Analytici: Růst českého exportu v příštím roce zpomalí

Export tuzemských firem poroste i v příštím roce, tempo růstu by se ale mělo snížit na tři až pět procent. Hlavní brzdou růstu vývozu bude pokles poptávky po automobilech v Evropě. Pozvolnému posilování koruny k euru se exportéři mohou přizpůsobovat zvyšováním produktivity, problém by pro ně představovalo zpevnění kurzu pod 24,50 EUR/CZK. Vyplývá to z ankety ČTK mezi analytiky a podnikatelskými svazy.

Díky hospodářskému růstu v eurozóně budou podmínky pro český export v roce 2018 nadále pozitivní. "Nicméně očekáváme, že během roku začne postupně klesat evropská poptávka po automobilech, která se po čtyřech letech nepřerušeného růstu nejspíše dostává do bodu nasycení," uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour. Automobilový segment tvoří třetinu českého exportu.

Svaz průmyslu a dopravy neočekává, že se struktura exportu výrazně změní. "Český export nadále potáhnou například dopravní prostředky, strojírenství nebo spotřební zboží. Nově začínají naše firmy vyvážet i služby. Velkou roli může hrát i vývoz investičních celků v energetickém průmyslu a vývoz zbraní do nových exportních destinací, zejména mimo EU," řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek očekává v roce 2018 zvýšení vývozu o 3,1 %. "Za zpomalením růstu vývozu by měla být pomaleji rostoucí zahraniční poptávka a částečně také silnější koruna," dodal Marek.

Posilování koruny může podle Petra Dufka z ČSOB ovlivnit dva typy firem - ty, které pracují tzv. ve mzdě - tedy s minimálními maržemi v pozici subdodavatelů dalších subdodavatelů. "Druhou 'ohroženou' skupinu tvoří ty firmy, které nemají kurzové zajištění. Ať už to přirozené nebo finanční, protože se spoléhaly na příznivější podmínky," uvedl Dufek. Nadále také podle něj platí, že tuzemské firmy mají výjimečnou konkurenční pozici oproti západní Evropě v podobě nesrovnatelně nízkých mzdových nákladů.

Důležitá je především rychlost posilování koruny. Pozvolnému posilování se exportéři mohou dynamicky přizpůsobovat zvyšováním produktivity a jedná se o přirozený projev konvergence české ekonomiky. "Díky zajištění většiny exportérů v roce 2018 by i tak posílení koruny významněji ovlivnilo český export až v roce 2019. Domníváme se nicméně, že by posílení koruny na 24,50 EUR/CZK již představovalo pro některé exportéry problém," dodal Pour.

Například Hospodářská komora očekává, že ke zhodnocování koruny vůči euru bude v příštím roce docházet, na konci příštího roku čeká průměrný kurz 25,40 EUR/CZK. "Dlouhodobým řešením by byl vstup ČR do eurozóny, čímž by problémy s kurzem koruny úplně odpadly," dodal Špicar.

Zdroj:
ČTK
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat