Co musíte ráno vědět (11. dubna)

Jak se v úvodu týdne dařilo akciím v Evropě a v Americe, jak investoři hledí na evropskou ekonomiku a co tvoří jeden z pilířů světových burz? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí díky energetickým firmám mírně vzrostly

Americké akcie zahájily týden mírným růstem. Posilovaly hlavně energetické podniky, kterým pomohl růst cen ropy. Finanční společnosti před zveřejněním výsledků hospodaření tří velkých amerických bank v tomto týdnu naopak oslabily. Investoři jsou navíc nervózní kvůli zvýšenému geopolitickému napětí. Index Dow stoupl o 0,01 % na 20 658,02 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,07 % na 2 357,16 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,05 % na 5 880,93 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 9,17 % na 14,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 2,366 %. Dařilo se energetickému sektoru a realitnímu odvětví, zaostaly naopak sektor zdravotní péče, finanční odvětví a technologický sektor.

Denní glosa: Generál a prezident

2. Evropské akcie zakončily pondělí pod tíhou geopolitických rizik s mírnými ztrátami

Evropské akciové trhy absolvovaly během pondělka nevýraznou seanci, jíž dominovaly obavy z geopolitického vývoje na Blízkém východě a očekávání makroekonomických dat z USA. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 skončil na červené nule, stejně jako index londýnské burzy FTSE 100. Německý DAX odepsal 0,2 % a francouzský CAC 40 přišel o 0,54 %. Nejhůře si vedly akcie ze síťového odvětví. Nedařilo se ale ani bankám, z nichž nejhorší ztrátu utrpěla španělská Banco Popular (-9,6 %).

Erste: Ekonomický a tržní výhled na druhý kvartál 2017

3. Pražská burza v pondělí přidala téměř půl procenta zásluhou akcií bank a skupiny ČEZ

Index pražské burzy PX zakončil pondělní obchodování se ziskem 0,49 % při zobchodovaném objemu přes 737 milionů korun. Posílení zaznamenalo osm ze 14 hlavních emisí. Mezi posilujícími bylo navíc pět emisí s největšími objemy obchodů. Akcie Monety Money Bank, nejobchodovanější emise pondělní seance, zdražily o 0,62 % na 88,70 koruny. Cenné papíry Komerční banky s druhým největším objemem obchodů si polepšily o 0,42 % na 960 korun. Třetí nejobchodovanější emise, kterou byly akcie ČEZ, si připsala 1,02 % na 434,80 koruny.

Investorský magazín: Život po závazku ČNB

4. Očekávané události

V úterý dopoledne se investoři zaměří na sérii britských dat (index cen v maloobchodě, index cen domů od DCLG, index výrobních cen, inflace), ekonomické indexy institutu ZEW pro Německo a celou eurozónu a zprávu o průmyslové výrobě v eurozóně. Odpoledne vyjdou ve Spojených státech index optimismu malých firem od NFIB a ukazatel JOLTS (oblíbený indikátor stavu trhu práce Janet Yellenové) a večer zveřejní ropný institut API zprávu o vývoji zásob černého zlata na americkém území a za řečnický pultík se postaví šéf pobočky Fedu v Minneapolisu Neel Kashkari. V Itálii bude navíc druhým dnem pokračovat ostře sledovaný summit G7. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Akcie Tesly po zvýšení doporučení stouply na nový rekord a společnost podle tržní kapitalizace přechodně předstihla firmu General Motors

Výrobce elektromobilů Tesla se stal v úvodu pondělního obchodování přechodně nejhodnotnější americkou automobilkou. Tržní kapitalizace firmy se dostala nad tržní hodnotu automobilky General Motors. Akcie Tesly podporuje zvýšené investiční doporučení od analytiků ze společnosti Piper Jaffray - ti jej upravili z "neutrální" na "kupovat" a zvýšili 12měsíční cílovou cenu titulu o 65 % z 223 USD na 368 USD.

6. Investoři věři eurozóně více než kdykoli od roku 2007

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se počátkem dubna dál výrazně zvýšila a její index se dostal na novou nejvyšší úroveň za téměř deset let. Investoři překonali obavy z rizik spojených s nadcházejícími prezidentskými volbami ve Francii, plyne z pondělního průzkumu společnosti Sentix.

7. Rusnok (ČNB): Zůstane-li inflace stabilně okolo 2 %, čekám začátek zvyšování sazeb koncem roku

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že vyhlíží postupný růst úrokových sazeb počínaje koncem letošního roku v případě, že inflace zůstane stabilně okolo 2 %. Centrální banka minulý týden ve čtvrtek ukončila režim devizových intervencí, který zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 EUR/CZK. Základní úroková sazba je od listopadu 2012 prakticky na technické nule, když ji centrální banka tehdy stanovila na 0,05 %.

8. Guvernérka ukrajinské centrální banky rezignovala

Guvernérka ukrajinské centrální banky Valerija Hontarevová rezignovala. Informovala o tom v pondělí agentura Interfax, později zprávu potvrdil zdroj agentury Reuters a na tiskové konferenci následně rezignaci oznámila sama Hontarevová. Funkci opustí k 10. květnu letošního roku. Po svém odchodu nepředpokládá Hontarevová žádné změny v politice centrální banky. Prezidentovi Petru Porošenkovi předložila i několik jmen svých možných nástupců.

9. Řecko: Podmínkou pro další úspory je zmírnění dluhové zátěže

Řecko zavede další úsporná opatření pouze v případě, že věřitelé učiní kroky ke zmírnění jeho dluhové zátěže. Uvedl to řecký premiér Alexis Tsipras v projevu k ústřednímu výboru své levicové strany SYRIZA.

10. Nezaměstnanost v ČR v březnu klesla na 4,8 %, meziroční inflace vzrostla na 2,6 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu klesla na 4,8 % z 5,1 % v únoru. Bez práce bylo 356 112 lidí, což je nejnižší březnová hodnota od roku 2008. Volných pracovních míst bylo 150 917. Údaje zveřejnil v pondělí Úřad práce ČR. Nezaměstnanost by podle něj měla klesat i v dalších měsících. Stejný názor má i většina analytiků. Vedle dat z trhu práce byla v pondělí zveřejněna také inflační statistika. Meziroční růst spotřebitelských cen v ČR v březnu zrychlil na 2,6 % z 2,5 % v únoru. Opět zdražily zejména potraviny a pohonné hmoty. Proti únoru se spotřebitelské ceny nezměnily. Většina analytiků podobný vývoj očekávala.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Dlouhé prsty centrálních bankéřů

Z nečekaného místa přišla kritika neustále rostoucího podílu centrálních bank na výkonnosti akciových trhů. Americká Citibank vydala studii, ve které varuje před přílišným nadšením ze stoupání akciových trhů. Upozorňuje na silnou korelaci jejich stavu s hodnotou aktiv na kontech centrálních bank. A protože banky se aktiv pomalu, ale jistě chtějí začít zbavovat, nečeká investory podle mnohých nic jiného než cesta dolů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat