Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak si v závěru prvního čtvrtletí vedly akciové trhy v Evropě i Spojených státech, kam chce investovat George Soros a co si můžete koupit za jeden dolar? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý zakončily březen neslavně, od začátku roku se indexy vyvíjejí smíšeně

Americké akcie v úterý po výrazném pondělním oživení oslabily a jejich indexy ztratily zhruba procento. Pozornost investorů na Wall Street se zaměřovala na ropný sektor a pokračující sestup cen ropy v souvislosti s vrcholícím jednáním o íránském jaderném programu. V červených číslech americké akcie skončily i za celý měsíc, od začátku roku se ale indexy na směru vývoje shodnout nedokázaly. Dow v úterý oslabil o 1,11 % na 17 776,12 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,88 % na 2 067,89 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,94 % na 4 900,88 bodu. Index volatility VIX v úterý stoupl o 5,38 % na 15,29 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA se snížil o dva bazické body na 1,92 %. Z deseti hlavních sektorů se v plusu udrželo pouze odvětví služeb. Nejvíce klesly akcie ze sektoru zdravotní péče, cenné papíry z odvětví základních materiálů a tituly ze sektoru necyklického spotřebního zboží. Za celý březen index Dow klesl o 1,94 %, S&P 500 odepsal 1,74 % a Nasdaq ztratil 1,26 %. Akcie navíc v úterý uzavřely nejen třetí měsíc roku, ale také první čtvrtletí. Index Dow za tři měsíce klesl o 0,24 %, S&P 500 ale naopak o 0,44 % zpevnil a Nasdaq stoupl o 3,48 %. Pro index S&P 500 byl letošní první kvartál devátým růstovým čtvrtletím v řadě. V poválečné historii rostl nejsledovanější americký akciový index takto dlouho nepřetržitě již pouze v dalších třech případech. Na druhou stranu se ale pro S&P 500 uplynulé čtvrtletí stalo nejslabšími třemi měsíci od roku 2012.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Hluboké ztráty neprovázel významný nárůst volatility a důležitá hladina podpory zůstala nedotčena, na nové rekordy si ale budeme muset počkat

Shiller: Centrální banky jsou v tom nevinně, akciovou bublinu nafukuje strach investorů

2. Evropské akcie v závěru čtvrtletí umazaly část zisků

Evropské akcie v závěru kvartálu tlačily do červených čísel právě ty sektory, které jim zajistily předchozí zisky, nedařilo se zejména akciím automobilek. Britský FTSE 100 v úterý odepsal 1,72 % a francouzský CAC 40 necelé procento, stejně jako německý DAX. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 0,64 %, v plusu se pohybovaly pouze sektor cestovního ruchu a maloobchodní odvětví, zbývající sektory zamířily do červených čísel v čele s chemickým odvětvím a automobilovým průmyslem. Za celý březen FTSE 100 ztratil 1,5 %, zatímco CAC 40 připsal 3,5 % a německý DAX posílil o 6 %. Za celý kvartál pak FTSE 100 zpevnil o 3,3 %, CAC 40 posílil o 17,99 % a DAX o 22,03 %.

Eurozóna v současné podobě nemůže přežít, tvrdí dluhopisoví experti

Řecko na dalším rozcestí: SHORT, nebo LONG?

3. Pražská burza v úterý mírně posílila, objem obchodování v závěru čtvrtletí dosáhl téměř miliardy korun

Index PX v úterý připsal 0,23 % na 1 033,66 bodu. Za celý březen index zpevnil o procento a za kvartál o více než 9 %. Více než polovinu celkového zobchodovaného objemu na burze zastupovaly akcie energetické společnosti ČEZ, které zpevnily o 0,38 % na 627,50 Kč. Výrazně nižší zobchodovaný objem zaznamenaly bankovní tituly - Komerční banka připsala 0,22 % a Erste Group Bank 0,56 %. Akcie O2 C.R. podražily o 1,64 % a cenné papíry pojišťovny VIG si polepšily o 0,18 %, zatímco akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens ztratily přes procento, stejně jako akcie skupiny Pivovary Lobkowicz. Cenné papíry mediální CME odevzdaly dokonce přes tři procenta.

Petrochemický holding Unipetrol se může stát výlučným vlastníkem České rafinérské. Transakci schválil napodruhé Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), když zamítl odvolání jednoho z účastníků řízení. Transakce, na konci které Unipetrol zcela ovládne Českou rafinérskou, by měla být dokončena v letošním druhém čtvrtletí. Akcie Unipetrolu v úterý zakončily obchodování lehce pod nulou se ztrátou 0,04 %.

V čem tkví kouzlo dividendových akcií nejen na pražské burze

4. Očekávané události

První dubnový den se ponese ve znamení finálních indexů nákupních manažerů jak v Evropě (Itálie, Francie, Německo, eurozóna, Nizozemsko, Rusko, Polsko, Španělsko, Česká republika, Řecko), tak ve Spojených státech a Asii (Jižní Korea, Japonsko, Čína, Tchaj-wan, Vietnam, Indonésie). Spojené státy navíc na trhy pošlou i zprávu o indexu nákupních manažerů podle institutu ISM, zaměstnanost v soukromém sektoru v březnu od ADP a stavební výdaje za únor. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v únoru klesla na nejnižší úroveň od května 2012, v celé EU je nejníže od září 2011

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v únoru klesla na 11,3 %. Analytici původně očekávali pokles na 11,2 % z lednových 11,4 % (revidováno z 11,2 %). V únoru 2014 činila míra nezaměstnanosti v eurozóně 11,8 %. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti klesla na 9,8 % z 9,9 % v lednu a 10,5 % v únoru 2014. Jedná se tak o nejnižší míru nezaměstnanosti v EU28 od září 2011.

Pokles spotřebitelských cen v eurozóně podle předběžných dat v březnu zpomalil

Míra nezaměstnanosti v Německu v březnu klesla na rekordní minimum

6. Řecko se s věřiteli nedohodlo, rozhovory budou pokračovat

Podle tří zdrojů agentury Reuters jednání Řecka a jeho zahraničních věřitelů skončilo bez výsledku a mělo by pokračovat příští týden. Čtvrtý zdroj dodal, že zastavení jednání není signálem roztržky, ale ukazuje pomalý pokrok. Podle něj je možné, že jednání budou pokračovat již ve středu v Aténách.

7. Přijde recese zisků amerických firem bez recese ekonomiky? Nebylo by to poprvé, akcie po nich zatím zažívaly dobré časy

Pokles ziskovosti firem alespoň dva kvartály v řadě, aniž by ekonomika byla v recesi? V USA celkem výjimečná věc. Pokles zisků se v Americe za uplynulý kvartál všeobecně očekává, akcioví investoři by se toho nicméně děsit nemuseli. Ale věřte historii.

8. George Soros: Možná budu na Ukrajině investovat miliardu dolarů

George Soros dlouho vyzýval trhy k tomu, aby pumpovaly miliardy na Ukrajinu. Nyní je podle všeho připraven svá slova sám následovat. Soros v rozhovoru s rakouskými novinami Der Standard prohlásil, že je připraven za určitých podmínek do ukrajinské ekonomiky investovat miliardu dolarů. "Jedná se o konkrétní investiční nápady, například v zemědělských a infrastrukturních projektech. Dal bych do toho tak miliardu dolarů. Musí to generovat zisk. Bude z toho profitovat má nadace, ne já osobně," řekl Soros.

9. Čína od 1. května zavede systém pojištění vkladů

Čína vůbec poprvé zavede pojištění vkladů u bank. Od května budou pojištěné vklady až do výše 500 tisíc jüanů, oznámila v úterý vláda. Pojištění vkladů je považováno za velmi důležitý krok v plánu liberalizace bankovního sektoru a má pomoci bankám k větší flexibilitě a konkurenceschopnosti.

10. Česká ekonomika ve čtvrtém kvartálu expandovala o něco méně, než se čekalo

Česká ekonomika ve čtvrtém kvartálu loňského roku podle finálních dat Českého statistického úřadu expandovala tempem 1,4 % meziročně, předchozí zpřesněný odhad přitom počítal s 1,5% růstem. Mezikvartálně se HDP zvýšil o 0,4 %, jak se očekávalo. Zpřesněný odhad potvrdil růst HDP v roce 2014 o 2 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Cablevision Systems chce koupit bulvární noviny za jeden dolar

Kabelová televizní společnost Cablevision Systems plánuje tento týden přednést akviziční nabídku novinám New York Daily News. Hodnotu bulvárního deníku přitom podle nejmenovaného zdroje stanovuje na jeden dolar.

Před měsícem vydavatel novin Mortimer Zuckerman, newyorský mediální a realitní magnát, oznámil, že hodlá deník prodat, a najal si k tomu účelu společnost Lazard. Čtenost deníku a jeho příjmy z reklamy již několik let stabilně klesají.

Dolarová nabídka Cablevision údajně bere v potaz především ztrátu deníku v minulém roce, která činila 30 milionů dolarů, a také jeho klesající náklad, který je výrazně odvislý od prodejů na stáncích.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat