Česká a čínská strana podepsaly na 30 obchodních dohod

Účastníci ekonomického fóra na pražském Žofíně podepsali ve středu za účasti prezidentů Česka a Číny na 30 obchodních dohod v nejrůznějších oblastech. Jedna z nich se týká i analytické spolupráce na přípravách kanálu Dunaj-Odra-Labe, uvedl český prezident Miloše Zeman.

"Politici mají podnikatelům otevřít dveře. Ten podnikatel, který otevřenými dveřmi nedokáže vstoupit, nestojí za to, abychom se jím dále zabývali. Vstoupit musíte sami. Děkuji všem, kdo dokázali vstoupit, což dokážou právě připravené a dohodnuté smlouvy," řekl prezident, podle něhož se na Žofíně sešlo 30 nejúspěšnějších čínských a stejný počet nejúspěšnějších českých podnikatelů.

Zeman také zopakoval, že objem čínských investic v Česku dosáhne letos 95 miliard korun. Uvedl, že i politici mají své sny a tím jeho je vybudování kanálu Dunaj-Odra-Labe. Vítá proto předběžný zájem čínských firem na spolupráci na tomto projektu.

Dohody s čínskými firmami podepsaly například Škoda Auto, ČEZ, finanční skupina J&T, Česká exportní banka či Český Aeroholding.

Ekonomické dohody, podepsané během návštěvy prezidenta ČLR

 • Dohoda o strategickém partnerství a spolupráci mezi J&T Finance Group a Ping An Bank v celkové výši pět miliard eur, z toho půl miliardy eur letos a zbytek do roku 2020. Cílem je vytvoření fondu na investice do finančního sektoru, energetiky a průmyslu.

 • Memorandum uzavřené mezi SAIC Motor Corporation Limited, Volkswagenem a Škodou Auto. Do roku 2020 by mělo být investováno 2,1 miliardy eur do SUV, crossoverů, hybridních a elektrických automobilů.

 • Rámcová dohoda o finanční spolupráci mezi Čínskou rozvojovou bankou a J&T Finance Group v celkové hodnotě 800 milionů eur. Investice mají směřovat do vybraných projektů.

 • Dohoda o strategické spolupráci mezi China CEFC Energy Company, Hengfeng Bank Company a slovenskou společností Železiarne Podbrezová. Součástí je vedle smlouvy o koupi 100 % akcií společnosti ŽĎAS (včetně dceřiné firmy TS Plzeň) za 72 milionů eur i dohoda o vytvoření fondu mezi CEFC a Hengfeng na investice do průmyslových podniků v ČR, ve kterém má být k dispozici 1,1 miliardy eur.

 • Dohoda o technologicko-ekonomické spolupráci v oblasti obnovitelných energií a čistých energií mezi China Guodian a společností S.W.H. Group, o akvizici projektů v oblasti větrné energie S.W.H. Do roku 2020 má obchodní spolupráce dosáhnout výše 550 milionů eur.

 • Rámcová dohoda o finanční spolupráci mezi Čínskou rozvojovou bankou a Českou exportní bankou s částkou ve výši 500 milionů eur.

 • Dohoda o strategické spolupráci mezi China CEFC Energy Company a akcionáři J&T Finance Group o koupi dalších 20 % akcií společnosti za 420 milionů eur. Čínská strana má držet celkem 50 % J&T Finance Group.

 • Memorandum o porozumění mezi českým výrobcem Aircraft Industries a vedením Ujgurské autonomní oblast Sin-ťiang o prodeji 20 letadel L-410 za 111 milionů eur do roku 2020. Součástí je i memorandum o plánované výstavbě společného závodu v Číně, kde by ročně mělo být vyrobeno 18 až 30 letadel s využitím subdodávek z ČR.

 • Dohoda o zřízení Česko-čínského pavilonu mezi společností Čchung-čching Connect Cross Boarder Commerce a Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR. Hodnota kontraktu by do roku 2020 měla činit 110 milionů eur.

 • Memorandum porozumění o přidané investici do projektu vylepšování technologií anilinu a projektu nového speciálního aminu mezi Wanhua Industrial Group a společností BorsodChem MCHZ z Ostravy. Na rozšíření výroby v ostravském závodu má jít 90 milionů eur.

 • Dohoda o rekonstrukci a nákupu fotbalového stadionu Eden, podle níž mají Beijing Municipal Road and Bridge Group a China CEFC Energy Company za 49,6 milionu eur koupit 70 % akcií firmy Eden Arena a vybudovat v pražském Edenu Národní fotbalový stadion.

 • Dohoda o strategické spolupráci mezi Beijing Ershang Group a Pivovary Lobkowicz o navýšení základního jmění a exkluzivním zastoupení na čínském trhu. Hodnota kontraktu je 3,6 milionu eur.

 • Rámcová dohoda o strategické spolupráci mezi aerolinkami China Eastern Airlines a společností Český Aeroholding. Na jejím základě by měla být zřízena přímá linka Praha-Šanghaj.

 • Memorandum o porozumění a všestranné spolupráci v oblasti jaderné energie a obnovitelných energií mezi China General Nuclear Power Corporation (CGN) a skupinou ČEZ.

 • Dohoda mezi čínskou společností Sinohydro a společností DOE Europe o spolupráci během analytické fáze budování kanálu Dunaj-Odra-Labe.

 • Dohoda o spolupráci mezi Hospodářskou komorou ČR a Čínskou radou pro rozvoj mezinárodního obchodu (CCPIT).

 • Dohoda o jmenování Pavla Nedvěda velvyslancem Čínské fotbalové superligy pro léta 2016-2018.

Celkový objem uzavřených dohod dosahuje 10,906 miliardy eur, z toho 3,517 miliardy eur má být realizováno v letošním roce a 7,39 miliardy eur do roku 2020. Investice do ČR dosáhnou 8,585 miliardy eur, český export do Číny pak 2,321 miliardy eur.

Ostatní uzavřené dohody

 • Dohoda mezi China CEFC Energy Company, Beijing Municipal Road and Bridge Group a Peterem a Rudolfem Šuškovými o prodeji společnosti TSS Cargo za 240 milionů eur. Firma se zabývá železničním stavitelstvím a železniční dopravou v Moravskoslezském kraji.

 • Dohoda mezi China CEFC Energy Company a fondem Rockaway o prodeji akcií společnosti Invia. Za 90 % akcií společnosti podnikající v cestovním ruchu v ČR, SR, Polsku a Maďarsku zaplatí čínská strana 84,5 milionu eur.

 • Dohoda mezi Čínskou rozvojovou bankou a Jihomoravským krajem o investici 200 milionů eur do krajské infrastruktury, zejména do letiště.

 • Dohoda mezi Evektor Asia Pacific a Gungdong Longhao Group o prodeji malých letadel. V obchodu za 840 milionů eur se má jednat o 300 dvoumotorových letounů EV-55 a 50 malých letadel SSA.

 • Dohoda mezi Beijing Ershan Group a Vinařským fondem ČR o koupi moravského vína v hodnotě čtyř milionů eur.

 • Dohoda mezi akciovou společností Františkovy Lázně a společností Yihai Group o nákupu a opravách turistické infrastruktury v západočeských lázních za 100 milionů eur.

Objem ostatních uzavřených dohod dosahuje 1,469 miliardy eur.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Volkswagen
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 11. 2021 14:20
Zelená dohoda: Co (ne)přinese střední třídě? A jak také uvažovat o klimatické změně?
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
25. 11. 2021 17:13
Na co si dát pozor při výběru finančního poradce (i samotného produktu)?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční a finanční poradenství
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
24. 11. 2021 15:00
ABCD investora: Jak sestavit vítězné portfolio na rok 2022?
Akciové tipy
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
24. 11. 2021 9:30
Ronald Schubert (WOOD & Company): Výnosové křivky v Evropě rozdělují bankovní sektor, v rámci…
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Výnosová křivka
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat