Americké akciové trhy ve čtvrtek navzdory solidním makrodatům uzavřely v červených číslech

Americké akcie se v úvodu čtvrteční obchodní seance pohybovaly kolem nuly, velmi brzy ale mezi investory převládla prodejní nálada a hlavní akciové indexy spadly do záporného teritoria. Americká vláda sice během dne přišla se dvěma příznivými zprávami z americké ekonomiky, ani ty však akcie nedokázaly vrátit nad nulu. Na trzích navíc přetrvává napětí kvůli ukrajinské krizi.

Dow oslabil o 0,03 % na 16 264,23 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,19 % na 1 849,04 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,54 % na 4 151,23 bodu. Nejvíce odepsaly technologické tituly, průmyslové odvětví a tituly ze sektoru cyklického spotřebního zboží. Dařilo se naopak energetickému odvětví, sektoru služeb a telekomunikačním titulům.

"Čerstvá makrodata potvrzují, že nedávné náznaky zpomalování amerického hospodářství byly skutečně důsledkem velmi špatného počasí," říká Jim Russell ze společnosti US Bank Wealth Management. "Přesto očekávám, že se americké trhy budou nějakou dobu pohybovat v postranním až mírně sestupném trendu. Investory totiž znepokojuje, že některé významné americké podniky varují před horšími čtvrtletními finančními výsledky za právě končící kvartál."

Čtěte také:

Hlavní čtvrteční události na americkém trhu

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zlevnily akcie počítačového obra IBM (-1,45 %), technologické společnosti Cisco Systems (-1,34 %) a softwarové firmy Microsoft (-1,08 %). Posílily naopak cenné papíry ropného koncernu ExxonMobil (+1,63 %) nebo mobilních operátorů Verizon Communications (+1,45 %) a AT&T (+1,01 %).

Z indexu S&P 500 výrazně oslabily akcie prodejce použitých počítačových her a videoher GameStop (-4,04 %), který oznámil, že ve čtvrtém čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařil se ziskem 1,89 USD na akcii při tržbách 3,68 miliardy USD. V předešlém roce společnost ve stejném období vydělala 2,15 USD na akcii při tržbách 3,56 miliardy USD. Analytici čekali zisk 1,92 USD na akcii a tržby 3,79 miliardy USD.

Oslabily také akcie softwarové společnosti Microsoft (-1,08 %), a to navzdory oznámení o spuštění provozu kancelářského balíku Office pro tablety iPad od společnosti Apple. Analytici odhadují, že by Microsoft vydáním sady pro iPady mohl vydělat nejméně miliardu dolarů ročně, i když verze pro chytré telefony iPhone od Applu a zařízení s operačním systémem Android prý velký úspěch neměly. Firma novinku představila na vůbec první velké tiskové konferenci svého nového ředitele Satyy Nadelly.

Nedařilo se ani cenným papírům vývojáře her pro Facebook King Digital Entertainment (-2,68 %), které se na burze veřejně obchodovaly teprve druhým dnem. Akcie dublinské společnosti byly v rámci IPO oceněny na 22,50 USD za kus, a tržní hodnota celé společnosti tak v den vstupu na burzu dosahovala přibližně 7,1 miliardy dolarů. Již ve středu ale akcie King Digital během prvního obchodního dne zlevnily o více než 15 %, což z jejich uvedení na burzu udělalo jeden z nejméně vydařených primárních úpisů letošního roku. Spolu s akciemi společnosti King Digital Entertainment ve čtvrtek zlevnily také akcie dalšího vývojáře her pro Facebook, společnosti Zynga (-3,66 %). Cena akcií vývojáře Zynga v roce 2012 během prvních dní po vstupu na burzu vystřelila z 10 dolarů až k 15 dolarům, poté však následoval prudký pokles. Aktuální cena kolem 5 dolarů za akcii tak odpovídá zhruba pouze polovině upisovací ceny.

Do červených čísel se ponořily i akcie americké bankovní skupiny Citigroup (-5,40 %), které reagovaly na středeční oznámení americké centrální banky, podle něhož budou muset Citigroup a další čtyři velké banky zlepšit své kapitálové plány. Fed skupině Citigroup v rámci zátěžových testů bank působících na americkém trhu zároveň zakázal zvýšit výplatu dividendy a provést zpětný odkup akcií. Pro Citigroup je to již podruhé za poslední tři roky, co její plán na zvýšení dividend a zpětný odkup akcií nezískal souhlas Fedu.

Akcie sociální sítě Facebook (+0,97 %) naopak mírně posílily, a korigovaly výrazný středeční cenový pokles, jenž následoval po oznámení akvizice společnosti zaměřující se na výrobu brýlí pro zobrazování virtuální reality Oculus VR. Facebook uvedl, že za Oculus VR zaplatí dvě miliardy dolarů.

Dolar po solidních makrodatech zpevnil k euru i jenu

Dolar ve čtvrtek posiloval k euru i japonskému jenu, když ho podpořily zejména příznivé zprávy z americké ekonomiky. Eurodolar zahajoval poblíž hladiny 1,379 a po poklesu na intradenní minimum 1,373 se nakonec kolem desáté hodiny dolar obchodoval za 1,374 EUR/USD. Podle analytika Omera Esinera ze společnosti Commonwealth Foreign Exchange čtvrteční makrodata přímo vyzývají americkou centrální banku k tomu, aby pokračovala v omezování měsíčních nákupů dluhopisů, což je pro dolar růstový signál.

K japonskému jenu dolar posílil z 101,80 USD/JPY až k 102,40 USD/JPY. Ve druhé polovině obchodování ale americká měna část zisků odevzdala a krátce po desáté hodině se dolar vůči jenu pohyboval poblíž hladiny 102,10.

Světové ceny ropy ve čtvrtek rostly a severoamerická lehká ropa WTI se vyhoupla na maximum za poslední tři týdny. Trh s ropou kromě čerstvých makrodat podpořily také obavy z narušení dodávek, které by mohlo nastat, pokud by Západ zavedl proti Rusku ekonomické sankce za jeho kroky vůči Ukrajině.

Severomořská ropa Brent zdražila o více než 70 centů na 107,90 USD za barel. "Bez záležitosti s Ruskem bychom kvůli nižší sezonní poptávce byli u ropy Brent pouze kolem 105 dolarů," řekl agentuře Reuters Andy Sommer ze švýcarské firmy Dietikon, podle kterého nejistota kolem Ruska zřetelně zvýšila rizikovou přirážku k cenám "černého zlata".

Cena severoamerické lehké ropy WTI vzrostla přibližně o dolar na 101,30 USD za barel. Od počátku týdne získává ropa WTI přes dvě procenta, a má tak nakročeno k nejvyššímu přírůstku za sedm týdnů. Americkou ropu ve středu mimo jiné podpořil i další pokles zásob v klíčovém americkém ropném překladišti Cushing.

Cena zlata ve čtvrtek klesla o více než 11 dolarů na 1 293,50 USD za trojskou unci, a poprvé od poloviny února tak sestoupila pod 1 300 dolarů za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, ČTK, CNBC

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat