Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak zakončily první kvartál světové burzy, co také zaznělo na investiční konferenci o výhledech a možnostech investování v letošním roce a jaké bájné zvíře může narušit televizní vysílání? To všechno musíte vědět.

1. Americké akciové trhy v závěru měsíce posílily

Hlavní indexy amerických burz zahájily pondělní seanci zhruba 0,7 % v plusu, Nasdaq posiloval dokonce o více než procento. Po projevu šéfky Fedu Janet Yellenové, který jsme sledovali živě, indexy vystoupaly ještě o několik bazických bodů výše. Index Dow nakonec v pondělí přidal 0,82 % 16 457,66 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,79 % na 1 872,34 bodu a technologický Nasdaq stoupl o 1,04 % na 4 198,99 bodu. Zdražily akcie ve všech sektorů s výjimkou energetického odvětví. Dařilo se všem sektorům s výjimkou energetiky. Poslední obchodní den prvního kvartálu na trh přilákal kupce z řad fondů, které nestihly do portfolií zahrnout "vítězné" akcie tohoto období. Po zhruba 6% poklesu v průběhu prvních tří měsíců tak americké indexy dosáhly kvartálního zisku (S&P 500 +1,30 %, Nasdaq +0,54 %, Dow ale klesl o 0,72 %). Jde o nejhubenější první kvartál za tři roky, v předchozích dvou letech akcie přidaly 12 %, respektive 10 %.

Další rok rekordních firemních zisků: Co znamenal pro akcionáře a zaměstnance?

Investoři čekají, co bude. Býčí sentiment prudce klesá, ale pesimistů nepřibývá

2. Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v červených číslech, nepomohly ani sílící spekulace o evropském QE

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v mínusu. Do zelených čísel indexy nedokázaly dostat ani spekulace, že by Evropská centrální banka mohla již brzy ohlásit spuštění programu kvantitativního uvolňování, ani projev šéfky americké centrální banky Janet Yellenové, která potvrdila, že je Fed nadále odhodlán podporovat americkou ekonomiku. Spekulace o brzkém spuštění evropského kvantitativního uvolňování zesílily poté, co na trhy před polednem dorazila zpráva, že tempo inflace v eurozóně v březnu podle předběžných údajů kleslo více, než se čekalo. Britský FTSE 100 oslabil o 0,26 %, německý DAX klesl o 0,33 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,45 %. Nejvíce zlevnily realitní společnosti, potravinářské odvětví a sektor služeb. Dařilo se naopak bankám, sektoru finančních služeb a stavebnímu odvětví.

Za první kvartál byl DAX na zelené nule (+0,04 %), CAC 40 posílil o 2,22 %, ale FTSE 100 naopak 2,23 % ztratil. Přes dvě procenta si připsaly švédské akcie (+2,4 %), zhruba 14 % přidal index burzy v Miláně a akcie ve Španělsku posílily přibližně o 6 % .

Asijské akcie v pondělí převážně zpevňovaly. Nikkei za uplynulé čtvrtletí ztratil 9 %

Deset změn, které by ukrajinská krize mohla vyvolat na mezinárodní scéně

Nizozemská banka ING hodlá začít znovu vyplácet dividendu

3. Pražská burza v úvodu nového týdne oslabovala, nakonec ale uzavřela mírně nad nulou

Pražská burza v pondělí celý den oslabovala, na samotném konci obchodování se ale index PX vzpamatoval a uzavřel se ziskem 0,08 % na 1 006,45 bodu. Nejvíce zdražily akcie Erste Group Bank, které přidaly 2,55 % na 676,80 Kč. Dařilo se také cenným papírům mediální společnosti CME, které posílily o 1,81 % na 59,20 Kč, a petrochemické firmě Unipetrol, jejíž akcie zdražily o více než procento na 144,45 Kč. V záporném teritoriu naopak skončily akcie uhelné společnosti NWR, které se ztrátou 2,99 % uzavřely na 11,35 Kč, developera Orco (-2,86 %) a energetické společnosti ČEZ, jejíž akcie poté, co generální ředitel firmy Daniel Beneš řekl, že je ohledně dividendy zastáncem předvídatelnosti, ne překvapení pro investory, oslabily o více než 2 % na 571 Kč. Beneš svým vyjádřením de facto odmítl návrh ministra financí Andreje Babiše, aby firma akcionářům vyplatila na dividendách celý loňský zisk. O více než procento oslabily cenné papíry Fortuny (-1,23 %) a necelé procento odepsaly akcie Komerční banky (-0,83 %) nebo tabákové firmy Philip Morris ČR (-0,52 %).

Za celý první kvartál index PX přidal 1,76 %. Fortuna patřila se ziskem 11,5 % k tomu nejlepšímu na trhu, ČEZ za 3 měsíce posílil o 10,4 %, Komerční banka a Philip Morris ČR shodně o 7,7 %. Nejhůře na tom naopak byla uhelná NWR s propadem o více než 52 %, Orco ztratilo 38,8 %, akcie CME ztratily od začátku roku přes 19 %, Unipetrol 14 % a Erste Group Bank odepsala 3,04 %. Někde uprostřed zůstaly se ziskem 1,96 % akcie Pegasu Nonwovens a Stock Spirits (+3,21 %), TMR (-1,2 %) a VIG (-0,5 %). Telefónika C.R., jejíž prodej skupině PPF byl podle očekávání schválen, přidala na pražské burze 1,4 %.

Češi začínají více riskovat, investiční koláč se však měnit nebude

Čistý zisk bank loni klesl o 2,9 miliardy na 61,4 miliardy Kč

4. Očekávané události

Japonsko v úterý zaktualizuje index nálady velkých průmyslových společností (odhad: 19 bodů) i firem mimo zpracovatelský sektor (25 bodů) a doplní jejich výhled (odhad: 13 bodů, respektive 16 bodů). Čína zveřejní finální březnový index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od společnosti HSBC (konsenzus: 48,1 bodu) a australská centrální banka rozhodne o výši úrokových sazeb (odhad: 2,5 %). Indexy nákupních manažerů za březen posléze doplní také eurozóna (konsenzus: 53 bodů) a jednotlivé evropské země, například Německo (odhad: 53,8 bodu), Itálie (odhad: 51,9 bodu), Francie (odhad: 51,9 bodu) a Spojené království (odhad: 56,9 bodu). Investoři budou pozorně sledovat čerstvé údaje o nezaměstnanosti, které na trhy pošlou Německo (odhad: 6,8 % v březnu), Itálie (odhad: 12,9 % v únoru) i celá eurozóna (odhad: 12 % v únoru). Také na českém trhu se bude pozornost investorů soustředit na index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a důležité údaje představí i Český statistický úřad, konkrétně míru zaměstnanosti a nezaměstnanosti, ekonomickou aktivitu za únor a čísla o HDP za poslední čtvrtletí 2013. V USA odpoledne březnové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru zveřejní společnosti Markit (odhad: 55,9 bodu) a ISM (odhad: 54 bodů). Ty doplní údaje o stavebních výdajích (odhad: +0,2 %) a prodejích automobilů na území USA (odhad: v celoročním přepočtu 15,8 milionu vozů).

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Druhá polovina roku bude stále o Fedu a ECB, v Praze se vyhněte akciím NWR a CME, zaznělo na investiční konferenci Erste

"V druhé půlce roku budu sledovat Fed a ECB, protože jsou mnohem důležitější než hospodářské výsledky firem. Dlouhodobě platí, že když se utahuje měnová politika, investoři by měli utíkat pryč z akcií, ale nyní to neplatí, protože není alternativa. Není kam jinam investovat se stejným výnosem," uvedl na investiční konferenci "Rok 2014: Cesta vzhůru plná výmolů" hlavní makléř brokerjetu ČS Martin Urban. V Praze by se vyhnul akciím CME a NWR. "Neříkám, že na nich nelze vydělat, ale je to kasino, ne investování. NWR má hotovost tak na tři čtvrtě roku, pak by za normální situace měla zkrachovat, ale samozřejmě existují možnosti financování, které její život mohou prodloužit."

Na konferenci ale byla řeč také o ekonomické situaci nebo investičních certifikátech. On-line přenos z celého pondělního odpoledne najdete ZDE, nejzajímavější výroky vystupujících expertů najdete na Twitteru Investičního webu.

6. Šéf ČEZ Beneš: Ohledně dividendy jsem zastáncem předvídatelnosti, ne překvapení pro investory

Generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš reagoval v rozhovoru pro týdeník Euro na plán ministra financí Babiše, aby ČEZ vyplatil na dividendách celý zisk. Beneš prohlásil, že bude tlačit na to, aby výplata dividendy nebyla nahodilá a řídila se jasnými zákonitostmi. "Ve vyspělých zemích není běžné, aby majitel prosazoval konkrétní výši dividendy (snad jen v případě aktivistických investorů, ale i ti spíše hovoří o zvýšení než o konkrétním výplatním poměru). Uvědomuje si totiž, že detailně nerozumí nebo se nechce zabývat řízením společnosti, a výkonné pravomoci proto deleguje na management. Neupírá mu je tedy ani v případě rozhodnutí, zda investovat, či vyplatit zisk. Ponechává si pouze kontrolní funkci. Andrej Babiš zastával donedávna v Agrofertu roli vlastníka i vrcholného manažera, teď je ovšem v jiné situaci. ČEZ slovy Daniela Beneše správně hájí nezávislost řízení," komentoval situaci Mikuláš Splítek z brokerjetu ČS.

7. Inflace v eurozóně v březnu dále zpomalila

Podle předběžných dat inflace v eurozóně v březnu zpomalila na 0,5 % meziročně z 0,7 % v únoru. Očekávalo se mírnější zpomalení na 0,6 %. Jádrová inflace klesla na 0,8 % meziročně v souladu s odhady z únorových 1,0 %. Inflace se dostala na nejnižší úroveň od listopadu 2009, a zpráva tak posiluje očekávání, že Evropská centrální banka učiní radikální kroky k odvrácení hrozby deflace. Mluví se o dalším kole LTRO, kvantitativním uvolňování i dalším snížení sazeb. ECB zasedá již ve čtvrtek.

8. Janet Yellenová: Ekonomika Spojených států je stále křehká, Fed ji proto bude dále podporovat

Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová ve svém pondělním projevu v Chicagu upozornila, že americká ekonomika stále nemá vyhráno. Podle první ženy v čele Fedu je nezbytné, aby banka ekonomiku nadále podporovala všemi opatřeními, která se v boji proti recesi do této chvíle osvědčila. Yellenová kromě jiného řekla, že je na tom americký trh práce v některých ohledech dokonce mnohem hůře než během recese, ze které se americké hospodářství dostává pouze velmi pomalu.

9. Švýcarsko vyšetřuje banky kvůli devizovým manipulacím

Švýcarský antimonopolní úřad WEKO zahájil vyšetřování několika švýcarských, britských a amerických bank kvůli údajným manipulacím na devizovém trhu. Úřad v pondělí uvedl, že vyšetřuje banky UBS, Credit Suisse, Zürcher Kantonal Bank, Julius Bär, JPMorgan, Citigroup, Barclays a Royal Bank of Scotland. "Existují důkazy, že tyto banky tajně spolupracovaly na manipulaci se směnnými kurzy při devizových obchodech," tvrdí WEKO. Úřad začal možné manipulace na devizových trzích předběžně zkoumat již v říjnu loňského roku, napsala agentura Reuters.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Televizní reportér tvrdej chleba má

Je jedno, o čem přesně byl živý vstup. Jednorožec v baletní sukni na sebe strhl veškerou pozornost.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
28. 4. 2021 11:51
ABCD investora: ESG investice, trh START a kapitalismus po covidu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Zaostřeno na digitální měny centrálních bank
Centrální banky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
1. 5. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Americké akcie podporují postup v boji s pandemií, politika Fedu i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat