Co musíte ráno vědět (10. března)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, kdo se chystá zažalovat americký Fed a jak se ve Skotsku potýkají s hlasem ovládanými výtahy? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu díky obnovenému růstu cen ropy zpevnily, akciový býk oslavil sedmé narozeniny

Americké akciové trhy ve středu uzavřely v zelených číslech, náladu na trzích podpořil obnovený růst cen ropy. Index Dow se těsně přehoupl přes 17 000 bodů, S&P 500 ale dvoutisícovou hranici nepokořil. Wall Street navíc, technicky ne tak docela právem, oslavila sedm let býčího trendu. Index Dow ve středu posílil o 0,21 % na 17 000,36 bodu, širší S&P 500 přidal 0,51 % na 1 989,26 bodu a Nasdaq Composite uzavřel silnější o 0,55 % na 4 674,38 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,77 % na 18,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět bazických bodů na 1,883 %. Nejlepší výkon podalo energetické odvětví, v plusu ale skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejméně přidaly sektor zdravotní péče a finanční odvětví. Americké akcie za sebou mají sedm let býčího trendu, během něhož jejich tržní cena stoupla zhruba o 16 bilionů dolarů. Nejlepší výkon podaly od března 2009 akcie Applu, Alphabetu, Microsoftu a Amazonu, následovaly cenné papíry konglomerátu Berkshire Hathaway, investiční banky Wells Fargo a průmyslového konglomerátu General Electric.

9. března oslavil americký akciový býk 7. narozeniny. Připomeňme si pár velkých vítězů uplynulých let.

Zveřejnil(a) investicniweb.cz dne 9. březen 2016

Problémy s likviditou aneb Připravte se na další flash crashe

2. Evropské akcie před zasedáním ECB převážně posilovaly, nedařilo se těžařům

Evropské akcie ve středu převážně rostly. Investoři sledují kolísavé ceny komodit a vyčkávají před čtvrtečním zasedáním Evropské centrální banky. Britský FTSE 100 připsal 0,34 %, francouzský CAC 40 0,49 % a německý DAX 0,31 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,5 %, většina jeho sektorů se pohybovala v plusu. Navzdory oživení cen komodit se odpoledne pod tlakem ocitly akcie těžařů. V úterý sektor ztratil 9 % v reakci na slabá data o čínské obchodní bilanci. Akcie společnosti Prudential zareagovaly pozitivně na více než 20% růst provozního zisku a oznámení navýšení dividendy. Naopak Deutsche Post ztratila kolem 2 % navzdory lepším hospodářským výsledkům. Přes dvě procenta odevzdala i německá firma E.ON, když ohlásila za loňský rok vyšší ztrátu, než se čekalo.

Ohňostroj iracionalit: Jiný pohled na tržní paniku z úvodu roku

3. Pražská burza ve středu ztratila přes půl procenta

Index PX ve středu klesl o 0,66 % na 886,71 bodu. Akcie skupiny ČEZ dosáhly druhého největšího zobchodovaného objemu, ztratily však téměř procento. Největší zobchodovaný objem ve středu připadl na akcie Komerční banky, ty naopak skončily lehce nad nulou. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, přidala 0,3 %. V poklesu pokračovaly akcie NWR, jejichž cena klesla na deset haléřů, a výrazně se ve středu nedařilo ani likérce Stock a mediální CME, které ztratily přes tři procenta. Kolem jednoho procenta odepsaly i cenné papíry tabákové společnosti Philip Morris ČR a Pivovarů Lobkowicz. Thomas Unger, analytik z Erste Group Bank, snížil ve středu cílovou cenu akcií rakouské pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group ze 40 na 30 eur. Doporučení nicméně ponechal na stupni "kupovat". Akcie VIG ve středu zlevnily o 1,77 % na 603,80 Kč.

KONTEXT: Rozděl (se) a panuj aneb Co musí ČEZ udělat, aby ustál revoluci v energetice

4. Očekávané události

Ve čtvrtek budou investoři sledovat především zasedání Evropské centrální banky, v noci na čtvrtek však také na trhy doputuje zpráva o čínské inflaci, ke které se dopoledne připojí německá obchodní bilance nebo francouzská průmyslová výroba. Řecko zveřejní inflaci a míru nezaměstnanosti a Spojené státy odpoledne vydají jako každý čtvrtek týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Hospodářské výsledky oznámí například Dollar General, Linde, Aviva nebo Carrefour. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bangladéš viní Fed ze ztráty 100 milionů dolarů

Bangladéšská centrální banka oznámila, že se snaží získat zpět 100 milionů dolarů, které jí byly údajně odcizeny čínskými hackery z účtu, který měla v newyorské pobočce Fedu. Zvažuje, že americkou centrální banku zažaluje.

6. MMF vyzval Írán k ekonomickým reformám

Írán může v příštích letech počítat se solidním růstem ekonomiky, musí ale uskutečnit výrazné strukturální reformy k udržení tempa hospodářské expanze. Uvedl to náměstek ředitele odboru MMF pro Blízký východ a Střední Asii Aasim Husain. Íránskou ekonomiku by mělo podpořit zrušení mezinárodních sankcí, jimž země léta čelila kvůli svému jadernému programu.

7. ECB chystá další uvolnění měnové politiky, možná zvýší nákupy

Evropská centrální banka chystá ve čtvrtek další uvolnění měnové politiky. Čeká se od ní přinejmenším další snížení depozitní sazby a většina analytiků se také domnívá, že by ECB mohla posílit i program nákupů dluhopisů. Tím podporuje ekonomiku eurozóny už celý rok, jeho výsledky jsou však stále nepřesvědčivé.

Jak na pomoc evropským bankám a ekonomice? ECB na to jde od špatného lesa

8. Vzepřou se komerční banky diktatuře ECB?

Část trhu čeká, že Evropská centrální banka na svém březnovém zasedání dále uvolní svoji měnovou politiku, tedy posune depozitní sazbu hlouběji do mínusu, případně oznámí i úpravy v nastavení programu kvantitativního uvolňování. Další snížení sazeb by bylo špatnou zprávou především pro komerční banky, které se již nyní děsí chvíle, kdy budou muset záporné úroky ECB začít přeúčtovávat svým klientům.

9. Toshiba udělila Canonu exkluzivní práva na podání nabídky na koupi majoritního podílu v divizi zdravotnického zařízení

Japonský průmyslový konglomerát Toshiba vstoupí do exkluzivních jednání s výrobcem elektroniky Canon o prodeji své divize zdravotnických přístrojů. Canon za tuto divizi v silně konkurenční aukci nabídl přes 700 miliard jenů (6,2 miliardy dolarů, 153 miliard Kč), napsal japonský list Nikkei.

10. Spotřebitelské ceny v Česku vzrostly v únoru oproti lednu o 0,1 %, pokles cen pohonných hmot pokračoval

Spotřebitelské ceny vzrostly v únoru proti lednu o 0,1 %. Tento vývoj ovlivnilo především zvýšení cen v oddíle rekreace a kultura a v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v únoru o 0,5 %, tedy o 0,1 procentního bodu méně než v lednu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jakým obtížím musejí čelit Skotové, kteří se ocitnou v hlasem ovládaném výtahu?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat