Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis dohod o masivních investicích do barmské infrastruktury jako součásti čínské iniciativy nové Hedvábné stezky. Čína je v poslední době jedním z nejbližších spojenců Barmy, která od roku 2017 čelí rostoucí mezinárodní izolaci kvůli obviněním z genocidy při ofenzivě proti příslušníkům etnika Rohingů, upozorňují zahraniční tiskové agentury.

Čínský prezident je na oficiální návštěvě Barmy poprvé a je také po 19 letech prvním čínským vůdcem, který do země přijel.

Prezidenta Si uvítala na schodech prezidentského paláce v metropoli Neipyijto de facto vůdkyně Barmy Do Aun Schan Su Ťij. Barmský prezident Win Myin před novináři prohlásil, že je to "velice historická a důležitá návštěva". Si barmským vůdcům řekl, že je přesvědčen, že jeho cesta "posune vztahy obou zemí na novou úroveň a do nové éry," uvedla čínská tisková agentura Nová Čína.

Hlavním projektem nových čínských investic do infrastruktury v Barmě má být vybudování velikého přístavu ve městě Kyaukphyu v Arakánském státě za 1,3 miliardy dolarů. Číně umožní přímý přístup k Indickému oceánu. Přístav a plánovanou přilehlou průmyslovou zónu by měla s pevninskou Čínou spojovat nová vysokorychlostní železnice, která povede napříč celou Barmou.

Čína je jedním z největších investorů v Barmě a také největším barmským věřitelem. Ačkoliv se obě země v posledních letech sbližují, řada barmských představitelů i občanů dlouhodobě pohlíží skepticky na rostoucí vliv Pekingu v oblasti. Čínské infrastrukturní projekty se často setkávají s odporem kvůli svým nepříznivým dopadům na místní obyvatelstvo a životní prostředí.

Na sobotu jsou před čínskou ambasádou v největším barmském městě Rangúnu plánovány protesty proti "drancování přírodních zdrojů" v zemi. Demonstranti nesouhlasí například s obnovením staršího čínského projektu obrovské přehrady Myitsone na severu Barmy. Její stavba začala v roce 2009, nicméně o dva roky později ji přerušily protesty místních. Ačkoli je projekt mezi obyvateli stále velice nepopulární, náměstek čínského ministra zahraničí Luo Čao-chuej minulý týden uvedl, že spolu obě země ohledně dostavby úzce komunikují. Dokončení vodního díla, jehož rezervoár by zaplavil oblast o rozloze Singapuru, je podle agentury AFP nakloněna i Su Ťij.

Prezident Si má v sobotu mimo jiné jednat s mocným šéfem barmské armády generálem Min Aun Hlainem a později také se Su Ťij. Čína stále aktivněji vystupuje v pozici prostředníka při rozhovorech mezi Barmou a Bangladéšem o osudu asi 740 000 rohingských uprchlíků, kteří po násilnostech v Arakánském státě z posledních let pobývají v uprchlických táborech v Bangladéši. Si Ťin-pchingova návštěva je podle některých expertů známkou toho, že Čína ve sporu podporuje barmské vedení.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat