27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Jak se v úterý obchodovalo na burzách v Evropě a v USA, jaký nový trh vznikne v Londýně a jaký je oblíbený hudební nástroj Donalda Trumpa? To vše musíte ráno vědět.
Americké akcie v první polovině úterní seance solidně rostly a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite posunuly svá absolutní maxima. Poté, co vyšly údaje o produktivitě práce a nákladech na práci v USA, ale indexy zisky odevzdaly a Dow a S&P 500 se odpoledne dokonce na chvíli propadly pod nulu. Zveřejněné údaje z americké ekonomiky podle analytiků vyvolávají obavy ohledně dalšího vývoje ziskovosti amerických podniků a schopnosti firem přijímat nové zaměstnance. Dow posílil o 0,02 % na 18 533,05 bodu, širší S&P 500 přidal 0,04 % na 2 181,74 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,24 % na 5 225,48 bodu. Během dne index S&P 500 posunul své absolutní maximum na 2 187,66 bodu a Nasdaq Composite svůj rekord navýšil na 5 238,54 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 1,39 % na 11,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět bazických bodů na 1,54 %. V zelených číslech skončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejvíce stouply sektor necyklického spotřebního zboží, telekomunikační odvětví a finanční a technologické odvětví. Nedařilo se naopak sektoru cyklického spotřebního zboží, odvětví základních materiálů, sektoru veřejných služeb a energetickému odvětví.
Akciové propady jsou náhlé, děsivé a překvapivě běžné. Podívejte se na všechny za posledních 60 let
Hotovost jako bezpečný přístav? Proberte se!
Evropské akcie v úterý navázaly na pondělní růst a velké evropské burzy výrazně posílily. K růstu cen akcií v Evropě přispíval růst cen amerických akcií v úvodu seance na Wall Street. Regionální evropský index STOXX Europe 600 připsal 0,95 %, přičemž solidní zisk zaznamenala většina jeho sektorů. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,62 % i přesto, že podle úterní zprávy britského institutu pro ekonomický a sociální výzkum NIESR se britský hrubý domácí produkt (HDP) v červenci snížil zhruba o 0,2 %. Institut rovněž odhadl, že v období od května do července britská ekonomika stoupla pouze o 0,3 %, zatímco v období od dubna do června její růst dosáhl 0,6 %. V reakci na náznaky, že v případě dalšího zhoršení stavu britské ekonomiky bude tamní centrální banka zřejmě muset přikročit k dalšímu uvolnění měnové politiky, v úterý oslabovala britská libra. Německý index DAX se dostal na letošní maximum 10 691,21 bodu a uzavřel se ziskem 2,5 %. O jeho vzestup se zasloužily především akcie zajišťovny Munich Re, která vykázala nižší pokles zisku, než předpovídali analytici. Francouzský CAC 40 si připsal 1,19 %. Z korporátních zpráv vyvolalo ohlas zejména oznámení, že nizozemská personální agentura Randstad Holding zaplatí 429 milionů dolarů za převzetí americké firmy Monster Worldwide. Převzetí společnosti Monster má agentuře Randstad pomoci soupeřit s internetovou sociální sítí LinkedIn.
Politika a banky aneb Co všechno je shnilé v republice italské?
Pražská burza v úterý nenavázala na úspěšnou pondělní seanci, index PX klesl o 0,65 % na 856,79 bodu. V červených číslech obchodování zakončila většina titulů, největší ztrátu zaznamenaly ČEZ, Unipetrol a pojišťovna VIG. V plusu z velkých emisí uzavřela pouze Erste Group Bank. Objem obchodování v úterý přesáhl 800 milionů Kč, přičemž o více než dvě třetiny se společně postaraly akcie polostátní společnosti ČEZ a Komerční banky. Akcie energetického obra po ohlášení poklesu pololetního čistého zisku o 10 % na 13,8 miliardy Kč klesly o 1,97 % na 442 Kč, cenné papíry Komerční banky zlevnily o 0,29 % na 867,50 Kč. Z finančních titulů se nedařilo ani pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group, jež odevzdala 1,07 % na 463,80 Kč, a Monetě Money Bank, která si pohoršila o 0,34 % na 72,25 Kč. Horší výsledek zaznamenal také petrochemický holding Unipetrol, jehož cenné papíry se propadly o 2,22 % na 171,60 Kč.
ČS: Srpnová strategie pro české akcie
V noci na středu vyjde v Japonsku zpráva o objednávkách strojních zařízení za červen, Čína zveřejní údaje o červencových přímých zahraničních investicích a v Austrálii vystoupí s projevem guvernér tamní centrální banky Glenn Stevens. Dopoledne v Evropě vyjdou údaje o inflaci a nezaměstnanosti v Portugalsku a zpráva o červnové průmyslové výrobě ve Francii. Ve Spojených státech budou zveřejněny pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy od vládní agentury EIA a sledovat bude trh také indikátor počtu otevřených pracovních pozic JOLTS, oblíbený ukazatel Janet Yellenové, a měsíční bilanci federálního rozpočtu. Hodinu před půlnocí pak skončí zasedání novozélandské centrální banky - čeká se snížení základní úrokové sazby z 2,25 % na 2 %. Výsledky hospodaření ve středu v Asii zveřejní čínský internetový prodejce JD.com, v Evropě rakouská ropná a plynárenská skupina OMV, německá energetická společnost E.ON, irská farmaceutická společnost Perrigo nebo britská pojišťovna Prudential a v Americe například oděvní společnost Ralph Lauren, řetězec restaurací Shake Shack či výrobce módních doplňků Michael Kors Holdings. Čeští investoři netrpělivě očekávají údaje o hospodaření likérky Stock Spirits, které budou zveřejněny v osm hodin ráno. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Londýnská burza kovů, Světový výbor pro zlato a skupina bank a obchodních společností oznámily záměr vytvořit nový trh pro regulované obchodování s cennými kovy. Zúčastněné instituce v tiskové zprávě uvádějí, že reagují na potřebu transparentnějšího obchodování s jedním centrem pro vypořádávání operací. Nový obchodní systém se má jmenovat LMEprecious a fungovat by měl začít v první polovině příštího roku. Velikost neregulovaného londýnského OTC trhu se vzácnými kovy je odhadována na zhruba pět bilionů dolarů a LME by z něj k sobě ráda přetáhla co největší počet obchodníků.
Meziroční inflace v ČR v červenci zrychlila na 0,5 % z červnových 0,1 %. Spotřebitelské ceny tak rostly rychleji, než analytici očekávali. K růstu přispělo zdražení zeleniny, alkoholu a dovolených. Proti červnu ceny stouply o 0,3 %. V úterý o tom informoval Český statistický úřad. Analytici čekali růst cen o 0,3 až 0,4 % meziročně.
Členské země Evropské unie v úterý rozhodly, že nebudou pokutovat Španělsko a Portugalsko za nadměrné rozpočtové deficity a nedostatečné snahy o jejich snížení. Rada ministrů EU také oběma zemím stanovila nové termíny pro snížení schodků pod unijní limit 3 % hrubého domácího produktu (HDP), uvedla agentura Reuters. Úterní krok se všeobecně čekal a následoval poté, co Evropská komise na konci července doporučila, aby Madrid a Lisabon pokutu za prokázané porušení pravidel nedostaly. Španělsko dostalo na snížení deficitu pod 3 % další dva roky, Portugalsko získalo pouze rok.
Meziroční inflace spotřebitelských cen v Číně v červenci klesla na půlroční minimum 1,8 % z červnové úrovně 1,9 %. Velkoobchodní ceny výrazně zmírnily deflaci a jejich meziroční pokles byl nejmírnější za dva roky, vyplývá z úterních údajů čínského statistického úřadu. Růst spotřebitelských cen byl nejnižší od ledna a odpovídal očekávání analytiků dotázaných agenturou Reuters. Míra inflace tak zůstává výrazně pod letošním vládním cílem 3 %.
Energetická skupina ČEZ v prvním pololetí hospodařila s čistým ziskem 13,8 miliardy Kč. Za samotné druhé čtvrtletí vykázala čistý zisk 3,75 miliardy Kč. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl v pololetí 33,1 miliardy Kč a ve druhém čtvrtletí 13,1 miliardy Kč. Meziročně se pololetní provozní zisk snížil o 2,4 miliardy Kč, především kvůli nižším cenám elektřiny. ČEZ dále potvrdil výhled celoročního očištěného čistého zisku na úrovni 18 miliard Kč, výhled provozního zisku EBITDA ale snížil na 58 ze 60 miliard Kč.
Neschválení projektu rozšíření jaderné elektrárny Hinkley Point britskou vládou by mohlo ohrozit vzájemné vztahy mezi Británií a Čínou. Napsal to v úterý v listu Financial Times čínský velvyslanec v Británii Liou Siao-ming. Podle dohody s britskou vládou se má na nákladech projektu za 18 miliard liber (570 miliard Kč) podílet asi třetinou čínský partner. Velvyslanec uvedl, že kvůli odkladu schválení projektu nastala v čínsko-britských vztazích "klíčová historická chvíle". Vyjádřil naději, že Londýn zachová Číně dveře otevřené a britská vláda rozhodne o Hinkley Point co nejdříve.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Donald Trump není pouze výborný rétor, ale je i vášnivý hráč na tubu. Alespoň podle tohoto videa.