec s mírnými zisky i uzavřel. Wall Street dolů srážel téměř 30% propad akcií maloobchodního řetězce Best Buy a oslabovaní velkých bank jako Goldman Sachs nebo JPMorgan Chase.

Dow oslabil o 0,39 % na 16 417,01 bodu a klesl i širší S&P 500, který uzavřel se ztrátou 0,13 % na 1 845,89 bodu. Mírně naopak posílil technologický Nasdaq, a to o 0,09 % na 4 218,69 bodu. Nejvíce ve čtvrtek odepisovaly finanční tituly a sektor cyklického spotřebního zboží. Dařilo se naopak titulům ze sektorů základních materiálů, služeb a zdravotnictví.

"Americká ekonomika je překvapivě silná a rozjíždějící se výsledková sezóna prozatím vypadá poměrně nadějně," uvedl šéf společnosti Platinum Partners Uri Landesman. "Otázkou ale je, zda budou mít burzy dostatek síly na to, aby znovu přepisovaly historická maxima. Trhy rostou prakticky nepřetržitě od března 2009, a v současné chvíli proto neexistuje prakticky žádná hladina podpory, která by byla schopna akcie při změně sentimentu podržet. Případné výprodeje by proto mohly být skutečně drastické."

Nejdůležitější čtvrteční události na americkém trhu:

 • Tempo inflace ve Spojených státech v prosinci zrychlilo na 1,5 % z listopadových 1,2 %. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,3 %, jádrové ceny o 0,1 % v souladu s odhady.
 • Čistý příliv dlouhodobého kapitálu v listopadu klesl o 29,3 miliardy USD (říjen revidován na +28,7 z +35,4 miliardy USD).
 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl v týdnu do 11. ledna o 2 tisíce na 326 tisíc, nejméně od konce listopadu loňského roku. Data z předchozího týdne byla revidována na 328 tisíc z 330 tisíc. Čtyřtýdenní průměr klesl o 13 500 na 335 tisíc. Pokračujících žádostí v týdnu do 4. ledna přibylo na 3,030 milionu z 2,856 milionu (revidováno z 2,87 milionu).
 • Index aktivity filadelfského Fedu v lednu vzrostl na 9,4 bodu z prosincových 6,4 bodu (odhad: 8,8 bodu).
 • Americký index trhu s bydlením NAHB v lednu klesl na 56 bodů, čekala se stagnace na prosincových 58 bodech.
 • Tržby maloobchodního řetězce Best Buy ve Spojených státech nebyly během svátků takové, jak se čekalo. Vánoční sezónu poznamenal pokles cen některých produktů a slabší poptávka po videoherních konzolích. Během devíti týdnů do 4. ledna klesly tržby v prodejnách Best Buy, které jsou otevřené déle než 14 měsíců, a na internetu o 0,9 % (odhad: +2 %).
 • Provozní ředitel americké internetové společnosti Yahoo! Henrique de Castro končí ve funkci zhruba po roce namísto plánovaných minimálně čtyř. Společnost o tom informovala bez uvedení důvodů. Podle agentury AP by mohl být překvapivý odchod druhého nejvyššího člena vedení Yahoo! známkou, že snaha podniku o obnovení růstu příjmů z reklamy nepřináší očekávané výsledky.
 • Mezi kandidáty na nového generálního ředitele softwarové společnosti Microsoft je nově současný ředitel největšího světového výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson Hans Vestberg. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na dobře informované zdroje.
 • Ben Bernanke se ve čtvrtek ohlédl za svým předsednictvím, finanční krizí a ekonomickým oživováním Spojených států. Prohlásil, že bez pádu Lehman Brothers by se krize nikdy nevyřešila, protože i přes krach banky bylo velmi obtížné přesvědčit zákonodárce, aby schválili program TARP na záchranu ostatních institucí. "Kdyby Lehman Brothers nepadla, politici by TARP nikdy neschválili," domnívá se Bernanke. Zároveň si stojí za tím, že kvantitativní uvolňování byl dobrý krok, přestože uznává, že růst produktivity země je stále pomalý. Zároveň se však neobává toho, že by likvidita dodaná skrze QE měla nějaký negativní dopad na inflaci v budoucnu, jak se obávají někteří ekonomové.
 • Federální bankrotový soud pozastavil plán Detroitu vyvázat se z některých dlouhodobých platebních závazků zaplacením částky 165 milionů dolarů bankám UBS a Bank of America. Soudce Steven Rhodes řekl, že se Detroit již v minulosti několika podobnými "neuváženými a ukvapenými" rozhodnutími poškodil a že tato praxe musí skončit. Současně ale povolil, aby Detroit získal půjčku 120 milionů dolarů od Barclays na financování svého chodu v režimu bankrotové ochrany. Detroit původně požadoval schválení půjčky v objemu 285 milionů dolarů a s pomocí části peněz se chtěl zbavit povinnosti platit bankám úrokové swapy.

Výsledková sezóna

 • Výsledky banky Citigroup za 4Q2013 nenaplnily očekávání trhu a před zahájením obchodování banka na burze ztrácela kolem 3 %. Zisk na akcii byl ve čtvrtém kvartálu jen 0,82 USD, čekalo se 0,95 USD. Tržby zůstaly těsně pod hranicí 18 miliard dolarů (17,94 miliardy USD), přestože analytici predikovali 18,18 miliardy USD. Akcie v řádném obchodování -4,35 %.
 • Výsledky banky Goldman Sachs v 4Q2013 překonaly odhady. Bance pomohly především úpisy akcií, z nichž vytěžila dvakrát více, a snížení nákladů na kompenzace. Zisk na akcii dosáhl 4,60 USD oproti očekávaným 4,22 USD a tržby překonaly odhady o více než miliardu dolarů (8,78 miliardy USD, odhad: 7,71 USD). Akcie v řádném obchodování -2 %.
 • Výsledky Charles Schwab v 4Q2013: Zisk na akcii 0,23 USD (odhad: 0,21 USD), tržby: 1,44 miliardy USD (odhad: 1,40 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování +2,96 %.
 • Výsledky First Republic Bank v 4Q2013: Zisk na akcii 0,75 USD v souladu s odhady, za celý rok banka dosáhla rekordních čísel. Akcie v řádném obchodování -0,92 %.
 • Výsledky PNC Financial Services v 4Q2013: Zisk na akcii 1,85 USD, tržby: 4,07 miliardy USD (čistý zisk z úroků 2,07 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování +2,65 %, v poobchodní fázi -1 %.
 • Výsledky UnitedHealth v 4Q2013: Zisk na akcii 1,41 USD (odhad: 1,41 USD), tržby 31,117 miliardy USD (odhad: 31,224 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování -2,78 %.
 • Výsledky BlackRock v 4Q2013: Zisk na akcii 4,920 USD (odhad: 4,328 USD), tržby 2,777 miliardy USD (odhad: 2,681 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování +1,61 %.

"Investoři intenzivně hledají odpověď na otázku, jaký je hlavní trend probíhající výsledkové sezóny," říká akciový stratég z US Bank Wealth Management Jim Russell. "Vleklé kvantitativní uvolňování totiž způsobilo, že se loni výrazně zvětšily rozdíly v hospodaření vítězů a poražených, což je velmi patrné například v sektorech financí a maloobchodu."

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce odepisovaly akcie zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-2,78 %), banky Goldman Sachs (-2,00 %) a maloobchodního řetězce Wal-Mart (-1,16 %). Přibližně o půl procenta naopak posílily cenné papíry McDonald's (+0,63 %), IBM (+0,54 %) a mobilních operátorů Verizon (+0,54 %) a AT&T (+0,50 %).

Nevydařenou obchodní seancí si prošly akcie maloobchodního řetězce Best Buy (-28,59 %), které se po oznámení slabých předvánočních prodejů staly dokonce nejslabším titulem z indexu S&P 500. Společnost také odhaduje, že se jí ve čtvrtém čtvrtletí zhoršila zisková marže.

Po čtvrtletních finančních výsledcích některých velkých amerických bankovních domů oslabovaly rovněž akcie finančních titulů. Banka Goldman Sachs (-2,00 %) svými čtvrtletními finančními výsledky sice překonala odhady analytiků, její ziskovost však ve čtvrtém čtvrtletí meziročně výrazně klesla. Očekávání trhu naopak nedokázala naplnit banka Citigroup (-4,35 %). O necelé procento oslabily také cenné cenné papíry banky JPMorgan Chase (-0,84 %), která své lepší než očekávané čtvrtletní finanční výsledky zveřejnila již v úterý.

Nedařilo se ani akciím internetové společnosti Yahoo! (-1,78 %), jejíž cenné papíry ve čtvrtek oslabily v reakce na zprávu, že provozní ředitel Henrique de Castro odchází z funkce. Cenné papíry konkurenčního internetového gigantu Google posílily o 0,66 % na 1 156,22 USD.

Již třetím dnem v řadě si naopak velmi solidní zisky připisovaly cenné papíry americké automobilky Tesla Motors (+4,17 %), jejíž akcie se na pozitivní vlně vezou díky úterní zprávě, podle které výrobce plně elektrického sedanu Tesla Model S v posledním čtvrtletí minulého roku prodal a doručil celkem 6 900 vozů, nejvíce ve své historii.

Po závěru trhů zveřejnil čtvrtletní výsledky svého hospodaření výrobce počítačových čipů Intel (v řádném obchodování -0,49 %). Firma vykázala za čtvrté čtvrtletí loňského roku zisk 2,6 miliardy USD neboli 0,51 USD na akcii (odhad: 0,52 USD na akcii, loni: 0,48 USD na akcii). Tržby společnosti vzrostly meziročně na 13,8 miliardy USD (odhad: 13,72 miliardy USD) z 13,5 miliardy USD ve 4Q2012. V prvním čtvrtletí 2014 Intel očekává tržby na úrovni 12,3 až 13,3 miliardy USD (odhad trhu: 12,78 miliardy USD). Akcie Intelu v reakci na výsledky v after-marketu oslabovaly o více než 3 %.

Dolar po údajích z amerického trhu práce oslaboval

Americký dolar během čtvrtečního obchodování zamířil dolů a ztrácel vůči jenu i euru. Trhy tak reagovaly na dílčí údaje z amerického trhu práce. Dolar v posledních dvou dnech spíše rostl a podle některých analytiků jsou jeho nynější ztráty pouze dočasné.

Eurodolar zahajoval na 1,360 a své intradenní maximum stanovil těsně pod 1,365. Kolem desáté hodiny se dolar vůči jednotné evropské měně obchodoval za 1,362 EUR/USD.

K japonskému jenu dolar zahajoval na hladině 104,60 USD/JPY a krátce po uzavření amerických burz oslaboval přibližně o 0,26 % na 104,30 USD/JPY.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně. Zatímco severomořská ropa Brent mírně zdražila, cena severoamerické lehké ropy WTI klesla. Investoři se celý den vyrovnávali s očekáváním vyšších dodávek ropy z Blízkého východu a ze severní Afriky.

Cena Brentu dopoledne nejdříve klesla až pod 106,50 USD za barel, poté ale začala znovu růst a kolem desáté hodiny se barel Brentu obchodoval mírně nad 107 USD.

Severoamerická lehká ropa WTI do čtvrteční obchodní seance stejně jako Brent vstupovala s mírnými ztrátami. Poté barel ropy WTI po dalším mírném poklesu k 93,90 USD za barel zdražil na 94,60 USD za barel, později však znovu začal zlevňovat a krátce po uzavření amerických burz se prodával prakticky beze změny za 94,10 USD.

Politické napětí a občanské nepokoje v minulých měsících a letech z trhu odebraly velké množství ropy z Íránu a z Libye. Obě země by ale nyní mohly být schopny zvýšit své dodávky na trhy, které jsou již nyní ropou dobře zásobené. To by znamenalo další tlak na pokles cen suroviny. Tyto obavy přitom na trzích začínají převažovat nad náznaky, že globální ekonomika roste rychleji a poptávka po pohonných látkách se zvyšuje, tvrdí podle agentury Reuters analytici.

Cena zlata se v úvodu čtvrteční obchodní seance pohybovala těsně pod 1 242 USD za trojskou unci a kolem desáté hodiny žlutý kov zdražoval přibližně o půl dolaru na 1 242,40 USD za trojskou unci.

Zdroj:
ČTK, CNBC
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat