Co musíte ráno vědět (11. srpna)

Jak zahájily akcie v Evropě a zámoří druhý srpnový týden, do čeho investuje Warren Buffett a kdo by mohl být příštím ministrem financí Spojených států? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily týden silným růstem. Náladu podpořily velká akvizice Buffettovy firmy a oživení cen ropy

Americké akciové trhy zahájily týden růstem, k němuž jim pomohly optimismus ohledně Číny a Řecka a zpráva, že Warren Buffett kupuje velký průmyslový podnik. V polovině obchodování hlavní indexy přidávaly přes procento a do konce seance zisky dále navyšovaly. Index Dow posílil o 1,39 % na 17 615,17 bodu, S&P 500 zpevnil o 1,28 % na 2 104,18 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 1,16 % na 5 101,80 bodu. Dařilo se akciím ve všech hlavních sektorech, nejvíce odvětvím energetiky a základních materiálů (pomohla zpráva o nečekaně vysokém dovozu ropy do Číny), přes procento a půl zpevnily i tituly technologických a průmyslových firem, jen těsně nad nulou zakončil pondělní seanci sektor veřejných služeb. Index volatility VIX klesl o 8,66 % na 12,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o sedm bazických bodů na 2,23 %. Index S&P 500 na konci minulého týdne sestoupil do pásma podpory těsně nad 200denním klouzavým průměrem. Pokud tedy někdo sázel na další odraz benchmarku od této důležité technické hranice, byl v pondělí odměněn největším růstem indexu za poslední tři měsíce. Dow svým růstem ukončil sedmidenní sérii denních poklesů.

Po skončení obchodování oznámila společnost Google změnu korporátní provozní struktury. Vznikne společnost Alphabet, pro niž bude celý Google dceřinou firmou. Nová firma bude také veřejně obchodovanou entitou Googlu. Všechny akcie Googlu budou převedeny na akcie Alphabet, nadále se ale budou obchodovat pod tickety GOOGL a GOOG. Sundar Pichai, dosavadní viceprezident firmy, který stál za projekty internetového prohlížeče Chrome a operačního systému Android, se stane ředitelem Googlu, jeden ze zakladatelů a dosavadní ředitel Googlu Larry Page nově povede celou Alphabet. Page uvedl, že Alphabet umožní lepší organizaci činností firmy, která se v současnosti zabývá řadou vzájemně ne vždy úplně souvisejících projektů v mnoha odvětvích. Firmy zastřešené Alphabet mají být nezávislé a mají vytvářet vlastní značky.

Pokles o 5 %? To nemá smysl řešit!

Proč je také tak důležité, jak se budou měnit sazby

2. Evropské akcie v úvodu týdne podpořily sektor základních materiálů a technologie

Evropské akcie v úvodu týdne posilovaly díky technologickému sektoru a sektoru základních materiálů. Investoři navíc spekulují o tom, že by neuspokojivá čínská makrodata mohla vést k další vlně vládní podpory. Britský FTSE 100 připsal 0,26 %, francouzský CAC 40 0,79 % a německý DAX 0,99 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,7 %. BHP Billiton a Rio Tinto posilovaly o více než procento a vedly nahoru celý sektor základních materiálů. Technologie podporoval růst ceny akcií společnosti ASML Holding, které zpevňovaly o bezmála 2,7 %. Naproti tomu Statoil a Royal Dutch Shell stahovaly dolů ropný sektor navzdory tomu, že cena ropy ožila z pětiměsíčního minima.

Rob Carnell (ING): Na západě už dobře bylo, nesmíme před tím strkat hlavu do písku. Alfou a omegou bude výkonnost soukromého sektoru

5 grafů: Největší problémy Číny a evropská ekonomika, která je může pocítit nejvíce

3. Pražská burza v pondělí mírně posílila, pomohly jí bankovní tituly

Index PX posílil o 0,44 % na 1 037,82 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které před úterním zveřejněním hospodářských výsledků oslabovaly o 0,43 %. Naproti tomu bankovní tituly udržely burzu v plusu - Erste Group Bank zpevnila o 1,62 % a Komerční banka připsala 0,37 %. Mediální CME ztrácela bezmála 2 %. Fond Federated Investors snížil k 31. červenci akciovou pozici v CME o 1,2 milionu akcií, což je necelé 1 % akcií firmy. Federated Investors zůstává se 4,94 % druhým největším investorem v CME po Time Warner. Prodeje akcií významnými akcionáři bývají trhem vnímány negativně. Naopak akcie O2 C.R. posilovaly o 0,4 % v reakci na zprávu o tom, že firma vyhrála kontrakt od ministerstva dopravy na registr vozidel v hodnotě 40 milionů Kč na tři roky. Velikost zakázky je relativně nízká, nicméně vítězství O2 naznačuje schopnost společnosti být nadále úspěšná ve státních zakázkách. ICT segment je ale nadále jedním z předních potenciálů společnosti, uvedla J&T Banka.

Výsledková sezóna v Praze vstupuje do vrcholné fáze. Co může podpořit, nebo naopak podkopat akcie ČEZ?

4. Očekávané události

Úterní dopoledne bude patřit italské inflaci a také výsledkům průzkumu institutu ZEW na téma důvěry analytiků a investorů v ekonomiku Německa a celé eurozóny. Spojené státy odpoledne přidají index optimismu malých podniků, index nákladů na práci, údaje o produktivitě práce mimo sektor zemědělství a statistiku velkoobchodních zásob. Ve Spojených státech hospodářská čísla za 2Q představí Symantec, v Evropě Prudential a v Praze výsledková sezóna vyvrcholí hospodářskými čísly skupiny ČEZ. Co budou investoři sledovat celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Jednání Řecka s věřiteli se prý dostala do cílové rovinky

Jednání Atén s věřiteli o novém záchranném programu pro Řecko vstoupila do cílové rovinky, dokument popisující základy programu je již "téměř hotov". Uvedla to v pondělí agentura DPA s odvoláním na zdroje z řecké vlády. Podle řecké televize by měly být rozhovory dokončeny nejpozději v úterý ráno.

6. Berkshire Hathaway koupí firmu Precision Castparts za 235 dolarů za akcii v hotovosti, tedy zhruba za 37,2 miliardy dolarů

Investiční společnost Berkshire Hathaway ovládaná proslulým americkým miliardářem Warrenem Buffettem se dohodla na převzetí americké průmyslové firmy Precision Castparts za zhruba 32 miliard dolarů. Dohoda podle listu The Wall Street Journal představuje největší akvizici v historii Berkshire. Precision Castparts působí rovněž v České republice, kde má výrobní závod v Plzni.

7. Sentix: Index nálady investorů v eurozóně v srpnu klesl na 18,4 bodu z červencových 18,5 bodu (odhad: 20,3 bodu)

Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny se v srpnu snížila, ale pouze nepatrně. Hodnocení současné hospodářské situace se navíc dostalo na nejlepší úroveň za čtyři roky. Vyplývá to z průzkumu společnost Sentix. Údaje podle agentury Reuters naznačují, že se eurozóně daří čelit nejistotě spojené s řeckou dluhovou krizí i zpomalování růstu světové ekonomiky.

8. Čtvrtletní zisk Gazpromu stoupl o více než 70 %

Ruský plynárenský gigant Gazprom v prvním čtvrtletí meziročně zvýšil čistý zisk o více než 70 % na 382 miliard rublů. Zisk překonal očekávání analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali na 348 miliard rublů.

9. Spotřebitelské ceny v Česku v červenci meziměsíčně klesly o 0,1 %, meziročně vzrostly o 0,5 %

Spotřebitelské ceny klesly v červenci proti červnu o 0,1 %. Tento vývoj ovlivnilo zejména snížení cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle odívání a obuv, které bylo zmírněno zvýšením cen v oddíle rekreace a kultura. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,5 %, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v červnu.

10. Nezaměstnanost v červenci vzrostla o desetinu procentního bodu na 6,3 %

Nezaměstnanost v České republice v červenci stoupla meziměsíčně o desetinu procentního bodu na 6,3 %. Bez práce tak bylo 456 341 lidí. Současně ale opět přibylo volných pracovních míst, zaměstnavatelé jich nabízeli nejvíce od prosince 2008, konkrétně 98 055. Informoval o tom v pondělí Úřad práce ČR. Podle něj za nárůstem počtu nezaměstnaných stojí hlavně příchod části pedagogů a dalších pracovníků ve školství na pracovní úřady. Zveřejněný nárůst nezaměstnanosti se shoduje s odhady analytiků.

Ví ještě ČNB, proč předloni intervenovala?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Icahn bude rád ministrem financí, pokud Trump vyhraje prezidentské volby

Investor Carl Icahn v pátek po debatě prezidentských kandidátů na Twitteru oznámil, že se rozhodl přijmout nabídku Donalda Trumpa, který by ho rád měl na postu ministra financí, pokud by vyhrál prezidentské volby. Icahn tuto možnost původně odmítl, když Trump v červnu poprvé prohlásil, že pokud by byl zvolen prezidentem, "velice rád by přivedl do pozice ministra financí svého dobrého přítele Carla Icahna". Icahn tuto nabídku o den později, 19. června, zdvořile odmítl s tím, že byl extrémně překvapený, když zjistil, že Donald Trump kandiduje na prezidenta, a ještě více překvapený, když řekl, že by si ho přál mít na pozici ministra financí. "Cítím se polichocen, ale nejsem takové ranní ptáče, abych mohl tuto nabídku přijmout," řekl tehdy Icahn. Zdá se, že po čtvrteční debatě změnil názor.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat