Co musíte ráno vědět (12. dubna)

Jak zakončily pondělní obchodování akcie v Evropě a zámoří, kdo plánuje uvést své akcie na pražskou burzu a jaká nová stavba má změnit dubajské panorama? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v závěru pondělního obchodování přišly o předchozí zisky a sklouzly pod nulu

Americké akcie ke konci pondělního obchodování přišly o zisky, které jim přinesl růst sektoru základních materiálů a bankovních titulů, a nakonec seanci uzavřely pod nulou. Důvodem byl masivní výprodej v sektoru zbytného spotřebního zboží kvůli obavám o výsledky hospodaření firem. Index Dow klesl o 0,12 % na 17 556,41 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,27 % na 2 041,99 bodu a Nasdaq Composite přišel o 0,36 % a obchodování zakončil na 4 833,40 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 5,86 % na 16,26 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně zvýšil na 1,72 %. Z deseti základních sektorů skončily v plusu jenom tři, dařilo se sektoru základních materiálů, finančnímu odvětví a energetickému sektoru, naopak nejslabší výkon podaly sektor cyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotní péče. Nejlépe si z bankovních titulů vedly JPMorgan Chase (+0,8 %), Citigroup (+1,61 %), Bank of America (+0,7 %) a Goldman Sachs (+1,28 %). Po konci obchodování neoficiálně odstartovala výsledkovou sezónu za první čtvrtletí hliníkárenská společnost Alcoa (v řádném obchodování +3,95 %). Společnost oznámila, že v prvních třech měsících letošního roku hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,07 USD nad odhadem trhu 0,02 USD při tržbách 4,9 miliardy USD pod odhadem trhu 5,2 miliardy USD. Akcie Alcoy v after-marketu zlevňovaly zhruba o 3,5 %.

4 tržní síly, na které upozorňuje klienty JPMorgan

Dva akciové tipy na rok 2016: Jak se jim zatím daří?

2. Evropské akcie se v úvodu týdne obchodovaly smíšeně, dařilo se italským bankám

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v pondělí nejednotně. Investoři sledovali ceny ropy, které ráno zhruba o procento klesaly, avšak odpoledne opět zhruba o půl procenta rostly. Vydařenou seanci za sebou mají italské bankovní domy. Britský FTSE 100 klesl o 0,07 %, zatímco německý DAX přidal 0,63 % a francouzský CAC 40 posílil o 0,22 %. Regionální index STOXX Europe 600 seanci zakončil se ziskem 0,3 % na 332,87 bodu. Odpolední růst cen ropy podpořil sektor základních materiálů. Akcie těžaře Anglo American přidaly bezmála sedm procent a cenné papíry ocelářské společnosti ArcelorMittal posílily o více než sedm procent. Akcie italských bank výrazně zpevnily poté, co se na trhu objevila zpráva, že se největší finanční domy v zemi sejdou se zástupci ministerstva financí a centrální banky, aby jednali o vytvoření státem krytého fondu, který by zajistil odkoupení špatných úvěrů. Akcie Banco Popolare přidaly přes deset procent a akcie Banca Monte dei Paschi di Siena a Banca Popolare di Milano posílily o více než šest procent.

Jsou akcie v Evropě levné, nebo ty v Americe drahé?

5 problémů, které mohou vyústit v rozpad Evropské unie

3. Pražská burza v pondělí klesla, stáhly ji akcie bank a ČEZ

Index PX klesl o 0,64 % na 893,56 bodu. Největšího objemu obchodů dosáhly akcie energetické skupiny ČEZ, jejichž cena klesla o 0,57 % na 399,60 Kč. Akcie Komerční banky, které byly druhým nejobchodovanějším titulem, odepsaly 0,92 % na 5 150 korun a akcie Erste Group Bank, třetího "nejobjemnějšího" titulu, přišly o 0,81 %. Více než dvě procenta v pondělí ztratily akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-2,35 %), nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko (-2,36 %) a zhruba procento odepsaly akcie pojišťovnické skupiny VIG (-1,05 %). Přes procento naopak přidaly akcie sázkové kanceláře Fortuna (+1,59 %) a likérky Stock Spirits (+1,63 %).

Erste: Ekonomický a tržní výhled na druhý kvartál 2016

Private equity: Toto je fond pro investory, kteří rozumí byznysu a nechtějí riziko spojené s technologickými startupy

4. Očekávané události

Úterý bude v Německu patřit inflaci, Spojené království den okoření indexem maloobchodních cen, indexem cen domů DCLG a dále indexem výrobních cen a inflační statistikou. Odpoledne vyjdou v USA NFIB index optimismu malých firem, indexy dovozních a vývozních cen a zpráva o vývoji federálního rozpočtu a sledovat budou investoři rovněž projev šéfa sanfranciské pobočky Fedu Johna Williamse a výsledky železničního dopravce CSX. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. dubna (plus výhled na celou americkou výsledkovou sezónu)
Výsledkovou sezónu za první čtvrtletí v pondělí tradičně odstartuje report hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Na pražskou burzu míří další banka, o přijetí svých akcií k obchodování požádá tuzemská GE Money Bank

Tuzemská GE Money Bank oznámila, že požádá o přijetí všech svých kmenových akcií k obchodování na hlavním trhu pražské burzy. Nabídka souvisí se záměrem amerického konglomerátu General Electric banku prodat a zaměřit se na průmyslovou činnost. GE Money Bank je v ČR šestou největší bankou a její vstup na pražský parket má být největším úpisem akcií ve střední a východní Evropě od roku 2011. Šéf banky Tomáš Spurný uvedl, že banka plánuje po uvedení akcií na burzu minimálně 70 % zisku vyplácet ve formě dividendy.

6. Meziroční růst spotřebitelských cen v ČR zpomalil na 0,3 %

Meziroční růst spotřebitelských cen v ČR v březnu zpomalil na 0,3 % z 0,5 % v únoru. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Důvodem byly hlavně levnější pohonné hmoty a dovolené s komplexními službami. Rostly naopak ceny alkoholu a tabáku. Analytici podobný vývoj očekávali.

7. Daily Mail potvrdil jednání s investory o možné nabídce na převzetí Yahoo!

Britský deník Daily Mail jedná s několika investory o společné nabídce na převzetí internetových aktivit americké společnosti Yahoo!. Uvedla to v pondělí společnost Daily Mail & General Trust, která je mateřskou firmou deníku. Potvrdila tak dřívější informace ekonomického listu The Wall Street Journal.

8. Volkswagen poprvé od skandálu s emisemi vstoupí na kapitálový trh

Německá automobilová skupina Volkswagen chystá návrat na kapitálový trh s novou emisí dluhopisů zřejmě už příští měsíc. Agentuře Reuters to v pondělí řeklo několik lidí informovaných o plánech firmy. Kvůli skandálu s měřením emisí nevydal podnik dluhopisy už devět měsíců.

9. Čtvrtletní a březnový prodej Škody Auto byl nejvyšší za 121 let existence firmy

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto zaznamenala v prvním čtvrtletí i v samotném březnu nejlepší prodej za 121 let historie firmy. V prvním čtvrtletí roku 2016 dodala zákazníkům 276 600 vozů, což je meziročně o 4,3 % více. Jen v březnu našlo zákazníky 106 300 škodovek, což je růst o 4,2 %, respektive 4 200 vozů. Škoda za první tři měsíce roku 2016 výrazně rostla v Evropě a Číně, uvedla automobilka v pondělní tiskové zprávě.

10. Tata Steel prodá závod v britském městě Scunthorpe firmě Greybull

Indická ocelářská společnost Tata Steel prodá britské investiční firmě Greybull Capital svou divizi Long Products Europe, jejíž součástí je i závod v britském městě Scunthorpe. Dohoda, v jejímž rámci Greybull připraví investiční balíček v hodnotě 400 milionů liber, by podle zpravodajského serveru BBC měla zabezpečit více než 4 000 pracovních míst. Zaměstnanci jsou nicméně žádáni, aby přistoupili na snížení mezd.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Dubaji má vyrůst nový rekordní mrakodrap

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat