Co musíte ráno vědět (11. listopadu)

Jak si ve čtvrtek vedly akciové trhy na obou stranách Atlantiku, jak bude příští rok vypadat situace na trhu s ropou a co prozradily fotografie o setkání Donalda Trumpa s Barackem Obamou? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek převážně rostly, Dow posunul zavírací i absolutní maximum

Americké akcie také druhý den po prezidentských volbách v USA, v nichž překvapivě uspěl Donald Trump, rostly. Index Dow dokonce posunul své absolutní i zavírací maximum. Před volbami přitom analytici upozorňovali, že případné Trumpovo volební vítězství akcie srazí výrazně do mínusu. V červených číslech ve čtvrtek skončil index Nasdaq Composite, který srážel pokles akcií velkých technologických podniků. Dow nakonec zpevnil o 1,17 % na 18 807,88 bodu (svůj absolutní rekord posunul na 18 873,66 bodu) a širší S&P 500 připsal 0,2 % na 2 167,48 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,81 % na 5 208,80 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,5 % na 14,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o téměř osm bazických bodů na 2,134 %. Index bankovních společností stoupl na nejvyšší hodnotu od finanční krize, vysoké zisky si připsaly akcie bank Wells Fargo, JPMorgan Chase a Bank of America, kterým pomohl také růst výnosů státních dluhopisů. Dařilo se rovněž průmyslovému sektoru či odvětví zdravotní péče a sektoru základních materiálů. Pod nulou skončily realitní sektor, odvětví necyklického spotřebního zboží, technologický sektor a odvětví veřejných služeb.

Trumponomika: Co čeká (nejen) americkou ekonomiku s novým prezidentem?

Bublina tržních hlupáků

2. Evropské akcie ve čtvrtek neudržely průběžné zisky a nakonec zlevnily

Západoevropské akcie ve čtvrtek odpoledne přišly o předchozí zisky a uzavřely s mírnou ztrátou kvůli poklesu energetických společností, který překonal i růst finančních firem. Panevropský index STOXX Europe 600 nakonec klesl o 0,3 %, když během dne stoupl až na nejvyšší hodnotu za dva týdny. Britský index FTSE 100 klesl o celé procento, německý DAX odepsal 0,1 % a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,19 %. Ve středu se index STOXX Europe 600 v jednu chvíli propadal až o 2,4 % v reakci na překvapivé vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, nakonec však uzavřel s nárůstem o téměř 1,5 %. Investoři postoj k Trumpovu vítězství přehodnotili a zaměřili pozornost na jeho plány na snižování daní, deregulaci bankovního sektoru a zvyšování výdajů na infrastrukturu a na obranu. To pomohlo k růstu výnosům státních dluhopisů nejen Spojených států, ale také zemí eurozóny. Vyšší výnosy státních dluhopisů snižují zájem o firmy, které vyplácejí dividendy. To působilo vysoké ztráty energetických firem jako Italgas, Rubis nebo Engie. Index energetických společnosti klesl o čtyři procenta. Naopak nizozemská pojišťovna Aegon po výsledcích hospodaření za třetí čtvrtletí posílila o 13 % a evropský pojišťovací index stoupl o 2,9 %. Index bankovních společností zpevnil o 2,3 %.

Emerging markets jako černý kůň příštích let?

Je po amerických volbách. Na co se teď (také) musejí soustředit investoři?

3. Pražská burza ve čtvrtek posílila zhruba o půl procenta

Index PX uzavřel čtvrteční obchodování na hodnotě 901,69 bodu se ziskem 0,44 %. Nejlépe si vedly rakouské finanční tituly, Erste Group Bank a Vienna Insurance Group, nejvíce naopak ztrácely akcie ČEZ a Kofoly ČeskoSlovensko. Cenné papíry energetické skupiny ČEZ zlevnily o 4,44 % na 430 Kč, což byl nejvýraznější pokles z hlavních emisí. Akcie Kofoly přišly o 2,57 % a den zakončily na hladině 379 Kč. Nedařilo se ani akciím Komerční banky, které ztratily 0,38 % na 896,50 Kč. Burza posílila hlavně díky více než čtyřprocentnímu růstu akcií Erste Group Bank a VIG. Cenné papíry bankovní skupiny Erste dosáhly největšího růstu z hlavních emisí, když připsaly 4,45 % na 756,10 Kč. Akcie VIG posílily o 4,2 % na 513,10 Kč. Jeden z největších růstů zaznamenala také MONETA Money Bank, jejíž akcie zdražily o 1,76 % na 83,75 Kč. Ráno Moneta oznámila, že jí za první tři čtvrtletí letošního roku klesl čistý zisk meziročně o zhruba 9 % na 3,2 miliardy Kč. Zároveň ale sdělila, že zřejmě vyplatí dividendu ve výši 100 až 110 % čistého zisku proti předchozímu plánu alespoň 70 %.

Novák (ČEZ): Prudký růst ceny elektřiny může být jen přechodný, výše dividendy bude aktuální otázkou až příští rok

4. Očekávané události

Pátek na makrodata tentokrát bohatý nebude. Dopoledne bude zveřejněna německá inflační statistika, odpoledne pak vyjde předběžný listopadový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a společnost Baker Hughes jako každý týden vydá zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu a ropy a plynu na území USA. Sledovat budou investoři ještě projev viceguvernéra Fedu Stanleyho Fischera a vystoupení guvernéra kanadské centrální banky Stephena Poloze. Hospodářskými výsledky se v závěru týdne pochlubí v Japonsku Nippon Telegraph & Telephone či Toshiba, v Evropě Allianz, Innogy nebo SABMiller a v USA například firma J.C. Penney. V ČR ráno klid naruší ČNB, která zveřejní zápis ze svého posledního měnověpolitického zasedání. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Juncker: Obchodní dohodu mezi EU a USA do dvou let nečekejte

Prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu prohlásil, že v následujících dvou letech nelze očekávat vyjednání dlouho diskutované obchodní dohody mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Jedná se o reakci na vítězství republikána Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Trump se po celou dobu kampaně vůči dohodě vymezoval, a jeho zvolení tak její uzavření výrazně zkomplikovalo.

6. S&P po Trumpově vítězství potvrdila rating Spojených států

Ratingová agentura Standard & Poor's po vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Spojených států na druhém nejvyšším stupni AA+. Výhled ratingu zůstává stabilní, což signalizuje, že se ho agentura nechystá v nejbližší době měnit.

7. Šéf JPMorgan Chase údajně odmítl křeslo ministra financí v Trumpově administrativě

Jamie Dimon údajně dostal od týmu poradců Donalda Trumpa nabídku, aby v jeho administrativě vedl ministerstvo financí. Výkonný ředitel největší americké banky JPMorgan Chase ji však odmítl. Americké televizi CNBC to sdělily zdroje blízké Trumpovu týmu, jenž má na starost převzetí moci od administrativy Baracka Obamy. Mluvčí banky odmítl zprávu komentovat, potvrdil však, že Dimon do politiky nechce.

8. IEA: Dodávky ropy bez snížení těžby OPEC zůstanou nadměrné

Na ropném trhu hrozí, že v příštím roce bude pokračovat převis nabídky nad poptávkou, pokud Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nepřikročí ke snížení produkce. Dodávky ropy po celém světě se totiž zvyšují, zatímco růst poptávky zpomaluje. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu to ve čtvrtek uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

9. Adobe za 540 milionů USD koupí reklamní firmu TubeMogul

Americká softwarová firma Adobe Systems koupí reklamní společnost TubeMogul. Zaplatí za ni zhruba 540 milionů USD. Tvůrce programů jako Photoshop a Acrobat tak získá silnější pozici na rapidně rostoucím trhu s reklamou ve videonahrávkách na internetu.

10. Rusko by mohlo příští týden zablokovat profesní sociální síť LinkedIn

Ruský soud ve čtvrtek potvrdil rozhodnutí o zablokování internetových stránek sociální sítě LinkedIn kvůli porušování zákona o uchovávání dat. Uvedla to ruská tisková agentura Interfax. Soud tak reagoval na zjištění hlavního ruského cenzurního orgánu Roskomnadzor, podle kterého síť, která má v Rusku více než šest milionů registrovaných uživatelů, porušila zákony, které požadují, aby internetové stránky uchovávaly osobní údaje ruských občanů pouze na ruských serverech.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Hlasitá řeč těla

Barack Obama pozval Donalda Trumpa coby vítěze prezidentských voleb do Bílého domu. Oba muži spolu něco přes hodiny mluvili mezi čtyřma očima v Oválné pracovně, pak se vynořili před kamerami a prohlásili, že za sebou nechali všechno to, co je rozděluje, a budou společně pracovat na světlých zítřcích své vlasti. Fotografové nicméně namísto čerstvě nalezené jednoty zachytili dva muže hluboce nespokojené s tím, že jeden druhému dělají společnost.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat