Co musíte ráno vědět (10. července)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie na trzích v Evropě i zámoří, jak vidí letošní rok Mezinárodní měnový fond a kdo má tahanice s úřady kvůli krádeži vody? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zakončily ve čtvrtek v zelených číslech. Zotavily se ze středečního propadu čínských akcií i technického selhání NYSE

Americké akcie výrazně ožily a smazaly středeční ztráty vyvolané propadem cen v Číně. Obchodování na NYSE se po středečních technických potížích vrátilo do normálu. Index Dow posílil o 0,19 % na 17 548,62 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,23 % na 2 051,31 bodu a Nasdaq zpevnil o 0,26 % na 4 922,40 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 1,58 % na 19,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o 11 bazických bodů na 2,30 %. V zelených číslech skončilo osm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo finančnímu sektoru (+0,88 %) a energiím (+0,82 %). Naopak v záporu zakončila odvětví veřejných dlužeb (-0,55 %) a technologií (-0,09 %).

Akcie čeká kolaps. Čtěte!

2. Evropské akcie ve čtvrtek posílily díky zklidnění situace kolem Řecka a zastavení propadu na čínském trhu

Evropské akcie ve čtvrtek reagovaly pozitivně na to, že se neobjevila žádná nová děsivá zpráva týkající se Řecka. Investory navíc potěšilo také uklidnění situace na čínském akciovém trhu, který po středeční výprodejové vlně zastavil propad. Britský FTSE 100 zpevnil o 1,4 %, francouzský CAC 40 o 2,55 % a německý DAX o 2,32 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 2,2 %, všechny jeho sektory se pohybovaly v plusu a posilovaly alespoň o 1,5 %. "Řecko by mělo být nyní už v ceně akcií zahrnuté," říká Heinz-Gerd Sonnenschein, stratég z Deutsche Postbank. "Spousta evropských indexů zahájila korekci a podle mého názoru trhy možná konečně našly dno. Zdá se, že bychom konečně mohli být připraveni na uzavření této kapitoly a že se mnoho lidí chystá vrátit na trh."

Čeho se bát, když ne Řecka? Jeden kandidát za všechny

3. Pražská burza díky bankovním titulům a skupině ČEZ ve čtvrtek posílila

Index PX ve čtvrtek připsal 1,49 % na 981,38 bodu. Objem obchodování na pražské burze byl spíše utlumený. Většinu ze zobchodovaných 420 milionů korun představovaly akcie skupiny ČEZ, které připsaly 1,22 %, Komerční banky (+1,11 %) a Erste Group Bank (+2,54 %). Významnější objem zaznamenaly také cenné papíry společnosti CETIN, které zakončily na zelené nule, tabákové společnosti Philip Morris ČR, které přidaly bezmála půl procenta, pojišťovny VIG, které posílily o více než 2,5 %, a O2 C.R., které naopak půl procenta ztrácely. Jedinou další oslabující emisí byla znojemská Pegas Nonwovens, jejíž akcie zlevnily o 0,2 %.

ČS: Červencová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Pátek bude na makrodata spíše chudý. Francie a Itálie zveřejní průmyslovou produkci, Spojené království obchodní bilanci a Spojené státy velkoobchodní zásoby. Veřejně ale vystoupí guvernéři Fedu Eric Rosengren a Janet Yellenová. Dění na trzích budou nadále ovlivňovat Řecko a Čína. Stručný výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Merkelová vylučuje "stříhání" řeckých závazků

Německá kancléřka Angela Merkelová zopakovala, že "stříhání" řeckých závazků je vyloučeno. Řekové požadují restrukturalizaci svého ohromného dluhu a za potřebnou ji považuje i Mezinárodní měnový fond.

Grexit: Chaos v 6 krocích

Řecko bez eura? Jeho ekonomické problémy to nevyřeší

Země, z nichž by si Řecko nemělo brát příklad

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. Mezinárodní měnový fond zhoršil prognózu růstu celosvětové ekonomiky

Mezinárodní měnový fond v nové prognóze očekává, že světová ekonomika letos vzroste o 3,3 %, v dubnové predikci počítal s 3,5% růstem. Svůj odhad snížil především kvůli slabému výkonu americké ekonomiky v prvním čtvrtletí. Růst světové ekonomiky tak podle MMF letos zpomalí oproti loňskému roku o 0,1 procentního bodu.

Erste: Ekonomický a tržní výhled na třetí kvartál 2015

7. Evropská komise prošetřuje MasterCard kvůli poplatkům za karetní transakce

Evropská komise vyšetřuje amerického vydavatele platebních karet MasterCard kvůli podezření, že uměle zvyšoval náklady na zpracování karetních transakcí. Je to již podruhé, co komise začala vyšetřovat praktiky druhého největšího vydavatele kreditních a debetních karet na světě.

8. Spotřebitelské ceny v Řecku v červnu klesly meziročně o 2,2 % po 2,1% poklesu v květnu, míra nezaměstnanosti v dubnu klesla

Řecko ve čtvrtek zveřejnilo data o červnové inflaci a dubnové míře nezaměstnanosti. Zatímco míra nezaměstnanosti v dubnu klesla na na 25,6 % (březnová data byla revidována výše na 25,8 % z 25,6 %), tedy nejníže od července 2012, pokles spotřebitelských cen se v červnu prohloubil na 2,2 % meziročně z předchozích -2,1 %. Ceny tak klesají již 28. měsíc v řadě.

9. ČR: Inflace meziročně zrychlila na 0,8 %, nejvíce od prosince 2013

Spotřebitelské ceny v Česku vzrostly v červnu proti květnu o 0,1 %. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle rekreace a kultura a v oddíle doprava. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,8 %, což bylo o 0,1 procentního bodu více než v květnu a nejvíce od prosince 2013.

Nezaměstnanost v červnu klesla na 6,2 %, přibývá volných míst

10. Putin: Nestabilita trhů a výkyvy cen ropy zneklidňují BRICS

Rusko a jeho partneři ze skupiny rozvíjejících se ekonomik BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) jsou znepokojeni nestabilitou na finančních trzích a kolísáním cen ropy a dalších surovin. Uvedl to ruský prezident Vladimir Putin během summitu BRICS v Ufě.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Herec Tom Selleck se bude zpovídat z nelegálního odběru vody

Americký herec Tom Selleck údajně posílá cisterny k městským hydrantům a krade z nich vodu pro svůj kalifornský ranč. Podle listu The Los Angeles Times na něm Selleck pěstuje avokáda. Kalifornie se potýká čtvrtý rok se suchem a tamní okresy mají nařízeno s vodou šetřit.

Podle agentury AP Sellecka u soudu obvinila vodárenská společnost z okresu Ventura. Podle ní cisterna čerpala z městského hydrantu více než desetkrát vodu a odjela s ní na Selleckův ranč ve Westlake Village.

Venturské úřady vyčlenily na soukromé vyšetřovatele, kteří se mají zabývat krádežemi vody, tisíce dolarů. Šerif John Reilly řekl, že v Selleckově případě zatím není schopen doložit spáchání trestného činu. Hercovi zástupci záležitost nekomentovali. Podle tisku se žaloba týká také Selleckovy manželky Jillie.

Farma herce, známého ze seriálů Magnum a Přátelé nebo z filmu Tři muži a nemluvně, leží v oblasti, v níž je dodávka vody omezena o 36 %. Úřady tvrdí, že Selleckovi nejprve poslaly výzvu, aby s nelegálními odběry vody přestal, ale cisterna, která pro něj jezdí, byla u hydrantu znovu spatřena. Herci hrozí nejen pokuta a zaplacení poplatků za vyšetřování, ale také zastavení dodávek vody z okresu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat