ČNB pokračuje v režimu devizových intervencí, sazby v září nechala beze změny

Česká národní banka na zářijovém zasedání rozhodla, že ponechá úrokové sazby beze změny. Současně bankovní rada potvrdila, že hodlá pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK.

Tisková konference Miroslava Singera

14.15 Singer: ČNB je připravena v souladu se svým závazkem i bez rozhodnutí bankovní rady zasahovat na devizovém trhu, aby se kurz koruny udržel kolem 27 EUR/CZK.

14.16 Singer: Očekáváme, že měnový kurz budeme jako nástroj měnové politiky používat do druhého pololetí 2016. K normalizaci dojde až v roce 2017. Rizika pro několik příštích čtvrtletí vyhodnocujeme jako protiinflační. Inflace je stále pod 2% cílem.

14.18 Singer: Normalizace politiky nebude znamenat posílení kurzu nad počáteční hladinu, protože v průběhu času dochází k prosakování slabší měny do ekonomiky.

14.20 Singer: Domácí ekonomika pokračuje v růstu, ve druhém čtvrtletí růst (HDP) zrychlil na 4,4 %, zatímco prognóza čekala zpomalení. Zlepšuje se také situace na trhu práce.

14.22 Singer: Nová data naznačují, že poptávka v efektivní eurozóně poroste stabilním tempem, naopak vývoj výrobních cen byl přehodnocen mírně dolů. Tento trend se změní až v příštím roce, jakmile pomine efekt nízkých cen ropy.

14.24 Singer: Růst celkové zaměstnanosti ve druhém čtvrtletí dále zrychlil. Zvyšování poptávky po nových zaměstnancích dokládá rostoucí počet volných pracovních míst, který přesáhl 100 tisíc.

14.24 Singer: Indikátory ukazují na robustní růst ve třetím čtvrtletí.

14.25 Uvolněná měnová politika ve světě bude nejspíše trvat delší dobu, než se očekávalo.

14.26 Singer: Bankovní rada jednala o možném odložení konce intervenčního režimu.

14.26 Singer: Máme stále dost času na to, abychom jednali o možném odložení konce intervenčního režimu.

14.27 Singer: Nevylučujeme ani zavedení záporných úrokových sazeb, ale v současné době nevidíme důvod je použít.

Tisková konference skončila.

"Důležitou zprávou je, že bankovní rada ČNB diskutovala o možném prodloužení kurzového závazku, nicméně pro konkrétní rozhodnutí vidí ještě dost času. Podle slov guvernéra Singera byla také diskutována možnost záporných sazeb, nicméně bankovní rada nevidí potřebu je zavádět," zdůraznil hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. "Příběh se tak oproti minulému zasedání zásadně nemění. Banka se drží strategie, kterou si vytyčila, a chce si počkat na udržitelné plnění inflačního cíle, než bude zpřísňovat měnovou politiku. Podle nás ČNB dříve nebo později změní rétoriku časování na '... neukončí používání kurzu (koruny jako nástroje měnové politiky) dříve než v roce 2017'."

Základní úroková sazba činí 0,05 %. Devizové intervence spustila banka v listopadu 2013. Již před časem bankovní rada oznámila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016.

Bankovní rada ve čtvrtek zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že nepřipustí posílení kurzu na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako "poblíž hladiny 27 EUR/CZK". Takovému posílení ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechá banka kurz pohybovat podle nabídky a poptávky na devizovém trhu.

Devizové intervence spustila ČNB kvůli obavě z deflace. Na trhu zpočátku centrální banka působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh.

Během posledních měsíců se kurz koruny pohybuje blízko hranice 27 EUR/CZK. Na počátku září centrální banka oznámila, že v červenci provedla na devizovém trhu intervence proti posilující koruně za zhruba 28 miliard korun. Data za srpen budou zveřejněna na počátku října. Podle odhadů hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera centrální banka od poloviny července až po první zářijový týden intervenovala za zhruba 180 miliard korun.

"Z vývoje bilance ČNB usuzujeme, že ve druhé zářijové dekádě (od 10. do 20. září) významně poklesl spekulativní tlak na posilování koruny. Položka 'bilance pohledávek vůči zahraničí včetně cenných papírů', která má nejblíže k devizovým rezervám, totiž v první dekádě vzrostla o 33 miliard Kč, ale ve druhé dekádě září už jen o 3 miliardy Kč. To implikuje de facto zastavení intervencí ČNB," doplnil Navrátil.

"Koruna v souladu s naším očekáváním oslabila, a to až na 27,29 EUR/CZK. Zahraniční investoři si uvědomili, že ČNB nevyměkne a čekání na exit je jako čekání na Godota. Spekulanti navíc nesou vysoké náklady v podobě negativních sazeb. Takže vyměknou spíše spekulanti, kteří začnou překoupenou korunu prodávat," dodal na závěr ekonom.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat