Co musíte ráno vědět (10. března)

Významné události konce uplynulého obchodního týdne a víkendu, zhacené plány rozvoje těžby plynu v Černém moři a narozeniny možná nejštíhlejší "celebrity" světa. To vše musíte hned ráno vědět.

1. Americké akcie zakončily v pátek kolem nuly, za týden posílily. Index S&P 500 stanovil další rekord

Index Dow v pátek posílil o 0,19 % na 16 452,72 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,05 % na rekordních 1 878,03 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,37 % na 4 336,22 bodu. Investory potěšily údaje z trhu práce. Celková míra nezaměstnanosti v USA v únoru sice vzrostla na 6,7 %, nových míst ale vzniklo více, než se čekalo. Investoři jsou ale nadále nervózní z dění na Ukrajině, kde se o víkendu proruské demonstrace z Krymu přelily do dalších oblastí východní Ukrajiny, například do Doněcku. Za celý týden ale i tak americké indexy stouply - S&P 500 přidal 1 %, Dow vzrostl o 0,8 % a Nasdaq posílil o 0,65 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci v USA dominují a vzhlížejí k psychologické metě 1 900 bodů

2. Evropské akcie v pátek výrazně oslabily, německý DAX za týden odepsal přes 3 %

Evropské akcie se v závěru týdne potopily do červených čísel. Investoři před víkendem vybírali zisky, a snažili se tak zabránit případným ztrátám v novém týdnu kvůli pokračujícímu překotnému vývoji situace na Ukrajině. Britský FTSE 100 oslabil o 1,12 %, německý DAX klesl o 2,01 % a francouzský CAC 40 odepsal 1,15 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 nakonec ztratil 1,57 % a uzavřel na 3 095,31 bodu. Ztrácely všechny hlavní sektory, nejvíce klesly odvětví zdravotnictví, automobilový sektor a tituly ze sektoru základních materiálů. Pouze kolem půl procenta ztratily sektor cestovního ruchu a dopravy, potravinářské odvětví a mediální tituly. Za celý týden klesl britský FTSE 100 o 1,42 %, německý DAX odepsal 3,52 % a francouzský CAC 40 oslabil o 0,95 %. Jednotný index DJ EuroStoxx 50 odepsal od pondělí do pátku 1,71 %.

Peter Garnry (Saxo Bank): Dlouhodobí investoři by ukrajinskou krizi měli ignorovat, pro ty krátkodobé může být příležitostí

3. Pražská burza v pátek oslabila, index PX přesto setrval nad 1 000 bodů

Pražská burza v závěru týdne po třídenním růstu oslabila, index PX odepsal 0,69 % na 1 002,02 bodu. Výrazné ztráty si připsaly akcie rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank a uhelné společnosti NWR. Za celý týden akcie na pražské burze klesly o 1,29 %.

4. Očekávané události

Ekonomický kalendář v USA je pro druhý březnový týden poněkud chudší,v pondělí proto bude investory nejvíce zajímat, co řeknou k americké ekonomice a měnové politice dva členové Fedu, Charlesové Plosser a Evans. Index S&P 500 bude obhajovat historický rekord. V Evropě vyjdou čísla o francouzském průmyslu a údaje o důvěře investorů za celou eurozónu. V Bruselu se sejdou ministři financí zemí eurozóny. Světové trhy tak budou od rána možná nejvíce reagovat - kromě geopolitických témat - na údaje z Asie, kde v Japonsku vyjde zpřesněný údaj o vývoji HDP na konci loňského roku a v Číně statistika úvěrů. Česká republika bude mít dostatek vlastních témat, protože v devět hodin vyjdou statistiky vývoje spotřebitelských cen, nezaměstnanosti a obchodní bilance. Vše podstatné, co bude pro investory podstatné v celém týdnu, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Plány Ukrajiny na rozvoj těžby plynu v Černém moři asi zhatí Krym

Ukrajinské plány na rozšíření těžby plynu v Černém moři mohou vzít kvůli pravděpodobnému připojení Krymu k Rusku zasvé. Ve vodách kolem poloostrova se totiž nachází většina podmořských nalezišť, na jejichž průzkumu a rozvoji nyní Ukrajina pracuje. Do průzkumu černomořských ložisek Ukrajina přitáhla velké světové ropné koncerny, jako ExxonMobil, Royal Dutch Shell, Eni a OMV. Do prací na rozvoji černomořských ložisek ale zasáhla těžká nejistota, protože Krym, kde převládají Rusové, odmítl svržení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče a jeho parlament vyhlásil připojení k Rusku. ExxonMobil kvůli těmto událostem své aktivity v ukrajinských vodách pozastavil.

Kyjev: Gazprom asi zvýší cenu plynu Ukrajině o 40 %

6. Inflace v Číně byla v únoru nejnižší za 13 měsíců

Index spotřebitelských cen narostl v souladu s odhadem trhu pouze o 2 %, když o 9 % klesly ceny vepřového. Výrobní ceny se snížily 24. měsíc za sebou, tentokrát o 2 %, analytici čekali 1,9% pokles. Data jsou z pohledu růstových vyhlídek čínské ekonomiky, na světě druhé největší, varující. Nízká inflace je ovšem zároveň nadějí pro ty, kdo věří, že čínská vláda nenechá hospodářství příliš zpomalit a podpoří ho. "V krátkodobém horizontu roste riziko deflace," uvedli ke zprávě ekonomové z ANZ. "Růst HDP v prvním pololetí bude pravděpodobně nižší než zamýšlených 7,5 %, což by mohlo v dalších měsících vést k podpoře hospodářství ze strany politiků."

Zahraniční obchod Číny vykázal v únoru nečekaně schodek

7. Singer (ČNB): Slabší kurz koruny je předmětem debat bankéřů, intervence mají pozitivní dopady na ekonomiku

Singer to uvedl v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize. Slabší kurz domácí měny je realitou, ČNB intervence již přes čtvrt roku neprovádí. Bankéři debatují o tom, jak závazek držet kurz koruny nad úrovní 27 EUR/CZK ukončit, dodal guvernér. Neobává se skokového růstu hodnoty koruny po ukončení řízeného oslabení měny. Připustil ale, že by centrální banka mohla "závazek držet delší dobu". "Už teď říkám, že si nelze představit, abychom si touto epizodou prošli jen kvůli tomu, abychom čelili stejnému problému," vysvětlil. V letošním prvním čtvrtletí si guvernér ČNB dovede představit, že inflace v jednom měsíci klesne pod nulu.

8. USA prý vyšetřují dvě francouzské banky kvůli porušování sankcí

Americké úřady vyšetřují, zda dvě francouzské banky neporušily předpisy zamezující praní špinavých peněz a hospodářské embargo vůči některým zemím, jako je například Írán. Vyšetřovanými mají být Crédit Agricole a Société Générale. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na zdroj obeznámený s vyšetřováním. Kromě porušení sankcí vůči Íránu vyšetřovatelé zkoumají, zda banky neporušily také embarga vůči Kubě a Súdánu.

9. Dohoda mezi věřiteli a Řeckem do pondělí nebude

Řecko a jeho zahraniční věřitelé zřejmě nedokončí dohodu potřebnou pro uvolnění dalších peněz ze záchranného úvěru pro Řecko ve stanoveném termínu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na tři zdroje z řecké vlády. Dohoda měla být dokončena do 10. března. Představitelé Řecka a zástupci Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu doufali, že se podaří dokončit hodnocení reformního pokroku Řecka do pondělní schůzky Euroskupiny. Strany nejsou schopné se dohodnout na několika bodech, třeba na strukturálních opatřeních, která mají zvýšit hospodářskou konkurenceschopnost země, a na výši dalšího kapitálu pro řecké banky.

10. Merkelová a šéf VW zahájili CeBIT důrazem na ochranu dat

Německá kancléřka Angela Merkelová a šéf Volkswagenu Martin Winterkorn zahájili v neděli největší světový veletrh výpočetní techniky CeBIT v Hannoveru důrazem na ochranu dat. Britský premiér David Cameron, který je letos hlavním hostem akce, vyzval k technologické spolupráci britských inovátorů se silným německým průmyslem.

Snowdenův vzkaz z ruského exilu: Míra sledování je horší, než si Orwell uměl představit. Naše děti nepoznají soukromí

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Před 55 lety přišla na trh dnes kultovní panenka Barbie

Panenku Barbie, jednu z nejpopulárnějších hraček vůbec, představila poprvé firma Mattel před 55 lety, 9. března 1959, na veletrhu v New Yorku. Nezvykle štíhlá, necelých 30 centimetrů vysoká dlouhonohá panenka s výraznými tvary ženského těla vzbudila poprask. Do té doby se totiž panenky podobaly spíše batolatům nebo nevinným holčičkám. Za více než půl století si vyzkoušela řadu profesí i modelů - byla manekýnkou, kosmonautkou, atletkou, podnikatelkou nebo třeba prezidentskou kandidátkou. Barbie se stala i černoškou, hispánkou, indiánkou nebo Číňankou. Získala i podobu řady celebrit. Své panenky mají například vévoda a vévodkyně z Cambridge (britský princ William a jeho manželka Kate), spisovatelka Joanne K. Rowlingová, autorka série o Harrym Potterovi, nebo švédská princezna Victorie. Svým stylem inspirovala životní způsoby řady bohatých "hvězd", jako třeba Paris Hilton, plastické operace známých i neznámých nešťastnic, ale vedle toho i některé povedené parodie.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat