20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Premiér v demisi Andrej Babiš považuje Světové ekonomické fórum v Davosu za unikátní akci. Řekl to ČTK a České televizi krátce před ukončením svého čtvrtečního jednodenního programu ve švýcarském alpském letovisku. Podivil se současně, že čeští politici na akci dlouhodobě nejezdí, podle jeho informací zde naposledy byli před 18 lety. Během bilaterálních schůzek si Babiš domluvil mimo jiné oficiální návštěvu v Portugalsku.
"Jsem nadšený, je to skutečně unikátní akce, z celého světa jsou tu stovky prezidentů, premiérů, zástupci Mezinárodního měnového fondu, OECD, velkých firem," uvedl Babiš. V Davosu je podle něj možné během deseti minut vyřídit, co je třeba. "Hodnotím to velice pozitivně a divím se, že za naši zemi tady nikdo nebyl od roku 2000, takže 18 let sem nepřišel nikdo z vlády, ani prezident," dodal.
Do Davosu se chce za rok vrátit, pokud bude stále premiérem. "Strávil bych tady vícero dní jednáním," uvedl. Na obědě světových lídrů ho zaujala účast řady politiků či byznysmenů, ale také ostrá výměna názorů ruských a ukrajinských politiků na situaci na Ukrajině. "Bylo to velice zajímavé, byly diskutované nejen evropské věci," řekl Babiš, který byl během slavnostního oběda usazen mezi srbského a iráckého premiéra.
Babiš se v Davosu sešel s předsedy vlád Lucemburska Xavierem Bettelem, Portugalska Antóniem Costou a Estonska Jürim Ratasem. Hovořilo se podle něj především o reformě azylové politiky EU, migračních kvótách a kohezních fondech.
Před návratem do Česka se Babiš ještě sešel s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, se kterým chtěl mimo jiné hovořit o smlouvě ministerstva obrany s Izraelem o pořízení radiolokátorů MADR za 3,5 miliardy korun. "Je potřeba, aby byly kompatibilní s NATO," uvedl ještě před zhruba půlhodinovou schůzkou český premiér. Česko má s Izraelem nadstandardní vztahy, dodal Babiš, který považuje za důležité společné téma i bezpečnost a kyberbezpečnost.