Co musíte ráno vědět (10. října)

Jak burzy reagovaly na jmenování Janet Yellenové budoucí předsedkyní Fedu, co hrozí podle MMF jihoevropským bankám a jak efektivně nalákat zákazníky kavárny do kina? To vše musíte ráno vědět.

1. Ceny amerických akcií ve středu kolísaly. Investoři sledují jmenování Janet Yellenové do čela Fedu a blížící se dluhový strop

Americké akcie ve středu v reakci na jmenování Janet Yellenové oficiální nástupkyní Bena Bernankeho hledaly směr. Zaoceánské burzy otevřely v mírném plusu, ale krátce poté zamířily do červených čísel. Následně však mezi investory převážil optimismus a akcie začaly znovu posilovat. Dow nakonec posílil o 0,18 %, širší S&P 500 přidal 0,06 %, avšak technologický Nasdaq oslabil o 0,46 %. Nejvíce se dařilo telekomunikačním titulům a sektoru financí. Kolem půl procenta naopak odepsal sektor zdravotnictví s odstupem následovaný sektorem průmyslu.

Zveřejněn byl zápis z posledního zasedání měnového výboru FOMC, podle kterého se většina účastníků jednání shodla, že bude vhodné se snižováním tempa nákupů vládních dluhopisů v rámci QE začít ještě letos. Překvapivé zářijové rozhodnutí americké centrální banky nezahájit omezování podpory ekonomiky bylo podle zápisu "relativně těsné". Guvernéři se prý celkem báli, že rozhodnutí neomezit QE trhy zmate a znepřehlední komunikaci banky s investory. Většina účastníků zasedání se shodla, že bude vhodné začít se snižováním tempa nákupů ještě letos a ukončit je v polovině roku 2014.

S&P 500 může spadnout na 850 bodů, když se ve Washingtonu nedojde k dohodě včas

2. Evropské akcie ve středu prohlubovaly ztráty kvůli politickému vakuu ve Spojených státech a blížícímu se dluhovému stropu

Burzy v Evropě ve středu dále oslabovaly kvůli obavám z toho, že se američtí politici nedohodnou na rozpočtu a 17. října dojde k úvěrovému kolapsu Spojených států. Britský FTSE 100 odepsal 0,44 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,16 % a německý DAX klesl o 0,46 %. Dařilo se síťovému odvětví a bankám, ztrácel naopak technologický sektor, stavební společnosti a sektor základních materiálů.

Akcie pohledem technické analýzy: Balancování nad propastí

3. Pražská burza ve středu uzavřela mírně v mínusu. Dolů se zřítily akcie CME

Index PX ve středu mírně oslabil (-0,08 %) na 961,47 bodu. Dolů ho stáhly především akcie CME. Ty po předchozích ziscích ve středu obrátily a zamířily hluboko do mínusu (-5,07 %). Podle Josefa Němého z Komerční banky bylo důvodem dohánění úterního poklesu na americkém trhu Nasdaq. Akcie navíc nepodpořila ani zpráva, že se ceníkové reklamní investice televize Nova letos propadly na polovinu. Nedařilo se ani Telefónice C.R., jejíž akcie byly sice nejobchodovanější, ale zlevnily o téměř procento na 320,30 Kč. Ve středu se navíc naposledy obchodovaly s nárokem na dividendu 30 Kč. Většina akcií však mírně posilovala, nejvýrazněji zpevnily cenné papíry znojemské společnosti Pegas Nonwovens, které podražily o 0,82 % na 590 Kč.

Erste zvyšuje doporučení na akcie ČEZ z "držet" na "akumulovat"

4. Očekávané události

Vládní agentury ve Spojených státech jsou nadále uzavřeny, data z americké ekonomiky tak vydána nebudou. Itálie zveřejní údaje o průmyslové produkci a Bank of England zasedne k jednání o měnové politice. V Jižní Koreji se poprvé bude prodávat Samsung Galaxy Round, první telefon se zahnutým displejem. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Apple začne příští pátek prodávat nový iPhone v ČR

Americká firma Apple začne v pátek 25. října prodávat nové verze svého chytrého telefonu iPhone pod označením 5S a 5C v Česku a dalších třech desítkách zemí. Na první trhy (například USA, Francie, Spojené království, Německo) se telefony dostaly již 20. září. Apple uvedl, že příští týden telefony uvede například v Itálii, Rusku, Španělsku a dalších více než 25 zemích. Na začátku listopadu přístroje zamíří také do Indie a Mexika.

Apple 22. října odhalí nový iPad

6. MMF varuje, že jihoevropské banky mohou v příštích dvou letech ztratit až 250 miliard z půjček firmám

Podle Mezinárodního měnového fondu by banky v Itálii, Španělsku a Portugalsku mohly v příštích dvou letech čelit ztrátám ve výši 250 miliard eur kvůli firemním půjčkám. "Až pětina všech firemních půjček těchto tří zemí je riziková," konstatuje zpráva MMF. Jediný španělský bankovní systém má však podle MMF dost rezerv na to, aby tyto ztráty pokryl.

MMF varoval před riziky zpřísňování měnové politiky v USA

MMF: Vyspělé země snižují fiskální deficity rychleji než loni, tlak na nižší schodky ale nesmí zadusit ekonomické oživení

7. Prodá Čína americké dluhopisy, pokud by USA dosáhly dluhového stropu? Experti tvrdí, že se není čeho bát

Za osm dní by podle propočtů amerického ministerstva financí měla vláda dosáhnout dluhového stropu. Pokud se do té doby politici nedomluví a limit zadlužení nezvýší, dojde k úvěrovému kolapsu země. Čína už Spojené státy vyzvala, aby urychleně krizi vyřešily a ochránily čínské investice. Zatím se však američtí politici stále nemohou dohodnout. Analytici tvrdí, že existuje jen malá pravděpodobnost, že by nakonec k nárazu do dluhového stropu opravdu došlo. Pokud by se však nepravděpodobné stalo skutečností, znamenalo by to, že by Čína a Japonsko začaly prodávat americké dluhopisy?

Moody's: Možnost nesplácení dluhů USA je krajně nepravděpodobná

Demokrati v americkém Senátu se pokusí obejít nespolupracující Sněmovnu reprezentantů a zvýšit dluhový strop sami

8. Asmussen (ECB): Spojené státy se na zvýšení dluhového stropu dohodnou

Jörg Asmussen, člen rady guvernérů ECB, prohlásil, že Američané najdou řešení současného shutdownu dříve, než přijdou kritické momenty. Asmussen zároveň vyjádřil důvěru v americkou centrální banku Fed a prohlásil, že by si Fed měl být vědom své důležitosti pro globální ekonomiku. Z evropského pohledu vyjádřil obavy, že evropští střadatelé mohou být zasaženi, pokud si záchrana zemí jako Řecko a Portugalsko vyžádá výběry vkladů v těchto zemích. Tuto možnost však vidí jako velmi nepravděpodobnou.

Konfiskace majetku po vzoru Kypru pokračuje v dalších částech světa

9. Inflace v ČR zpomaluje, sázejte na oslabení koruny

Spotřebitelské ceny klesly v září proti srpnu o 0,4 %. Tento pokles ovlivnilo zejména sezónní snížení cen v oddíle rekreace a kultury a mírné snížení cen v dalších oddílech spotřebního koše. Meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil v září na 1,0 % (z 1,3 % v srpnu) a byl nejnižší od března 2010. Česká spořitelna po datech nově doporučuje sázet na oslabení koruny k euru.

10. Janet Yellenová bude novou prezidentkou Fedu

Prezident Barack Obama oficiálně nominoval Janet Yellenovou na post šéfky Fedu. Podle analytiků bude Fed pod vedením Yellenové pokračovat v politice podpory americké ekonomiky prostřednictvím rozsáhlého nákupu dluhopisů, kterou uplatňuje současný guvernér Ben Bernanke. "Trhy nominaci Yellenové přivítaly, je totiž velkou podporovatelkou kvantitativního uvolňování," uvedl pro Reuters Sean Callow, stratég ze společnosti Westpac. "Její nástup na Bernankeho místo byl očekávaný, Fed nyní vzhledem k situaci v americké administrativě nebude spěchat s exitem."

Co mají trhy od jmenování Janet Yellenové do čela Fedu čekat?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Návštěvníci kavárny se na vlastní oči přesvědčili, že telekineze existuje

V polovině října přichází do kin remake slavného hororu Carrie podle knižní předlohy od Stephena Kinga. Kdo by však tušil, že telekineze je skutečně možná? Návštěvníci jedné z newyorských kaváren by určitě přísahali, že ano. Alespoň na pár vteřin, než si uvědomili, že jsou oběťmi propracovaného žertíku.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat