Analytici: Výsledky volby prezidenta nebudou mít na trhy vliv

Výsledky prvního kola prezidentských voleb dopadly podle očekávání a nebudou mít bezprostřední vliv na kapitálové trhy, stejně jako výsledek druhého kola za 14 dní. Ten by mohl mít daleko větší dopad na vyjednávání o české vládě, pokud by Jiří Drahoš porazil stávající hlavu státu Miloše Zemana. Vyplývá to z vyjádření analytiků pro ČTK.

"První kolo prezidentských voleb dopadlo podle očekávání. Dopad na kurz koruny ani na akcie obchodované na pražské burze nebude veškerý žádný. Jak Zeman, tak Drahoš jsou z hlediska trhů poměrně dobře čitelní kandidáti, od nichž nelze očekávat žádná zásadní překvapení, jež by měla bezprostřední vliv na ekonomickou oblast nebo na oblast finančních trhů," podotkl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

V případě vítězství Zemana ve druhém kole ekonomové očekávají pokračování současného trendu zaměření prezidentské zahraniční politiky na Rusko a Čínu. Naopak volba Drahoše by podle analytika BH Securities Štěpána Křečka mohla být špatnou zprávou pro podnikatele, kteří dosud profitovali ze Zemanovy politiky. Na druhou stranu může posílit vazbu České republiky na západní trhy, kam Česko vyváží většinu svých produktů.

"Drahoš se obklopil týmem vynikajících odborníků, ale chybí mu zkušenosti z vrcholových jednání. Z ekonomického hlediska se nedá říci, že by volba jednoho či druhého byla problematická. Pouze bude více či méně vyhovovat konkrétním zájmovým skupinám," uvedl Křeček. "ČR nejsou Spojené státy americké, aby volba prezidenta měla cenotvorný charakter na kapitálových trzích. V pondělí, až se otevřou trhy, začnou se řešit spíše zveřejněné výsledky americké banky Morgan Stanley. Výsledky prezidentských voleb v Česku budou zprávou číslo 86," dodal Křeček.

Náskok Zemana před Drahošem vypadá podle Pavla Sobíška z UniCredit Bank na první pohled značně, není ale ve druhém kole nepřekonatelný. Bude záležet na tom, jak výrazně se přerozdělí ve prospěch Drahoše hlasy pro kandidáty, kteří v prvním kole neuspěli. Určitý vliv také může mít následující průběh volební kampaně. "Z ekonomického hlediska nepřinášejí dosavadní výsledky nic podstatného. Před druhým kolem voleb nadále zastávám názor, že s Jiřím Drahošem jakožto prezidentem by se česká zahraniční politika stala civilizovanější, čímž bychom dokázali lépe hájit naše ekonomické i jiné zájmy ve světě," dodal.

Po sečtení hlasů z 90 % okrsků vedl v prezidentské volbě Zeman s 39,8 %. Druhý byl Drahoš s 26 %. K volbám přišlo 61,42 % voličů.

Podle předsedy Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka první kolo prezidentských voleb nepřineslo žádné překvapení, oba favorité postoupili do druhého kola. "Pro podnikatele je důležité, aby budoucí prezident opravdu podporoval rovné podnikatelské prostředí, podnikatele a export. Zásadní jsou také priority jako EU a NATO a naše pozice v nich," uvedl.

Podle průzkumu hospodářské komory si podnikatelé na Pražském hradě přejí Jiřího Drahoše, nebo Miloše Zemana, přičemž Drahoš má podporu zejména ve velkých firmách nad 250 zaměstnanců, zatímco Zeman převážně mezi živnostníky a malými podniky do deseti zaměstnanců. Drtivá většina podnikatelů (69 %) považuje za důležité, aby prezident byl hlavně vzdělaný, sečtělý a měl široký rozhled. To oba postupující kandidáti bezezbytku splňují.

Důležitou pravomocí prezidenta je jmenování členů bankovní rady České národní banky. Tím prezident nepřímo řídí monetární politiku státu, což je stejně důležité jako celá fiskální politika, o které se vedou daleko bouřlivější diskuse v rámci parlamentu. Prezident ČR má důležitou pozici i při otvírání nových trhů pro české podnikatele. Ekonomická diplomacie je jednou z cest, jak diverzifikovat zahraniční obchod.

Zdroj:
ČTK
Politika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat