Burzovní kalendář 23. 12. - 27. 12. 2013

Nejvíce napilno budou mít na sklonku roku investoři do amerických cenných papírů. Na historických maximech budou čekat, zda jim Santa Claus přiveze ještě nějaký ten dárek v podobě pár desetinek nebo procent navíc. Dárky se ale rozdávaly prakticky celý rok. V Evropě i v Praze bude volných dnů na burze více, aktivita na trzích by tedy měla být vyloženě prázdninová.

USA

23/12 Index aktivity chicagského Fedu

23/12 Osobní příjmy a výdaje

23/12 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

24/12 Obchodování na NYSE končí v 19.00 SEČ

24/12 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

24/12 Index cen domů

24/12 Prodeje nových domů

24/12 Index průmyslové aktivity richmondského Fedu

25/12 Všechny trhy uzavřeny

26/12 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

Za uplynulý týden si Dow připsal 2,96 % a S&P 500 zpevnil o 2,41 %. Pro prvně jmenovaný ukazatel tak byl tento týden nejlepší od září a pro S&P 500 od července. Nasdaq za týden posílil o 2,58 %.

Zásadní zprávou týdne bylo snížení objemu odkupovaných dluhopisů americkou centrální bankou v kombinaci s lepším ekonomickým výhledem a ujištěním o ponechání úrokových sazeb v blízkosti nuly do roku 2015. Fed snížil objem odkupovaných hypotéčních zástavních listů ze 40 na 35 miliard USD a vládních dluhopisů USA ze 45 na 40 miliard USD s platností od ledna. Zároveň ponechal svůj cíl nezaměstnanosti pro zvýšení sazeb na 6,5 %. Dále prohlásil, že úroky mohou zůstat kolem nuly i po dosažení tohoto cíle, zvlášť když se bude držet inflace pod 2 %. Zaktualizoval také svůj ekonomický výhled. Odhad vývoje nezaměstnanosti pro rok 2014 zlepšil na 6,3 % až 6,6 % z rozmezí 6,4 % až 6,8 %. Tiskovou konferenci Bena Bernankeho jsme pro vás sledovali živě.

Týden byl až do středy ve znamení vyčkávání na rozhodnutí Fedu o měnové politice. Po oznámení omezení QE cena indexu S&P 500 začala klesat, ale doprovodný "holubičí" komentář ji prudce vystřelil zpět na historická maxima. "Středeční obchodování tak nakonec probíhalo v širokém rozpětí -0,7 % až +1,7 %. Akcie následně ve čtvrtek mírně korigovaly, aby v pátek stanovily nové historické rekordy. Index se už měsíc a půl obchodoval v rozmezí 1 775 až 1 812 bodů, páteční zavírací cena však horní linii výrazně překonala. To je pozitivní signál pro další růst, který navíc zesiluje sezónní pattern. Nejbližší hladiny podpory jsou okolo 1 810 a 1 780 bodů," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

"Graf indexu S&P 500 zůstává v býčím nastavení. Na závěr roku možná přijde i Santa Claus rally," pokračuje Košťál. Index posílil v prosinci v uplynulých 50 letech v průměru o 1,9 %. Největší zhodnocení zpravidla přichází v posledním týdnu, tedy mezi Vánocemi a Novým rokem. Aktuálně jsou akcie v prosinci díky pátečnímu růstu 0,5 % v plusu. Příští týden se aktuálním tématem stane také lednový efekt.

Rozhodnutí FOMC zapůsobilo negativně na cenu zlata. Ta v průběhu pátečního obchodování klesla až na 1 191 dolarů za trojskou unci, postupně však část ztrát smazala a vyskočila zpět nad hranici 1 200 dolarů. "Myslím, že zlato bude nadále pod tlakem," říká Daniel Morgan, komoditní analytik z UBS. "Důvody pro jeho držbu, zdá se, pominuly," dodává a domnívá se, že průměrná cena zlata se příští dva roky bude pohybovat kolem 1 200 dolarů za trojskou unci. Ve čtvrtek se této hranice cena dotkla poprvé od června letošního roku.

Americké ministerstvo obchodu v pátek oznámilo, že ekonomika Spojených států v letošním třetím čtvrtletí stoupla o 4,1 %, tedy nejprudším tempem za téměř dva roky. Investory potěšilo obzvláště to, že ekonomiku táhl nahoru růst zásob firem (do celkového růstu HDP přispěl 1,7 procentního bodu) a spotřeba domácností na služby, například zdravotní péči. Právě spotřebitelské výdaje, které se na ekonomické aktivitě v USA podílejí více než dvěma třetinami, stouply o rovná dvě procenta oproti dříve ohlášenému nárůstu o 1,4 %.

Další makrodata nebyla tak dobrá, střídala se lepší čísla s těmi horšími. Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti přibylo nečekaně více, existujících domů se v USA k listopadu prodalo nejméně za téměř rok a index aktivity filadelfského Fedu dopadl hůře, než se čekalo.

Zahájená výstavba však podle ve středu zveřejněných dat vzrostla v listopadu nejprudčeji od ledna 1990 a aktivita v americkém podnikatelském sektoru v prosinci udržela tempo růstu, dále se přitom zlepšovaly podmínky v sektoru služeb. Podnikům přibývalo zakázek, a tempo přijímání nových pracovníků se tak dostalo na nejvyšší úroveň za čtyři roky. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které ve středu zveřejnila organizace Markit. Meziroční míra inflace ve Spojených státech v listopadu vzrostla na 1,2 % ze čtyřletého minima 1,0 % v předchozím měsíci. Zato průmyslová výroba vzrostla v listopadu mnohem více, než se čekalo. Analytici vyhlíželi růst o 0,6 %, produkce překvapila zlepšením o 1,1 % meziměsíčně.

Kompletní přehled amerického obchodování v uplynulém týdnu najdete zde: Americké akcie se v pátek dostaly na nové rekordy a mají za sebou nejlepší týden za několik měsíců

Poslední kompletně prosincový obchodní týden bude mít ve středu vánoční přestávku, v úterý je obchodování zkráceno do 19 hodin SEČ. A poslední dny ukazují, že si investoři ještě dovolenou nevzali. "Nikdo neshrábl všechny peníze ze stolu dva týdny před Silvestrem," říká Howard Silverblatt, analytik z S&P Dow Jones Indices. "Manažeři mohli za celým rokem klidně udělat čáru na konci listopadu a užít si měsíc na Arubě, ale evidentně to neudělali. V krátkodobém výhledu všichni počítají s přílivem dalších peněz investorů na akciový trh. To se může týkat zbytku prosince a prvního kvartálu 2014."

Na důležitá data z USA upozorňuje makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu ČS:

Z ekonomiky přijdou v týdnu některá důležitá čísla. Hned v pondělí to bude index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, kde se čeká mírný růst na 82,7 z 82,5 bodu. V úterý pak budou nejsledovanější objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. U těch se čeká meziměsíční nárůst o 1,8 % po poklesu o 2 %.

Z hlediska osobní spotřeby budou důležité osobní výdaje a příjmy, ale také situace na trhu práce, kterou jako vždy ve čtvrtek zmonitoruje průzkum počtu nových i stávajících žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

David Navrátil (ČS): Nečekáme, že by akcie měly na snižování odkupů dluhopisů Fedem dlouhodobě reagovat
Fed ve středu rozhodl o snížení tempa měsíčních nákupů dluhopisů. Reakce trhů na rozhodnutí byla nečekaně pozitivní. Proč tomu tak bylo a jak by se trhy a akcie měly vyvíjet dále, vysvětluje David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.
Faber: Fed nikdy zcela neukončí QE
Známý kritik Fedu Marc Faber to uvedl v rozhovoru pro CNBC. Guvernéři Fedu by podle něj mohli sedět na dynamitu, polít ho benzínem, zapálit si doutník a sirku hodit do benzínu, aniž by si uvědomili hrozící nebezpečí.
Obama: Rok 2014 by pro USA mohl být ekonomicky průlomový
Nadcházející rok by díky ekonomickému blahobytu, lepší dostupnosti zdravotní péče a konci války v Afghánistánu mohl být pro Spojené státy průlomový. Prohlásil to v pátek americký prezident Barack Obama. Šéf Bílého domu před novináře předstoupil několik hodin poté, co zpráva amerického ministerstva obchodu ukázala, že domácí ekonomika rostla v minulém čtvrtletí nejrychleji za skoro dva roky.
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala mnohem více, než se původně čekalo
Hrubý domácí produkt Spojených států ve třetím kvartálu vzrostl o 4,1 %. Zpřesněný odhad ze začátku prosince počítal s růstem o 3,6 %.

Evropa

23/12 Španělsko - index cen výrobců

23/12 Itálie - spotřebitelská důvěra

23/12 Španělsko – státní rozpočet

24/12 Francie - HDP za 3Q2013

24/12 Francie - spotřebitelské výdaje

24/12 NYSE Euronext (Paříž, Amsterdam, Lisabon a Brusel) zavírá ve 14.05 SEČ, s warranty a certifikáty se přestává obchodovat 13.55 SEČ

24/12 frankfurtská, vídeňská, varšavská a pražská burza uzavřeny

25/12 - 26/12 NYSE Euronext, frankfurtská, vídeňská, varšavská a pražská burza uzavřeny

25/12 Rusko – index spotřebitelských cen

26/12 Rusko – zlaté a devizové rezervy

26/12 Francie – změna počtu nezaměstnaných

27/12 Francie - index cen výrobců

Za uplynulý týden britský FTSE 100 připsal 2,59 %, francouzský CAC 40 3,3 % a německý DAX přes 4 %. Regionální index Stoxx Europe 600 za týden posílil o 3,7 % a zažil nejlepší týden od letošního dubna.

K růstu cen akcií přispělo rozhodnutí americké centrální banky začít omezovat opatření na podporu ekonomiky, které z trhu odstranilo nejistotu ohledně měnové politiky ve Spojených státech. Panevropský index FTSEurofirst 300 v pátek stoupl o půl procenta, a od začátku týdne si tak připsal 3,6 %.

Fed ve středu oznámil, že od ledna sníží nákupy dluhopisů o 10 miliard na 75 miliard dolarů měsíčně. Trhy přijaly toto rozhodnutí jako potvrzení zlepšujících se vyhlídek trhu práce i celé americké ekonomiky. Náladu investorů v pátek navíc podpořily překvapivě příznivé údaje o vývoji ekonomiky Spojených států. Ta ve třetím čtvrtletí podle vládní zprávy stoupla o 4,1 %, tedy nejprudším tempem za téměř dva roky. Dobrá byla ovšem i makrodata na starém kontinentu.

Důvěra spotřebitelů v zemích platících eurem se v prosinci zlepšila více, než se očekávalo. Vyplývá to z pátečních údajů Evropské komise. Data podle agentury Reuters naznačují, že rodící se oživování ekonomiky už může mít příznivý vliv na náladu domácností. Agentura S&P přitom v týdnu snížila dlouhodobý rating Evropské unie z nejvyšší známky AAA o stupeň na AA+. Výhled ratingu je stabilní.

Index podnikatelského klimatu institutu Ifo v Německu v prosinci stoupl podle očekávání na 109,5 bodu z listopadových 109,3 bodu. Podle čekávání na 0,9 % se v listopadu výšilo tempo inflace v eurozóně. Meziměsíčně se ceny v eurozóně snížily o 0,1 %. V celé evropské osmadvacítce zrychlila inflace na 1,0 % meziročně z 0,9 % v říjnu, meziměsíčně ceny rovněž klesly o 0,1 %. Indikátor důvěry sledovaný institutem ZEW v prosinci vyskočil na 62 bodů, očekával se růst na 55 bodů z listopadových 54,6 bodu. Dosáhl tak nejvyšší úrovně od roku 2006.

Analytici se na konci roku předhánějí v optimistických prognózách na rok 2014. Jednou z nich je i tip na růst britského indexu FTSE 100, který by podle predikcí měl v příštím roce pokořit své historické rekordy. Mnoho analytiků se shoduje na tom, že FTSE 100 překoná historické maximum 6 950 bodů z roku 1999. Hranici 7 tisíc bodů zatím nikdy nepokořil, analytici ze Citi však sázejí na to, že v roce 2014 přeskočí i 8 tisíc bodů.

V novém týdnu s výjimkou francouzského HDP za třetí kvartál nečekají Evropu významná makrodata. Řada dnů na jednotlivých burzách bude ovlivněna státními svátky během Vánoc, aktivita tedy bude velice pravděpodobně podprůměrná. Mezi svátky se historicky akciím spíše daří, argumentem pro třeba i mírný pokles by mohlo být vybírání zisků po úspěšném týdnu a celém uplynulém roce.

Evropské milé překvapení roku 2014
Evropské akcie by podle stratéga Petera Oppenheimera z Goldman Sachs měly v roce 2014 svou výkonností překonat světové trhy. Podle "Goldmanů" by měly zdejší firmy zaznamenat lepší zisky navzdory relativně slabšímu ekonomickému růstu.
11 černých labutí roku 2014 podle České spořitelny
Prognózování je obtížná disciplína. Zvlášť když se jedná o budoucnost, chtělo by se dodat (taková stará analytická moudrost). Analytici často vykreslují základní scénáře budoucího vývoje, tedy ty nejpravděpodobnější. Pro správné rozhodování je ale potřeba vedle základního scénáře znát i rizika, se kterými finanční trhy nepočítají, ale která lze identifikovat (takzvané bílé labutě). A pak jsou ještě labutě černé, tedy rizika, která mají mizivou pravděpodobnost, ale potenciálně obrovský dopad.
Portfolio na rok 2014: Akciím se bude dařit méně, marže evropských firem porostou, i dluhopisy se zápornými výnosy mohou investorům vydělat
S blížícím se koncem roku přichází čas na bilancování a také na provedení příprav na rok příští. Co v roce 2014 nakupovat, a čemu se vyhnout? Kde jsou příležitosti a hrozby? A jak to všechno dát dohromady a sestavit ideální portfolio na příští rok? O tom všem diskutovali na Investičním večeru portfoliomanažer ISČS Ján Hájek a analytik ze společnosti Partners Financial Services Aleš Tůma.

Česká republika

24/12 - 26/12 Burza uzavřena

Předposlední týden roku byl hlavně o Fedu. Ten překvapivě omezil program odkupu dluhopisů o 10 miliard USD měsíčně, doprovodil však tento krok ujištěním trhu o dlouhém setrvání sazeb na minimu a zlepšením ekonomického výhledu. Americké akcie se tak vrátily na rekordy a pomohlo to rizikovým aktivům obecně. Domácí index PX uzavřel na 977,78 bodu, tedy o 2,3 % výše než před týdnem.

Nejvíce klesající akcií byla v týdnu Fortuna (-1,3 %, 118,50 Kč). Zájem investorů se snížil a akcie konsolidují předchozí zisky. Největší růst naopak zaznamenaly akcie NWR (+7,7 %, 23,70 Kč). Ta oznámila dohodu s ECA (Export Credit Agency) a nebude do 14. září 2014 testovat kovenanty k úvěru 71 milionů eur. Podmínkou jsou například omezení dividend, držení alespoň 80 milionů eur hotovosti nebo vydání dalšího dluhu. "NWR by podle našich odhadů stejně podmínky ECA dluhu nesplnila," napsal v týdenním shrnutí dění na trhu hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

V závěru týdne deník Právo uvedl, že Rusnokova vláda v demisi schválila memorandum o porozumění s NWR. Podle něho se připravuje možnost, že by stát začátkem roku 2017 odkoupil důl Paskov za jednu korunu a zaplatil by náklady na uzavření dolu, které se odhadují na zhruba 1 miliardu korun. Memorandum by vláda měla s NWR podepsat 6. ledna 2014.

Erste Group Bank v týdnu oznámila, že ve čtvrtém kvartálu odepíše 350 milionů eur goodwillu. Nemělo by to mít dopad na kapitál banky, management potvrdil výhled provozního zisku i nákladů na riziko a akcie Erste za týden vystoupaly o 6,3 % na 694,20 Kč.

ČNB dle očekávání ponechala sazby beze změny a potvrdila pokračování devizových intervencí proti koruně, jež spustila na začátku listopadu. Zopakovala, že se bude snažit bránit posílení koruny pod 27 EUR/CZK alespoň do začátku roku 2015. Na posílení koruny na tuto úroveň doporučují sázet analytici z České spořitelny.

Poslední kompletní prosincový týden bude mít na pražské burze pouze dva obchodní dny - pondělí a pátek. Nečekají se žádná domácí makrodata, české tituly tak při pravděpodobně nízké obchodní aktivitě budou reagovat na impulzy ze zahraničí. Na domácí scéně se maximálně může před Vánocemi dále zkomplikovat vyjednávání o sestavení vlády.

Asie

23/12 Tokijská burza uzavřena

24/12 Japonsko – měsíční ekonomická zpráva Bank of Japan

26/12 Japonsko - Markit/JMMA index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

27/12 Japonsko – míra nezaměstnanosti, index spotřebitelských cen, průmyslová výroba, maloobchodní tržby

Konec dividendové stálice aneb Vyplatí se v roce 2014 investovat do akcií české Telefóniky?
Na český mobilní trh nepřijde čtvrtý operátor. Analytik Václav Kmínek z České spořitelny nabízí výhled na obchodování s akciemi největšího českého telekomunikačního operátora v roce 2014. Co podle něj bude znamenat prodej firmy skupině PPF pro drobné akcionáře?
Petr Bártek (ČS): Zisk Komerční banky v příštím roce poroste, akcie polských bank na tom však budou lépe
Akcie Komerční banky byly letos jako na houpačce. V první polovině roku klesly až na 3 400 Kč za akcii, aby ve druhé polovině roku vystoupaly k 4 800 Kč za akcii. Petr Bártek z České spořitelny analyzuje současnou kondici banky a odhaduje vývoj jejích akcií v roce 2014.
Zeman jmenuje Rusnoka do bankovní rady ČNB již od března, píší Hospodářské noviny
Prezident Miloš Zeman jmenuje Jiřího Rusnoka členem bankovní rady České národní banky již od března. Obsadí místo po Evě Zamrazilové, které končí šestiletý mandát. Uvedly to Hospodářské noviny s odvoláním na mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka. "Ano, mohu potvrdit, že s tím pan prezident počítá," odpověděl mluvčí na dotaz deníku, zda Zeman vyšle bývalého ministra financí a současného dosluhujícího premiéra Rusnoka do vedení banky již příští rok.
České a evropské banky jako olej motoru ekonomiky aneb Jak může optimismus narazit
Aktuálně máme s eurozónou společné zvyšování optimismu, a to jak domácností, tak podniků. Přetaví se vyšší důvěra v ekonomický růst?
Vše o novinkách ve zdanění cenných papírů od roku 2014
Výkonný ředitel společnosti I. česká makléřská Jan Krejsa informuje o změnách, které od roku 2014 nastanou v případě takzvaného časového testu cenných papírů a ve zdanění kapitálových výnosů.
Mohlo by vás zajímat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat