Co musíte ráno vědět (1. září)

Jak si poslední prázdninový den vedly akcie v Evropě a Spojených státech, jak se vyvíjí míra nezaměstnanosti v eurozóně a Spojených státech a co poslouchá prezident Obama? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu opět mírně oslabily a zakončily srpen smíšeně. Cenám nesvědčila zlevňující ropa

Americké akciové trhy v úvodu středeční obchodní seance zamířily do mínusu ve světle levnější ropy a v očekávání dat z amerického trhu práce za srpen. Nakonec ale indexy většinu ztrát smazaly a zakončily nedaleko denních maxim. Index Dow ve středu oslabil o 0,29 % na 18 400,88 bodu a srpen zakončil o zhruba 0,2 % níže, S&P 500 ztratil 0,24 % na 2 170,95 bodu a Nasdaq Composite odepsal 0,19 % na 5 213,22 bodu jako jediný za celý srpen udržel mírný růst. V plusu se ve středu udržely sektory necyklického spotřebního zboží, financí a síťových služeb, největší poklesy zaznamenala odvětví energetiky a základních materiálů. Index volatility VIX stoupl o 2,29 % na 13,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelý bazický bod na 1,5732 %.

Akcie: Optimisté jsou již dnes tak trochu zvláštní druh

Krizové rány zarůstají a ekonomika naznačuje sílu. Nebezpečnější stav aby investor pohledal

2. Evropské akcie ve středu ztrácely kvůli slabým makrodatům

Evropské akcie se ve středu po rozporuplné zprávě z amerického trhu práce obchodovaly smíšeně. Commerzbank díky spekulacím o možné fúzi s Deutsche Bank vystřelila vzhůru o 4 %. Britský FTSE 100 odepsal 0,58 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,43 % a německý DAX oslabil o 0,61 %. Regionální STOXX 600 Europe ztratil 0,35 %. Investoři sledovali evropská makrodata i údaje z USA. Míra nezaměstnanosti v eurozóně i EU proti očekávání stagnovala, ačkoli trh predikoval pokles, a stejně tak inflace zůstala na předchozí hladině, přestože trh doufal v mírné zrychlení tempa růstu cen.

Od frexitu po östexit, nebo snad orbánizace či szydłover? Nejblíže odchodu z EU jsou Francouzi

Konec globalizace? Možná, ale ne kvůli Trumpovi nebo brexitu

3. Pražská burza ve středu zakončila na zelené nule, akcie skupiny ČEZ a Erste Group Bank zamířily do červených čísel

Index PX ve středu připsal 0,04 % na 859,14 bodu. Burzu podržela Komerční banka, která zastupovala necelou polovinu zobchodovaného objemu a posílila o 0,24 %. Naproti tomu akcie skupiny ČEZ oslabily o 0,56 % a nedařilo se ani Erste Group Bank, která odepsala 0,22 %. Významnějšího zobchodovaného objemu dosáhly také akcie Monety Money Bank, které zakončily na zelené nule se ziskem 0,06 %, a telekomunikační O2 C.R., které naopak 0,35 % odepsaly. Největší procentuální zisk zaznamenala pojišťovna VIG, jejíž akcie zpevnily o 2,82 %, naproti tomu největší procentuální ztrátu utrpěly cenné papíry mediální CME, které ztratily 1,21 %.

KONTEXT: Škola – základ života (č)i hospodářské smrti aneb (Ne)myslím, tedy jsem (vzor: 2.0)

4. Očekávané události

Čtvrtek bude patřit indexům nákupních manažerů. Finální srpnové údaje za zpracovatelský sektor budou zveřejněny v Asii, Evropě i USA. V zámoří odpoledne vyjdou ještě údaje o počtu propuštěných zaměstnanců od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas, zpráva o nákladech na práci a produktivitě práce, pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, statistika stavebních výdajů, údaje o prodejích aut a americká vládní energetická agentura EIA přidá zprávu o vývoji zásob zemního plynu na území Spojených států. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí na trh pošlou v Evropě Hays nebo Pernod Ricard, v USA Joy Global, Ciena nebo Campbell Soup a v Kanadě lululemon athletica. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ADP: Soukromý sektor ve Spojených státech v srpnu vytvořil 177 tisíc pracovních míst

Podle zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v srpnu 177 tisíc pracovních míst. Očekával se přírůstek 175 tisíc. V červenci v soukromém sektoru vzniklo podle ADP 194 tisíc míst (revidováno ze 179 tisíc).

6. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v červenci zůstala na 10,1 %

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v červenci podle dat Eurostatu stagnovala na 10,1 %, tedy na nejnižší hladině od července 2011. Trh vyhlížel mírný pokles na 10 %. V červenci 2015 dosahovala míra nezaměstnanosti v regionu 10,8 %. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti rovněž stagnovala na červnové hladině, zůstala tedy na 8,6 %, což je nejnižší zaznamenaný výsledek od března 2009. V červenci 2015 dosahovala míra nezaměstnanosti 9,4 %.

Tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v srpnu podle předběžných dat stagnovalo na 0,2 %

Míra nezaměstnanosti v Německu v srpnu stagnovala na 6,1 %

7. Deutsche Bank údajně zvažuje fúzi s Commerzbank. Snaha o snižování nákladů by podle jejího ředitele měla dominovat dění v evropském bankovním sektoru

Podle informací serveru CNBC zvažuje německá Deutsche Bank fúzi s Commerzbank. Obě banky se ke spekulacím odmítly vyjádřit, ale ředitel Deutsche Bank John Cryan na středeční konferenci ve Frankfurtu prohlásil, že Německo má "příliš mnoho bank a příliš nízké marže" a že prioritou pro evropské banky nyní musí být snižování nákladů. "Potřebujeme více fúzí, a to jak na národní úrovni, tak přes hranice," prohlásil Cryan.

8. El-Erian neriskuje: Pokud budou páteční data z amerického trhu práce dobrá, výrazně vzroste pravděpodobnost zářijového zvýšení sazeb v USA

Podle Mohameda El-Eriana, který v současnosti pracuje jako poradce společnosti Allianz, nyní existuje 60% šance, že Fed na svém zářijovém zasedání přistoupí k dalšímu zvýšení sazeb. Tato pravděpodobnost však podle něj může vyšplhat až na 80 %, pokud páteční data z amerického trhu práce splní tři klíčové podmínky. "Pravděpodobnost (dalšího zvýšení sazeb) výrazně vzroste, pokud páteční data splní tři podmínky - více než 180 tisíc nových pracovních míst, solidní růst mezd a žádná výrazná změna v míře participace," řekl El-Erian v rozhovoru pro CNBC.

9. Kanadská ekonomika klesla nejprudším tempem za sedm let

Kanadská ekonomika zaznamenala ve druhém čtvrtletí nejprudší pokles za posledních sedm let, respektive od světové finanční krize. Tamní statistický úřad ve středu oznámil, že se hrubý domácí produkt v ročním přepočtu propadl o 1,6 %. Ekonomiku nepříznivě zasáhl jednak pokles vývozu, jednak výpadek v těžbě ropy, který způsobily rozsáhlé lesní požáry.

10. Izrael odsouhlasil rozšíření židovských osad na Západním břehu

Izrael ve středu schválil rozšíření židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu o 284 nových bytů a zpětně legalizoval 179 dříve postavených bytů. Informovala o tom agentura Reuters. Zvětšování židovských osad západ kritizuje, protože podle něj poškozuje mírová jednání s Palestinci. Ti izraelskou osadní politiku dlouhodobě odsuzují.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ideální hudba na léto? Tohle poslouchal prezident Obama!

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat