Co musíte ráno vědět (10. června)

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě a Spojených státech, jak vidí budoucnost české ekonomiky šéf ČNB a jak se daří v kinech filmu o federaci FIFA? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý uzavřely poblíž nuly, investoři začínají věřit v zářijové zvýšení sazeb

Americké akcie zahájily úterní obchodování poblíž nuly a s výjimkou hledání směru v úvodu seance se jejich ceny výrazně neměnily. Pozornost trhu se soustředí na vyhlídky vývoje úrokových sazeb v USA a investoři sledují také jednání Řecka s mezinárodními věřiteli. Dow oslabil o 0,01 % na 17 764,04 bodu a technologický Nasdaq odepsal 0,15 % na 5 013,87 bodu, zatímco S&P 500 o 0,04 % stoupl a uzavřel na 2 080,15 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,36 % na 14,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o pět bazických bodů na 2,43 %. Osm z deseti sektorů skončilo v mínusu. V zelených číslech se dokázaly udržet pouze sektor necyklického spotřebního zboží a finanční odvětví. Nejvíce klesly akcie z telekomunikačního odvětví a cenné papíry ze sektoru základních materiálů.

Jedno zavádějící uklidnění pro všechny, kdo se bojí akciové bubliny

Takhle se dá vydělat v současné fázi vývoje americké ekonomiky

2. Evropské akcie v úterý opět oslabily. Německý index DAX bojuje o udržení hladiny 11 000 bodů

Evropské akcie v úterý prodloužily nejdelší ztrátovou řadu v letošním roce kvůli slábnoucímu německému indexu DAX, který obchodování zakončil jen těsně nad psychologicky důležitou hladinou 11 000 bodů. Britský FTSE 100 odepsal 0,53 %, francouzský CAC 40 0,15 % a německý DAX ztratil 0,58 %. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,39 % a index DJ EURO STOXX 50 seanci zakončil se ztrátou 0,33 % na 3 456,79 bodu. Nejhůře si vedly sektor zdravotní péče a telekomunikační odvětví, posílily naopak realitní sektor a akcie automobilek. "Trhy se soustředí zejména na zprávy o Řecku," říká John Plassard, viceprezident Mirabaud Securities. "Možná přijde fáze, v níž si trochu oddechneme. Na evropských akciových trzích nyní nastává vhodná chvíle na nákupy," dodává.

Řekové se možná stejně zbaví eura, i když ustojí současnou napjatou situaci

3. Pražská burza v úterý odevzdala půl procenta, dolů ji stahovaly akcie Erste a skupiny ČEZ

Index PX v úterý oslabil o 0,52 % na 991,66 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla energetická skupina ČEZ, jejíž akcie odevzdaly 1,6 %. O 130 milionů korun méně se zobchodovalo přes akcie Komerční banky, které zpevnily bezmála o procento, zatímco akcie druhé bankovní emise na burze, Erste Group Bank, ztratily 0,59 %. Významnější zobchodovaný objem zaznamenaly i společnost CETIN, jejíž akcie oslabily o 0,17 %, a O2 C.R., která naopak posílila o 4,8 %. Pojišťovna VIG odepsala přes dvě procenta na 894,10 Kč, což je nejnižší hodnota od roku 2012.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

Na co sázejí čeští a slovenští milionáři?

4. Očekávané události

Japonsko v noci na středu oznámí objednávky strojních zařízení a Francie dopoledne doplní průmyslovou produkci, stejně jako Slovensko a Spojené království. Spojené státy odpoledne připojí týdenní žádosti o hypotéky. Jinak ale bude středa z pohledu makrodat poměrně poklidná. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Singer: Nezaměstnanost bude dále klesat, příští rok porostou mzdy

Nezaměstnanost se v příštím roce bude dál snižovat na dosud nejnižší hodnoty nad pěti procenty, řekl v úterý v Brně guvernér České národní banky Miroslav Singer. Povede to k růstu mezd, které se od krize příliš nezvyšovaly, uvedl při diskuzi s průmyslníky. Česko má podle Singera za sebou nejdelší recesi, která se zdá být u konce.

Spotřebitelské ceny v Česku v květnu vzrostly nejvíce od října 2014

6. Německá prokuratura prohledávala ústředí Deutsche Bank

Ústředí největší německé finanční instituce Deutsche Bank v úterý prohledávali pracovníci prokuratury vyšetřující podezřelé transakce klientů. Oznámila to firma. Podle zdrojů listu Financial Times se prohlídky zúčastnily asi tři desítky úředníků v civilním oblečení.

7. GE prodá za 12 miliard dolarů americkou úvěrovou divizi

Americký konglomerát General Electric se dohodl na prodeji své americké úvěrové divize Sponsor Finance, kterou od něj převezme největší kanadský penzijní fond Canada Pension Plan Investment Board (CPPIB). Hodnota transakce podle GE dosahuje zhruba 12 miliard dolarů. GE plánuje rovněž prodej bankovních aktivit v České republice.

8. Ekonomika eurozóny expandovala tempem 0,4 % mezikvartálně

Hrubý domácí produkt eurozóny se v prvním kvartále i podle zpřesněného odhadu Eurostatu zvýšil o 0,4 % mezikvartálně, jak odhadovala předběžná data. Meziročně se rovněž v souladu s rychlým odhadem zvýšil o procento. HDP celé EU se mezičtvrtletně zvýšil o 0,4 %, jak předvídal rychlý odhad, meziročně vzrostl o 1,5 %, tedy o 0,1 procentního bodu více, než předvídala předběžná data.

9. HSBC zruší skoro 50 tisíc míst, omezí investiční bankovnictví

Globální bankovní skupina HSBC hodlá po celém světě zrušit skoro 50 tisíc pracovních míst, což je téměř 20 % její celkové pracovní síly. Zároveň omezí aktivity v divizi investičního bankovnictví. Největší evropská banka uvedla, že jí chystaná opatření mají pomoci zlepšit neuspokojivé výsledky.

10. Europarlament kvůli sporům odložil hlasování o dohodě s USA

Evropský parlament na poslední chvíli odložil napjatě očekávané hlasování týkající se dohody o volném obchodu s USA. Hlavním důvodem odkladu byly dohady o to, zda má dojednávaná dohoda povolovat řešení případných sporů mezi investory a státy pomocí soukromých arbitráží. Proti uplatňování mechanismu investorských arbitráží (ISDS) se jasně vyslovila největší parlamentní frakce - socialisté, kterým se nepodařilo najít kompromis přijatelný i pro ostatní frakce.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Film o fotbalové federaci je finanční propadák

Manažeři fotbalové federace FIFA si možná dokázali přijít na pěkné peníze, film o založení organizace ale zatím nepokryl ani náklady na svůj vznik a velmi pravděpodobně se mu to nikdy ani nepodaří.

Jen pár dní poté, co Spojené státy zadržely s pomocí švýcarské policie několik pohlavárů FIFA kvůli podezření z korupce, byl do kin v USA uveden film United Passions, který mapuje historii federace. Uvítala ho negativní kritika a prázdné sály. Promítal se na deseti místech a tržby ze vstupenek za pátek a sobotu činily pouhých 634 dolarů.

Již loňské uvedení filmu na festivalu v Cannes signalizovalo tragédii. Od té doby byl film promítán v Srbsku, Itálii, Francii, Portugalsku, Maďarsku a Indii a dohromady na těchto všech místech za celý rok vydělal jen 178 tisíc dolarů, jeho výroba přitom stála 27 milionů dolarů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat