25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Je domovem tvůrců Skypu, první zemí, která zavedla hlasování přes internet a těší se pověsti technologického pionýra. Největším ekonomickým úspěchem Estonska, této malé východoevropské země, by však mohlo být i to, jak se naučila získávat ropu z břidlic. Tento způsob těžby v Estonsku přímo zaměstnává 6 500 osob, což je 1,1 % celkové pracovní síly. Na hrubém domácím produktu země se podílí třemi procenty.
Zhruba 60 metrů pod zemí na severovýchodě země, velmi blízko hranic s Ruskem, horníci vrtají díry do šedohnědé stěny vápence. Připravují ho na sérii výbuchů, která uvolní měkkou, hnědou usazenou horninu s ropou. Tato roponosná břidlice se poté sebere a pošle dopravníkem nahoru k válcovému drtiči. Pak se rozdrcená břidlice buď spálí a vyrobí se elektrická energie, nebo se dál zpracovává na kapalné palivo.
Estonsko má 1,3 milionu obyvatel a spotřebu elektrické energie kryje z 90 procent z roponosných břidlic. To z ní dělá zemi nejvíce závislou na roponosných břidlicích na světě. Zájem o těžbu ropy z nekonvenčních zdrojů ale roste celosvětově - Estonsko má s touto těžbou zkušenosti a svoji technologii těžby i produkce paliv stále zlepšuje. Země se proto rozhodla vybočit z průměru a své know-how vyvážet do vzdálených zemí, například do Jordánska či Spojených států.
"Máme v Estonsku téměř 100 let pracovních zkušeností s roponosnou břidlicí. Pokud něco víte, a pokud je zde trh, snažíte se to prodat," řekl agentuře AP člen představenstva státní energetické společnosti Eesti Energia Tarmu Aas. Firma v zemi ovládá téměř veškerou produkci těžby ropy z břidlic a výrobu elektřiny.
Do roku 2016 chce Estonsko začít s masovou výrobou vysoce kvalitní nafty, která bude z ropy z břidlic. Tato technologie by mohla výrazně zvýšit hodnotu této komodity, jedinou otázkou však je, zda světové ceny ropy zůstanou tak vysoko, aby se těžba ropy z břidlic vyplatila.