Co musíte ráno vědět (10. března)

Jak zahájily akcie druhý březnový týden, jak evropské dluhopisy zareagovaly na start kvantitativního uvolňování a kdo si troufá radit Fedu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily týden posílením. Napravily tak část pátečních ztrát

Americké akciové trhy v první obchodní seanci týdne posílily a oživily po velkém pátečním výprodeji. Investoři částečně odložili obavy z brzkého zvyšování sazeb v USA. Při absenci důležitých makrodat trh ocenil zprávy o zpětných odkupech a akvizicích. Index Dow posílil o 0,78 % na 17 995,72 bodu, S&P 500 přidal 0,39 % na 2 079,43 bodu a Nasdaq zpevnil o 0,31 % na 4 942,44 bodu. Nejvíce se dařilo akciím průmyslových firem, cyklickým spotřebitelským titulům a odvětví zdravotní péče, v mínusu zůstaly energetika, základní materiály a síťové služby. Index volatility VIX se téměř nezměnil a zůstal na úrovni 15 bodů. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o 5 bazických bodů na 2,19 %.

Akcie Applu (+0,43) už téměř tradičně reagovaly na představované produktové novinky (Apple Watch, nový MacBook, partnerství levnější Apple TV - za 69 USD - a HBO, ResearchKit) hodně divoce. Pomyslná houpačka je nejprve vynesla až na 129,57 USD, aby pak rychle oslabily až ke 125 USD za kus. Komentátoři se mimo jiné ptají, proč že si vlastně má někdo koupit Apple Watch, nejočekávanější novinku, jejíž cena se bude pohybovat od 349 do 17 000 USD. Nakonec převážil mírný optimismus a akcie největší veřejně obchodované americké firmy posílily téměř o půl procenta.

6 let od 666: Dožije se americký býk sedmých narozenin?

Levné peníze nám zkomplikovaly život, tvrdí sázkaři na jednotlivé akcie. Pokolikáté už?

2. Evropské akcie zahájily týden v červených číslech, dolů je vedlo Řecko

Evropské akciové trhy sklouzly po pětitýdenní rally ze sedmiletých maxim. Britský FTSE 100 odepsal 0,51 %, francouzský CAC 40 0,55 % a německý DAX naopak o 0,27 % zpevnil. Regionální Stoxx Europe 600 ztratil 0,24 %. Dolů ho vedly řecké akcie, index aténské burzy ASE ztrácel nejvíce ze všech akciových trhů v eurozóně. "V krátkém období to vypadá, že jsou evropské trhy přesycené a potřebují pauzu," říká Raimund Saxinger z Frankfurt-Trust Investment. "Řecko představuje jen krátkodobou obavu, v dlouhodobém výhledu však na trhu takový vliv mít nebude," dodává. Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem v pondělí prohlásil, že se jednání s Řeckem posunula o krok zpět a že země nenabídla žádné podrobné nástroje, které jsou zapotřebí. Jeho slova poslala aténský index ASE o 4 % níže.

Akcie pohledem technické analýzy: Výrazná rally se nečeká

Goldman Sachs: Řekové nemohou jen tak začít tisknout drachmy. V manželství s eurem musejí vydržet

3. Pražská burza v úvodu týdne oslabila o více než procento

Index PX v pondělí odepsal 1,27 % na 1 024,21 bodu. Největšího objemu dosáhla v pondělí skupina ČEZ, jejíž akcie oslabily o více než dvě procenta. Burzu stahovaly dolů také bankovní tituly - Komerční banka odevzdala přes dvě procenta a Erste Group Bank přes procento. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie mediální CME, které oslabily o 2,65 %. V plusu se pohybovaly pouze cenné papíry společností Philip Morris ČR (+0,63 %), Pivovary Lobkowicz (+0,49 %), Stock (+0,26 %) a Unipetrol (+0,37 %).

ČS: Březnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

V noci na úterý Čína zveřejní ostře sledované údaje o spotřebitelské i výrobní inflaci. V Evropě se investoři dozvědí, jak je na tom průmyslová výroba ve Francii a Itálii, jak se v únoru vyvíjela situace na švýcarském trhu práce a jakého tempa dosahuje řecká inflace. V USA bude zveřejněn index optimismu malých firem, JOLTS, oblíbená statistika guvernérky americké centrální banky Janet Yellenové, která ukáže, kolik ve Spojených státech v lednu bylo volných pracovních pozic, a údaje o změně velkoobchodních zásob. Hospodářské výsledky na starém kontinentu zveřejní například RWE a Prudential a ministři financí zemí Evropské unie budou v Bruselu jednat o návrhu předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera na balík investic v objemu 315 miliard eur. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spotřebitelské ceny v Česku v únoru vzrostly více, než se čekalo

Spotřebitelské ceny v Česku v únoru vzrostly meziměsíčně o 0,2 %, očekávala se přitom stagnace. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle alkoholické nápoje a tabák a v oddíle rekreace a kultura. Meziročně se ceny zvýšily o 0,1 % při očekávání poklesu o 0,1 %.

Nezaměstnanost v únoru klesla na 7,5 %, přibylo volných míst

6. Citigroup: Evropské akcie letos díky kvantitativnímu uvolňování posílí o více než 30 %

Evropské akcie si již nyní užívají nejlepší začátek roku za více než dvě dekády, podle analytiků ze Citigroup růst ale ani zdaleka nekončí. Evropské akcie podle Jonathana Stubbse, šéfa evropské divize banky a oddělení britských akciových strategií, letos zpevní o dalších 14 %. Uvedl to v poznámce klientům 5. března a zároveň zvýšil odhad pro růst regionálního indexu Stoxx Europe 600 na 450 bodů z původního odhadu 400 bodů. V pátek se index pohyboval těsně pod hranicí 400 bodů a od začátku letošního roku už připsal 15 % na sedmileté maximum.

Tuto překážku pro fungování evropského QE nemusíte hledat dlouho

7. Eurozóna: Důvěra investorů dle Sentix v březnu roste na 18,6 bodu z 12,4 bodu (odhad: 15 bodů)

Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny se v březnu vyšplhala na nejvyšší úroveň za sedm a půl roku. Její hlavní index tak vystoupil na 18,6 bodu z únorových 12,4 bodu, vyplývá z výsledků průzkumu společnosti Sentix. K růstu indexu přispělo i rozhodnutí Evropské centrální banky podpořit hospodářský růst nákupem vládních dluhopisů.

8. Libye bude mít problém udržet zahraniční personál ropného sektoru

Páteční útok na libyjské ropné pole Ghaní přináší nový prvek do nepokojů v Libyi, totiž ohrožení zaměstnanců ropného sektoru do té míry, že provozovatelé začnou mít problémy udržet v zemi zahraniční techniky, kteří zajišťovali chod zařízení. Napsal to list The Wall Street Journal. Na ropné pole zaútočili radikálové a předpokládá se, že patří ke skupině Islámský stát, která svou působnost rozšiřuje ze Sýrie a Iráku na sever Afriky. Pohřešuje se devět zaměstnanců. Je mezi nimi Čech a Rakušan a filipínské ministerstvo zahraničí v pondělí oznámilo, že pohřešuje čtyři své občany.

9. Německo by se podle těžařů nemělo vzdávat břidlicového plynu. Spolkový sněm o těžbě z břidlic má rozhodnout na jaře

Německo by se nemělo vzdávat možnosti těžit plyn z břidličných hornin, když chce v rámci transformace energetiky ve větší míře spoléhat na výrobu elektřiny ze zemního plynu. Na tiskové konferenci to v pondělí řekl předseda Hospodářského svazu pro těžbu ropy a zemního plynu (WEG) Gernot Kalkoffen. O možném zákazu těžby plynu z břidlic metodou hydraulického štěpení by měl Spolkový sněm rozhodnout v březnu či dubnu.

10. ECB zahájila program kvantitativního uvolňování nákupem německých dluhopisů, postupně se přidaly další centrální banky zemí eura

Evropská centrální banka v pondělí zahájila program kvantitativního uvolňování nákupem německých dluhopisů. Informovaly o tom dva nejmenované zdroje. Centrální banky zemí eurozóny podle dvou traderů pohybujících se na dluhopisových trzích v pondělí začaly nakupovat německé dluhopisy. Mluvčí ECB zprávu odmítl komentovat, zatímco dluhopisy zažívaly rally. Výnos německých 10letých dluhopisů v reakci na zprávu klesl o 4 bazické body na 0,35 % a přiblížil se rekordnímu minimu 0,283 % dosaženému 26. února. Výnos italských desetiletých dluhopisů rovněž spadl o 4 bazické body, a to na 1,28 %. Pouději ECB zahájení QE potvrdila.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

New York Times versus Fed

V den výročí počátku býčího trhu redakční rada deníku New York Times na webových stránkách novin zveřejnila článek, v němž vyzvala Fed, aby nespěchal se zvyšováním úrokových sazeb. Článek byl napsán v pátek poté, co vyšla více než příznivá zpráva o tvorbě pracovních míst v americké ekonomice, což vyvolalo spekulace o tom, že Fed přistoupí ke zvyšování sazeb spíše dříve. Zároveň však ze zprávy vyplynulo, že míra participace v zemi stále slábne a mzdy rostou o mnoho pomaleji, než se předpokládalo. Právě proto redakční rada NYT vyzvala Fed, aby se zvyšováním sazeb nespěchal.

"Fed by měl vyčkat, dokud mzdy neporostou ruku v ruce s inflací a produktivitou. Mezitím by měl využít svých nástrojů k tomu, aby úvěry za nízké úroky byly využívány produktivně, ne k tvorbě tržních bublin," tvrdí editoři NYT. "Jistě, Kongres by měl také vykonat svůj díl při snaze podpořit tvorbu pracovních míst a ekonomický růst, například financováním infrastrukturních projektů. Jeho neschopnost jednat je jen dalším důvodem pro to, aby Fed své rozhodnutí správně načasoval."

Zastarávající infrastruktura je ve Spojených státech skutečný problém. Vládnímu fondu, který by měl projekty financovat, soustavně hrozí krach. Tématu se věnoval například i John Oliver v komediálním americkém pořadu Last Week Tonight.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat