Co musíte ráno vědět (11. května)

Jak se v úterý dařilo akciím na evropských a amerických trzích, jak se vyvíjí inflace v Česku a průmyslová výroba v Německu a kde se bude dát platit v bitcoinech? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý po váhavém začátku týdne výrazně zdražily, index S&P 500 zažil nejlepší seanci za dva měsíce

Americké akcie zahájily úterní seanci zhruba půlprocentním růstem a během dne zisky navyšovaly. Index S&P 500 nakonec zaznamenal nejprudší vzestup za dva měsíce. K růstu trhu velkou měrou přispěl internetový obchod Amazon, jehož akcie se vyšplhaly na nové rekordní maximum. Energetické společnosti navíc těžily z rostoucích cen ropy. Dow posílil o 1,26 % na 17 928,35 bodu, širší S&P 500 připsal 1,25 % na 2 084,39 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,26 % na 4 809,88 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,59 % na 13,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně zvýšil na 1,753 %. V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů a energetickému odvětví, nejmenší zisky si naopak připsaly sektor veřejných služeb a odvětví zdravotní péče.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný pokles indexu S&P 500 zatím paniku nevyvolává, maxima se ale vzdalují

Chcete v květnu prodávat? Dejte si pozor na tyto akcie

2. Evropské akcie v úterý posílily díky výsledkové sezóně a oživení cen komodit

Evropské akcie v úterý zdražily. Náladu na trzích podpořilo několik pozitivních hlášení hospodářských výsledků a oživení cen komodit. Britský FTSE 100 připsal 0,68 %, francouzský CAC 40 0,36 % a německý DAX 0,65 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,9 %. Nejlépe si v úterním obchodování vedly banky. Banka Credit Suisse reportovala ztrátu před zdaněním ve výši 484 milionů švýcarských franků a čistou ztrátu ve výši 302 milionů švýcarských franků, což bylo méně, než predikovali analytici. Akcie banky proto na výsledky zareagovaly 3% růstem. Nizozemská banka ING poskočila o 2 % poté, co oznámila, že jí čistý zisk meziročně klesl o 29 % na 842 milionů eur kvůli vyšším nákladům spojeným s regulačními požadavky. Naproti tomu francouzská banka Natixis ohlásila 30% meziroční pokles čistého zisku v důsledku slabého výkonu investiční divize, na což její akcie zareagovaly propadem o 7 %. Dánský výrobce šperků Pandora vystřelil vzhůru o více než 10 % v reakci na lepší než očekávaný zisk i tržby v uplynulém kvartálu. Růst ceny akcií Pandory podpořil i další luxusní značky, například společnost Hugo Boss. Aerolinky easyJet rovněž výrazně posílily, a to navzdory tomu, že v minulém čtvrtletí firma sklouzla do ztráty. Dařilo i dalším dopravcům včetně aerolinek Air France-KLM a Ryanair. Naproti tomu akcie společnosti Nokia se propadly o více než 5 %, když firma reportovala 9% meziroční pokles tržeb.

Spojené království: Recese je daleko, a tak na ni nejsme připraveni

Société Générale: Čas na nákup evropských bankovních akcií je tady!

3. Pražská burza v úterý posílila. Pomohly jí akcie skupiny ČEZ a MONETA Money Bank

Index PX v úterý připsal 0,61 % na 869,46 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla Komerční banka, jejíž akcie uzavřely na zelené nule. Druhým "nejobjemnějším" titulem byla skupina ČEZ, která po zveřejnění hospodářských výsledků posílila o 2,22 %. Skupina ČEZ vykázala za první čtvrtletí letošního roku provozní zisk EBITDA 20,01 miliardy Kč a čistý zisk 9,96 miliardy Kč. Výsledky firmy tak překonaly i ta nejoptimističtější očekávání analytiků, která se pohybovala kolem osmi miliard korun na úrovni čistého zisku. S akciemi tuzemské MONETA Money Bank se od 10. května oficiálně obchoduje na pražské burze. Podmíněné obchodování s akciemi na burze bylo zahájeno již 6. května. "Dnes je první den, kdy jsou naše akcie k dispozici pro oficiální obchodování na Burze cenných papírů Praha. Jsme rádi, že můžeme přivítat své nové investory na naší společné cestě k tomu, abychom se stali plně nezávislou českou bankou," uvedl šéf banky Tomáš Spurný na úterní tiskové konferenci. Akcie banky v úterý posílily o 2,6 %. V červených číslech v úterý skončily cenné papíry Erste Group Bank (-0,25 %), pojišťovny VIG (-0,97 %), Fortuny (-0,65 %), mediální CME (-0,69 %) a Kofoly ČeskoSlovensko (-1,85 %), zbytek burzy se pohyboval v plusu. Největší procentuální zisk zaznamenala tabáková společnost Philip Morris ČR, jejíž akcie přidaly 4,09 %.

Věříte ČNB, že se po ukončení kurzového závazku trh nezblázní? Vydělejte na tom!

Tip na certifikát: Sázka na dividendy a pasivní příjem dvakrát za rok

4. Očekávané události

Středa na makrodata bohatá nebude. Ráno vyjde japonský předstihový ekonomický indikátor, dopoledne přidají Spojené království údaje o průmyslové výrobě a Portugalsko zprávy o inflaci a nezaměstnanosti a odpoledne odtajní USA bilanci federálního rozpočtu a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy od vládní agentury EIA. Výsledková sezóna bude ve středu pokračovat čísly od společností Macy's, K+S, OMV, METRO, E.ON, Bridgestone, Isuzu Motors nebo Toyota Motor. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Meziroční růst spotřebitelských cen v České republice v dubnu zrychlil

Spotřebitelské ceny v Česku vzrostly v dubnu proti březnu o 0,6 %. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle alkoholické nápoje a tabák a v oddíle odívání a obuv. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v dubnu o 0,6 %, což je o 0,3 procentního bodu více než v březnu. "Aktuální data jsou mírně nad naší krátkodobou předpovědí (0,4 %) i nad tržním konsensem (0,3 %)," uvedla ke zprávě Dana Hájková, analytička z České spořitelny.

6. Pokles průmyslové výroby v Německu se v březnu prohloubil, rýsuje se ale zlepšení

Německá průmyslová výroba v březnu prohloubila meziměsíční pokles na 1,3 % a klesla nejvýrazněji od srpna 2014. Oznámilo to v úterý německé ministerstvo hospodářství. Produkce se tak snížila výrazně více, než se očekávalo. Vývoj průmyslových zakázek spolu se zvýšenou zahraniční poptávkou ale naznačují brzké oživení v tomto sektoru.

7. Deficit zahraničního obchodu Británie byl v prvním čtvrtletí nejvyšší od roku 2008

Deficit zahraničního obchodu Británie se v prvním čtvrtletí zvýšil na 13,3 miliardy liber z 12,2 miliardy liber ve čtvrtém čtvrtletí 2015. Ocitl se tak nejvýše od roku 2008. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil britský statistický úřad.

8. Šéf Rosněfti: Jednotný OPEC je pryč. Stejně tak jeho schopnost diktovat podmínky

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) přestala coby jednotná organizace v podstatě existovat. Na dobu, kdy mohla určovat podmínky na světovém trhu s ropou, by se mělo zapomenout. Agentuře Reuters to sdělil šéf největší ruské ropné společnosti Rosněfť Igor Sečin. Nejnovější výroky patří k těm nejtvrdším, jaké kdy na adresu ropného kartelu učinil.

9. Írán se chce kvůli zabavení peněz v USA obrátit na soud

Írán si bude u mezinárodní justice stěžovat na Spojené státy kvůli zabavení dvou miliard dolarů z peněz Teheránu zmrazených v USA v době sankcí. Na shromáždění v jihoíránském Kermánu to v úterý řekl prezident Hasan Rúhání. Spojené státy v dubnu oznámily, že peníze použijí k odškodnění asi tisíce příbuzných obětí atentátů vyprovokovaných nebo podporovaných Teheránem.

10. Facebook manipuloval zprávami v trendech, říká bývalý zaměstnanec

Zaměstnanci největší světové sociální sítě Facebook tendenčně manipulovali s výběrem zpráv do sekce trendů, tedy neustále aktualizovaného seznamu uživatelsky nejoblíbenějších zpravodajských témat. Lidé, jímž se ve firmě říká kurátoři zpráv, vytlačovali z této nabídky konzervativní témata a uměle do ní vkládali témata jiná, která mezi uživateli nezískala dostatečnou oblibu. Technologickému zpravodajskému serveru Gizmodo to řekl nejmenovaný bývalý pracovník Facebooku, který ve funkci kurátora rovněž pracoval.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Švýcarské město Zug bude jako první přijímat platby bitcoiny

Švýcarské město Zug začne jako první na světě přijímat platby kybernetickou měnou bitcoin za služby místních úřadů. V rámci pilotního projektu, který začne podle serveru swissinfo.ch v červenci, bude možné úřadům platit bitcoiny až do výše 200 švýcarských franků (asi 4 874 korun).

Městská rada o projektu, který na zkoušku poběží do konce letošního roku, rozhodla začátkem května, prý proto, aby šla příkladem v regionu, kde se řada firem zabývá poskytováním služeb souvisejících s kybernetickou měnou. Na konci roku asi třicetitisícové město platby bitcoiny vyhodnotí a rozhodne, zda v nich pokračovat.

Bitcoin byl vytvořen v roce 2009. Měna je navržena tak, aby ji nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády nebo centrální banky. Kybernetické mince "razí" síť počítačů se specializovaným softwarem. Ten je naprogramován tak, aby uvolňoval nové mince stabilním tempem, které se ale postupně zpomaluje. Počet mincí v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů. V roce 2033 jich má být v oběhu 99 % a poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.

V současnosti je bitcoin přijímán k placení za širokou škálu zboží a služeb na různých místech. V oběhu je nyní kolem 15,5 milionu bitcoinů. Hodnota jednoho je nyní zhruba 449 dolarů, tedy 10 600 Kč.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat