Co musíte ráno vědět (12. května)

Jak zakončily týden světové burzy, jak vnímají středoevropští podnikatelé ukrajinskou krizi a z čeho se dá také postavit Volkswagen? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zakončily týden růstem a Dow si připsal nový závěrečný rekord. Za celý týden ale akcie mírně zlevnily

Americké akcie v závěru páteční seance zvrátily mírně negativní skóre z úvodu obchodování. Vzhůru trh táhly sektory zbytného spotřebního zboží a zdravotní péče. Po třech dnech těžkých ztrát se odrazily výše i nedávné hvězdy trhu z internetového odvětví. Postupný růst během dne dostal všechny tři hlavní akciové indexy do kladného teritoria. Dow nakonec připsal 0,2 % na 16 583,34 bodu, S&P 500 přidal 0,15 % na 1 878,48 bodu a Nasdaq posílil o 0,5 % na 4 071,87 bodu. Za celý týden se udržel v plusu pouze Dow (+0,43 %), S&P 500 odepsal 0,14 % a Nasdaq 1,26 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Souboj mezi býky a medvědy je vyrovnaný

Akcie, které se během pár týdnů ocitly v medvědím trhu a jen tak se z něj nevyhrabou

2. Evropské akcie v pátek sklouzly ze šestiletých maxim kvůli neuspokojivým výsledkům firem

Evropské akcie v pátek ztrácely kvůli neuspokojivým výsledkům firem a spadly ze šestiletých maxim. Britský FTSE 100 odepsal 0,36 %, francouzský CAC 40 0,66 % a německý DAX 0,27 %. Nejvíce se v pátek dařilo potravinářskému sektoru, maloobchodu a médiím, ztrácely naopak banky, technologický sektor a ropné společnosti. Za celý týden FTSE 100, který v pondělí neobchodoval, odepsal 0,12 %, naproti tomu CAC 40 posílil o 0,43 % a německý DAX o 0,27 %. Regionální Stoxx Europe 600 v pátek 0,3 % ztrácel a umazal si část týdenního zisku (+0,2 %).

Evropská unie za 10 let: Ideál vs. realita

3. Akcie na pražské burze v týdnu klesly o 0,6 % (PX 1 005 bodů)

Akcie na pražské burze za uplynulý týden klesly o 0,6 % na 1 004,7 bodu. Největší ztráty zaznamenaly cenné papíry sázkové společnosti Fortuna, nejvíce posílily akcie Unipetrolu. Po zveřejnění čtvrtletních výsledků oslabila Fortuna, která byla s oslabením o 2,4 % na 128,10 Kč nejvíce klesající firmou na burze. Naopak nejvíce rostoucí akcií byl Unipetrol, který posílil o 1,79 % 139 Kč.

Pražská burza: Co a proč teď (ne)kupovat

Vyšší dividenda ČEZ, nové IPO v Praze, aktuálně atraktivní tituly (Investiční fórum o českých akciích)

4. Očekávané události

Pondělí nebude bohaté na makroekonomická data. V ČR bude zveřejněn index spotřebitelských cen. Pokračuje výsledková sezóna, v Evropě zveřejní výsledky hospodaření za 1Q2014 italská banka UniCredit nebo Telecom Italia. Sledované bude dění na Ukrajině po nedělních referendech o nezávislosti v Doněcku a Luhansku. Čeká se další vyostření situace.

Odhady výsledků firem, které zveřejňují čísla v týdnu od 12. do 16. 5., najdete **ZDE.

Vše podstatné, co se bude dít po celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Konec referend na východě Ukrajiny poznamenala střelba, situace byla napjatá

V Krasnoarmějsku nedaleko Doněcku ukočnila hlasování v jedné místnosti střelba do davu před radnicí. Na místě je několik mrtvých. Zatím není jasné, kdo střílel a proč. Agentura AP napsala, že příslušníci ukrajinské Národní gardy obsadili hlasovací mnístnost a stříleli. Podle organizátorů byla účast v referendu vysoká, nelze to však ověřit z nezávislých zdrojů. Nicméně zpravodajové agentur Reuters a AFP informují o dlouhých frontách a plných hlasovacích střediscích. Podle některých svědků ale mohli lidé hlasovat opakovaně na více místech nebo vkládat do urny více hlasovacích lístků. Někteří lidé si podle zpravodaje agentury Reuters nebyli zcela jisti, co hlasování pro samostatnost vlastně znamená - zda úplnou samostatnost, autonomii v rámci Ukrajiny, či budoucí připojení k Rusku. Agentura AFP píše, že se opět střílí na "frontové linii" u obce Andrijivka, která leží na jih od Slavjansku. Mluvčí tamních vzbouřenců tvrdí, že jsou oběti, ale žádné podrobnosti neuvedla. Více si přečtěte na Aktuálně.cz.

6. Krize na Ukrajině utlumila důvěru v ekonomické oživení regionu

Krize na Ukrajině utlumila důvěru v ekonomické oživení střední a východní Evropy, 63 procent finančních profesionálů vidí stav ekonomiky v tomto regionu pesimisticky.

7. Londýn je město s největším počtem miliardářů

Městem s největším počtem miliardářů na světě je Londýn, za kterým následují Moskva a New York. Vyplývá to z žebříčku, který zveřejnil britský list Sunday Times. V Londýně podle listu žije 72 osob, jejichž majetek přesahuje miliardu liber. V Moskvě je to 48 osob a v New Yorku 43 osob.

8. Britská ekonomika se vrací na úroveň z doby před krizí

Ekonomická aktivita v Británii by se měla v nejbližší době dostat nad úroveň ze začátku roku 2008, tedy z období před příchodem finanční krize. Na konci dubna se nacházela jen necelých 0,2 % pod touto úrovní. Vyplývá to podle serveru BBC z nových odhadů britského institutu pro ekonomický a sociální výzkum NIESR.

9. Tvrdší sankce vůči Rusku by zpomalily německou ekonomiku

Pokud by Evropská unie zavedla tvrdší hospodářské sankce vůči Rusku, mohlo by to snížit letošní tempo růstu německé ekonomiky až o 0,9 procentního bodu. Vyplývá to podle německého časopisu Stern ze studie německé sekce Evropské komise.

BONUS

Bosenský penzista si vyrobil dřevěný Volkswagen

Penzista Momir Bulić strávil rok a půl usilovnou prací na vylepšení jednoho z nejpopulárnějších aut všech dob, Volkswagenu Brouk. Jak píše srbský web autoportal.rs, jedenasedmdesátiletý muž vyřezal 50 000 dubových destiček, kterými pokryl veškeré plochy svého miláčka na čtyřech kolech vyrobeného v roce 1975. I díky pomoci manželky Nady má tak dnes brouka, který se nepodobá žádnému jinému na světě. Dřevěná přitom není jen samotná karoserie vozu, bývalý zaměstnanec firmy Volkswagen totiž přírodní materiál použil také na výrobu pedálů, poklic, nárazníků, blinkrů, stěračů a zrcátek, o volantu nebo přístrojové desce nemluvě. Buličova touha po dokonalosti šla tak daleko, že z dubu vyrobil dokonce i anténu pro autorádio. O tom, jestli na ni něco chytí, se už srbský server nezmiňuje.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat